koronavírus;Jakab Ferenc;omikron variáns;

Jakab Ferenc: sokan el fogják kapni az omikront, de nem ez a mutáns vet véget a járványnak

A professzor szerint bármikor jöhet egy súlyosabb tüneteket okozó variáns.

Az omikronról azt lehet tudni, hogy nagyon gyorsan terjed, de talán úgy tűnik, hogy enyhébb klinikai tünetekkel megúszható. Nem kérdés, hogy nagyon sokan el fogják kapni, és ez valószínűleg populáció szintű immunizálást is eredményez, de ne gondoljuk azt, hogy ezzel vége a történetnek - mondta el a Forbes-nak adott interjújában a Pécsi Tudományegyetem (PTE) virológus professzora, a Koronavírus-kutatási Akciócsoport vezetője.

Jakab Ferenc szerint elképzelhető, hogy az ötödik hullám lecsengésével a járvány ezen szakasza befejeződik, ám ezzel két probléma van. Egyrészt azt látjuk, hogy a koronavírus ellen nem tudunk élethosszig tartó védettséget szerezni, az évek óta világszerte cirkuláló nátha-koronavírusokat is ezért kapjuk el évről-évre. Az omikronon átesetteknél a nem oltottak természetes védettsége valószínűleg 3-4 hónapon belül le fog csengeni. Utóbbi szerinte azonban csak egy feltételezés, amit nem tudunk. A professzor szerint inkább hosszabb távon valószínű, hogy a koronavírus leszelídül egy omikronhoz hasonló, szezonális, enyhe vagy középsúlyos felsőlégúti tüneteket okozó fertőzéssé, ám jelen pillanatban még nem ezt látják. Csökkenő amplitúdójú, csökkenő intenzitású és talán enyhébb klinikai tüneteket okozó kisebb járványok lesznek, én ezt várom, de ezt felülírhatja a természet - jegyezte meg.

Jakab Ferenc kijelentette, megjelenhetnek újabb variánsok, köztük olyanok, melyek súlyosabb tüneteket okoznak. Ugyan az omikron variáns nem érinti a tüdőt, de egy új variáns akár ezzel ellentétesen viselkednek. „Ezért óvatosan kell kezelni az olyan kijelentéseket, hogy az omikronnal vége a pandémiának. Lehet, hogy időlegesen megoldja, de nem hiszem, hogy végérvényesen ez fogja jelenteni a koronavírus veszélyének a végét” - fogalmazott.

Hangsúlyozta, nem keletkezik szupervírus azáltal, hogy valaki egyszerre kapja el az influenzát és a koronavírust. Szimplán arról van szó, hogy egy kettős fertőzés alakul ki az emberi szervezetben és a két vírusfertőzés párhuzamosan halad, ami nyilván súlyosbíthatja a klinikai tüneteket attól függetlenül, hogy milyen influenzatörzsről beszélünk - magyarázta.  

Kitért arra is, hogy jelen pillanatban az állatkísérletekre fókuszálnak a gyógyszer- és a vakcinafejlesztésben is. Bécsi kollaborátorainkkal együtt mi teszteltük az Allergodil covid-ellenes hatását, de fejlesztünk egy másik, teljesen hazai fejlesztésű orrsprayt is, az osztrák Cebina biotechnológiai vállalattal együtt pedig vakcinafejlesztésbe is kezdtünk. Mind a hazai fejlesztésű orrspray, mind pedig a vakcinafejlesztés jó úton halad, mind két esetben már bőven az állatkísérletes szakaszban vagyunk. A koronavírussal kapcsolatban is számos egyéb tevékenységünk van, de egyébként most kezdünk visszatérni a koronavírust megelőző munkáinkhoz is, amiket most már tudunk folytatni - mondta a professzor.