Fertő tó;panasz;

Lehet panaszt tenni, csak épp 25 millióért

A Közbeszerzési Döntőbizottság ennyi pénzt kér azért, hogy elbírálja a Greenpeace által benyújtott, a Fertő-tóval kapcsolatos panaszt.

Sajátos megoldást választott a Közbeszerzési Döntőbizottság (KD), hogy ne kelljen érdemben foglalkoznia a Greenpeace beadványával, amiben a Fertő-tóhoz tervezett állami óriásberuházás ügyében kiírt tendert kifogásolják: a testület a létező legmagasabb, 25 millió forintos igazgatási díjat kérte a panasz elbírálásáért. A Greenpeace azért fordult a KD-hez, mert a nemrég újra kiírt közbeszerzési eljárásból kiderült, hogy még a megkérdőjelezhető módon kiadott engedélyhez képest is jóval nagyobb területet építene be az állami beruházó cég.

A Greenpeace szerint a 2015-ös jogszabályra hivatkozva kiszabott elrettentő mértékű „igazgatási díj” azt a célt szolgálja, hogy senkinek eszébe se jusson megkérdőjelezni a hazai közbeszerzéseket. A KD viszont közleményben azt írta: ilyen esetekben a beruházás becsült értékének a fél százalékát kérik el, ami szerintük „kirívóan alacsony”, „az uniós átlag mindössze egynegyede”. A KD leszögezte azt is: nincs jogosultsága arra, hogy ellenőrizze, megfelel-e a projekt a környezetvédelmi törvényeknek, ez a környezetvédelmi hatóságok jogköre.

A KD eljárása annyiban nem meglepő, hogy az államapparátus igyekszik minden ellenvéleményt, bírálatot negligálni. A Fertő-Hanság Nemzeti Park előző, a projekttel kritikus vezetőjét például 2018-ban lecserélték egy kormányhivatalból érkezett új igazgatóra, aki azóta is gyakran korteskedik a Natura 2000-es területre, a madárrezervátum szomszédságába tervezett nagyberuházás mellett. Az építkezést bírálta Ausztria, az UNESCO és a Magyar Tudományos Akadémia is.

Időközben újabb 15 milliárddal nőtt a projekt költsége, mára 45 milliárd forintra drágult a beruházás, amely során turistacentrumot, vitorláskikötőt hoznak létre a Fertőrákosi öbölben.