;

Djokovic;

- „Fogadóelőny” Djokovicnál

Hatályon kívül helyezték a szerb világelső vízumtörlését, azonban a történetnek még nincs vége: az ausztrál bevándorlási miniszter még mindig kitoloncoltathatja.

Nem várt fordulat következett be, ugyanis az ausztrál szövetségi bíróság elfogadta Novak Djokovic fellebbezését és visszaadta vízumát, így a férfi teniszezők világranglistája éllovasának nem kellett hazautaznia az ausztrál nyílt bajnokság helyszínéről.

A belgrádi sztárnak a meghallgatása során fel kellett idézni, hogy mi történt vele múlt szerdán, amikor megérkezett Ausztráliába. A határőr kérdésére elárulta, hogy nincsen beoltva, viszont hozzátette, megvannak a szükséges papírjai a beutazáshoz.

„Kétszer voltam covidos. Egyszer 2020 júniusában, és nemrégiben újra elkaptam – 2021. december 16-án pozitív lett a PCR-tesztem. Megvannak a dokumentumok, amelyekkel ezt bizonyíthatom, ha azt kérik” – felelte a szerb.

Mint utóbb kiderült, a problémát az okozta, hogy Djokovic a Tennis Australiával volt kapcsolatban, a határőrök pedig fel is hívták a figyelmét arra, a levél csak a Tennis Australia-féle orvosi stáb engedélyét említi, a szövetségi kormányét egyáltalán nem. Utóbbi pedig nem fogadja el mentességként a fél éven belüli koronavírus-fertőzöttséget.

Djokovictól hajnali négy óra magasságában további papírokat kértek volna, amelyek nem álltak a szerb rendelkezésére. A teniszező fél kilencig időt kért, hogy felvehesse a kapcsolatot a Tennis Australiával, a határőrök viszont csak 20 percet adtak neki, s már a vízum visszavonásáról szóló dokumentumokat is bekészítették, ám a világelső nem volt hajlandó aláírni azt, amíg további magyarázattal nem szolgálnak. Ezt követően 7.42-kor törölték Djokovic vízumát és egy karanténhotelbe szállították.

A tárgyaláson a bíró úgy ítélte meg, a határőrök nem adtak elég időt Djokovicnak, hogy esetleg új bizonyítékokkal igazolhassa, jogosan próbált beutazni az országba. A törvényszék a hétfői ítéletét azzal magyarázta, hogy a szerb sportoló belépési engedélyének visszavonása indokolatlan volt. A döntés szerint Djokovic azonnali hatállyal elhagyhatta a karanténszállodát, ahol eddig várakoznia kellett a végleges döntésre.

Ezután Djokovic családja Szerbiában tartott sajtótájékoztatót, amelyet azonban lezártak, amikor egy újságíró a játékos decemberi betegségéről érdeklődött. Mint ismert, a szerb játékos december 16-án pozitív PCR-tesztet produkált, ám mégsem vonult karanténba, hanem az elkövetkezendő napokban több nyilvános rendezvényen is részt vett, ráadásul maszk nélkül.

Eközben a szerb rajongói sokáig az őt képviselő ügyvédi iroda épülete előtt várakoztak Melbourne-ben, miután híre ment, hogy a sportoló feltehetően ott tartózkodik. Az esemény akkor csapott át egy jóval agresszívabb kitörésbe, amikor az ügyvédi irodát elhagyó, rendőri biztosítással haladó fekete autóról a tüntetők azt hitték, hogy a címvédőt viszik benne. A helyszínről készült képek és videók alapján a rendőrök paprikasprayt használtak az autó útját elálló tüntetőkkel szemben, amelyre vizespalackok formájában érkezett a viszontválasz.

Nem sokkal később Djokovic már az ausztrál nyílt teniszbajnokságnak otthont adó melbourne-i Rod Laver Arénából posztolt, s egy Twitter-üzenetben fejezte ki háláját a bíróság döntése után, és azt írta, Ausztráliában marad, és szeretne pályára lépni az Austarlian Openen, amelyet az egyik legfontosabb versenynek tart.

A szerb egyik nagy riválisa, a szintén 20-szoros GS-tornagyőztes spanyol Rafael Nadal cirkusznak nevezte a jelenleg is zajló ügyet, és hozzátette, függetlenül attól, hogy ő egyetért-e Djokoviccsal, vagy sem, a bíróság ítéletet hozott, melynek érvényben kellene maradnia. „Úgy döntöttek, hogy elindulhat a tornán, és szerintem ez volt a legsportszerűbb, amit tehettek” – nyilatkozta Nadal a spanyol Onda Cero rádiónak.

A történetnek itt azonban még koránt sincsen vége, ugyanis Alex Hawke bevándorlásügyi miniszter fontolgatja, hogy egy új indokkal saját hatáskörben kiutasítsa Djokovicot az országból. Amennyiben ez megtörténik, akkor utána a szerb három évig nem léphetne be Ausztráliába.

Buborékrendszer, korlátozások, naponta tesztelés, az oltatlanoknak háromhetes karantén – erre alapoznak az illetékesek.