Több pénzt ad az osztrák állam 2022-ben a művészetre és a kultúrára, a költségvetés: 557,1 millió eurót folyósít, 61,1 millióval többet, mint tavaly. A központi múzeumok 122,4 milliót kapnak, 8 millióval többet a 2021-esnél. Győzelmi hírként jelentette be a nagyobb támogatást Andrea Mayer kulturális államtitkár, akit 2020 májusában a kisebb kormányzó párt, a zöldek szinte közfelkiáltással neveztek ki a magas tisztségre. Mayernek a kisujjában van az osztrák kulturális, művészeti élet, a covid kitörése utáni hónapokban tőle reméltek az anyagilag is roppant nehéz helyzetbe került alkotók segítséget. A megválasztásakor a szociáldemokrata párttagságától átmenetileg megvált Mayer nyugalmat hozott, s mint az emelkedő összeg mutatja, beavatkozásával a szükséges pénz is megérkezett.
A tavalyi csönd után az idei év első napján nem maradt el a tradicionális újévi koncert a Wiener Muskvereinben a bécsi filharmónikusokkal és Daniel Barenboim vezényletével, ami nagyon nagy szó, még akkor is, ha ezer főre korlátozták a hallgatóság létszámát, a balkonra, a galériára egyáltalán nem osztottak jegyet. S ha egyúttal be is jelentették, hogy a vírus megszelidíthetetlensége miatt 2022-ben nem lesz Operabál. Jóllehet a két esemény nem összemérhető, a Staatsoper nem hagyja látványosság nélkül a nézőit, júniusban házi bemutatót szervez az olasz-osztrák koloratúr-mezzoszopránnak, Cecilia Bartolinak. De a világsztár május 8-án 15.30-kor is fellép, Haydn, Schuber, Rossini műveket énekel a Musikvereinben, ahol a kísérője Schiff András nemzetközi hírű zongoraművész lesz.
„Nem tetszik nekem az énekes kísérője megfogalmazás“ - jelentette ki egy közelmúltban adott interjúban a Sir címmel kitüntetett magyar származású művész, akinek a fogalmazás rendőrségi bekísérést juttat az eszébe. Szerinte inkább partnerségként lehet leírni az énekhang és a zongora közötti kapcsolatot. Schiff egyébként nyolc előadást tart Bécsben, ahová a művészi életben nem szokatlan rezidensként hívták meg őt hónapokra. Elmondása szerint már tizenévesen Schubert-dalokat tanulhatott Kurtág Györgytől, fantasztikus élményként emlékszik arra, hogy egyszerre zongorázott és énekelt. Bécsi programjában szerepel egy közös fellépés a híres holland Robert Holl baszbaritonnal. De közös zongorakoncertje lesz az orosz Jevgenyij Kissinnel március 10-én szintén a Musikvereinben, a két hegedűművész Mozart, Schumann, Smetana és Dvorzak műveit adja elő, köztük Smetana Moldau című darabjának négykezesét. Lesz közös estéje fiatal énekesekkel, instrumentális zenekarral.
A Musikvereinben tervezett 8 koncert elsőjét Schiff a saját zenekarával, a Kapelle Andrea Barcával adja elő. A zongoraművész több mint 25 évvel ezelőtt Salzburgban a magyar Végh Sándorral és annak Kamerata Akademica Salzburg nevű zenekarával Mozart összes zongorakoncertjét akarták megörökíteni. „Felejthetetlen produkció volt, annyira gyönyörű, hogy utána már sohasem akartam ezeket játszani“ - így Schiff a már említett interjúban, amit Stephan Pauly intendáns készített vele.. „De aztán hiányozni kezdtek a művek, ezek eljátszására alakult a zenekarom, amelynek több tagja Végh Sándor együtteséből került hozzám, köztük sok barát.“
A Musikvereintől párszáz méterre lévő Konzerthaus programtervei között említik a plakátok az Oszlói Filharmonikusok májusi szereplését Klaus Maketa finn karmester dirigálásával, s a „rossz fiúként“ emlegetett görög-orosz Teodor Currentzis fellépését február 22-én a MusicAeterna nevet viselő, Szibériában alapított zenekar élén.
Hetvenedik alkalommal rendezik meg idén - május 13-a és június 18-a között a Bécsi Ünnepi Heteket, a hat hét alatt több mint 20 produkcióval. Június 16-án, Szent Iván éjszakáján 2022-ben is lesz koncert Schönbrunnban, a Bécsi Filharmonikusok produkcióját 3000 vendég ülőhelyről élvezheti végig. A májusi ünnepi hetek előtt Mozart Rekviemjének feldolgozását mutatják be április 1-3 között a híres neves Romeo Castellucci irányításával. Ő lesz a rendezője a nyári salzburgi ünnepi játékokon több ízben is bemutatni tervezett Kékszakállú herceg várának, ahol a díszletezés, a ruhatervezés és a világítás is az ő feladata lesz.
Salzburg nyáron hatalmas programmal készül, koncertekkel (Fischer Ádám Mozart Matinét vezényel), a Bécsi Filharmónikusokat Christian Thielemann irányítja, de lesznek operabemutatók, dalestek, július 7-én Jonas Kaufmannt lehet hallgatni. A játékok, mint mindig, a Jedermannal kezdődnek, Hugo von Hofmannstahl darabját a tervek szerint tíz alkalommal adják elő. A tavaszi fesztivál középpontjában, ha a covid közbe nem szól, Richard Wagnert és az ő Lohengrinjét állítják a figyelem középpontjába.
27 évig elnökölte a salzburgi játékokat Helga Rabl-Stadler, aki a tavalyi fertőzési félelmek ellenére is merészen szervezte a műsorokat. Az idén januárban a német-svájci 53 éves gazdasági jogász, Kristina Hammer vette át tőle az irányítást, a „civilben“ vállalati tanácsadással foglalkozó, hatalmas kapcsolati hálóval rendelkező asszonyt a kuratórium egyhangóan szavazta meg. A salzburgi Mozart-hetek intendánsa tavaly óta az osztrák ősökkel rendelkező mexikói énekes, Rolando Villazón, ő az idén a több mint hatvan rendezvénynél Mozart vonós hangszerekre írt műveire koncentrál. A világhírű tenor szerint Mozartnak különösen szoros volt a kapcsolata a hegedűvel, rövid időn belül öt koncertet is írt erre a hangszerre.
Még a zene területén maradva, a bécsi Staatsoper csak január 6-án nyitott Puccini Bohéméletével, (a szokásos Denevér elmaradt), a direktori pulpituson Eun Sun Kim dél-koreai karmesternővel. Bár a társulat 85 százalékát háromszor oltották be, és hetente háromszor vizsgálják PCR-teszttel a művészeket, az opera vezetése nem tűnik túl bizakodónak a játszás lehetőségeit illetően. Nagy várakozás előzi meg mégis a június 26-ára tervezett balettet, a Nurejev-gálát, ahol Maurice Bejar még neki írt koreográfiáját adják elő.
2020 óta üzemel a a Theater im Park am Belvedere, az árnyas parkban május 19. szeptember 12. között lesznek produkciók, komoly és könnyűzenei koncertek, kabaréestek, operettgála. Augusztus 8-án Jonas Kaufmann énekel.
A képzőművészeti év nagy szenzációja, hogy nyílik a milliárdos Heidi Horten magánmúzeuma Bécsben. Az Albertina mellett lévő Hanuschhof többszáz festménynek ad helyet, olyan alkotásoknak, (Gustav Klimttől Andy Warholon, Egon Schielén át Marc Chagallig) , amelyek eddig az otthonában voltak. Az Albertina tavasszal hatalmas Edvard Munch bemutatóra készül, az Albertina Modern a Karlsplatzon pedig - az osztrák állami tévé híradója szerint - az ellenzéki, ma már Portugáliában élő kínai képzőművész Aj Vejvej 100 alkotásának márciusi bemutatására készül, köztük a biciklivázakból összeállított építményt lehet majd látni, de rekonstruálják azt a börtöncellát is, ahol egykor 81 napot töltött. Január 30-ig meghosszabbították a Kunsthistorisches Museumban a Tizian-kiállítást korának elsősorban szőke szépségeiről, március végétől középkori páncélöltözetek divatját mutatják be. Salzburgtól Bregenzig rengeteg az új kiállítás, de Bécs nehezen hagyható ki, a Leopold Museumban május 6-tól például Helmut Klewan műgyűjtő mintegy 600 darabját állítják ki Kokoschkától Picassóig.