;

Szijjártó Péter;Bosznia-Hercegovina;Milorad Dodik;

- Hiába védik Dodikot

A boszniai államelnökség szerb tagja ellen meghozott amerikai szankciók nem hoznak változást, de kínosabb lesz a helyzet, ha az EU büntet.

Túlzás lenne azt állítani, hogy Bosznia-Hercegovina háromtagú elnökségének szerb tagját nagyon megrázták volna az Egyesült Államok által vele, illetve közvetlen körei szemben január 5-én, korrupció miatt életbe léptetett új büntetőintézkedések. Washington döntése eleve nem okozott meglepetést, hiszen már többször büntetőintézkedésekkel fenyegette meg az Orbán Viktor magyar kormányfővel kiváló kapcsolatokat ápoló szerb politikust. Dodik a Twitterre is feltette, amint a szankciók elfogadását követően egy Banja Luka-i kocsmában mulatott és dalolt egyebek mellett Amerikáról. A politikus többször is hangoztatta, rá semmilyen hatást sem gyakorol a fejlemény, nincs is érdekeltsége a tengerentúlon.

Hasonlóképpen vélekedett Dragan Covic, a háromtagú boszniai államelnökség horvát tagja, aki kifejtette, Dodik és az amerikai büntetőintézkedéseknek aligha változtatnak a boszniai szerb vezető magatartásán.

Az amerikai büntetőintézkedések közül a legnagobb médiavisszhangot az Anternativna nevű televízió elrendelt szankció keltette. Az ATV egy a Dodik családhoz szorosan kapcsolódó cég tulajdonában van. Bár Dodik azt állítja, szó sincs arról, hogy befolyásolná a programot, nem csak az őt meglehetősen kedvező színben feltűntető tudósítások jelzik, hogy ez aligha van így. Mint a boszniai média megírta, a csatorna valójában az ő személyes irányítása alatt áll, személyes jóváhagyására is szükség van a politikailag érzékeny témákhoz kapcsolódó tudósítások közlésénél. 2019-ben az Alternativna TV megvásárolta a Radio Igokeát, amelynek tulajdonosa Gorica Dodik, Milorad Dodik lánya és az Igokea Basketball Club volt. A helyi média szerint az ATV egy sor pályázatot nyert el a boszniai szerb vezetésnél.

Az amerikai szankciók rámutatnak arra, hogy a boszniai államgépezet nem működik megfelelően, hiszen az igazságszolgáltatás képtelen kellő eréllyel fellépni a korrupt politikusokkal szemben.

Bár Dodik egyelőre azt sugalmazza, hogy őt egyáltalán nem érintik a szankciók, sokkal kellemetlenebb helyzetbe kerül, ha az Európai Unió fogad el körei ellen büntetőintézkedéseket. Bisera Turkovic boszniai külügyminiszter a napokban arra utalt, hogy más országok is követik az Egyesült Államok példáját. Tineke Strik holland európai parlamenti képviselő, a Zöldek képviselőcsoportjának tagja a szarajevói Oslobodjenjének elmondta, Hollandia európai szintű büntetőintézkedéseket kíván elfogadtatni Dodik és körei ellen. S ezt a kezdeményezését Németország, Belgium és más államok is támogathatják.

S itt jön a képbe Magyarország, a szeparatizmussal vádolt Milorad Dodik legnagyobb támogatója: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter már korábban jelezte, hogy Magyarország megvétózná a Szerb Köztársasággal szembeni uniós szankciókat. Tineke Strik azonban a szarajevói lapban úgy vélte, ilyen esetben 2011 óta elég minősített többséggel az intézkedés mellett szavazni, vagyis 15 tagország döntése is elég ahhoz, hogy elfogadják a büntetőintézkedéseket. Szerinte a téma az uniós külügyminiszterek január 24-én esedékes ülésén is szóba kerül. 

Bűnbandáknak nyújtottak menedéketA boszniai Szerb Köztársaságban bűnbandák telepedtek le. Elsősorban a Kavacki és Skaljarci klán tagjairól van szó, akik a köztársaságban háborúznak egymás ellen. Ezek a bűnbandák azután menekültek ide, hogy a montenegrói és szerbiai hatóságok heves összetűzésbe kerültek velük. Mint az Oslobodjenje szarajevói napilap rámutat, különösen aggasztó, hogy a bűnbandák magasszintű védelemben részesülnek a Szerb Köztársaságban: a helyi belügyminisztérium tagjai oltalmazzák őket. Ugyanakkor a boszniai szerb hatóságok is letartóztatták a klán néhány tagját. Tavaly augusztusban került rendőrkézre Banja Luka központjában Almir Jahovic, aki ellen az Interpol is körözést adott ki. Vele együtt letartóztatták Dalibor Curlik egykori rendőrtisztet és Ljuban Poletant, akik már évek óta a rendőrség látókörében voltak bűncselekmények miatt.

A súlyos Covid-betegek száma kétszáz fölött van, s az adatok szerint száz fertőzött csaknem kétszáznak adhatja tovább a vírust.