;

ellenzék;tervek;kulturális;

- „A kultúrharc ellentéte a kultúra maga”

Legyen a kultúra mindenkié! címmel hirdette meg az Egységben Magyarországért a Márky-Zay Péter vezette ellenzék közös stratégiáját.

Önálló kulturális minisztériumot hoz létre az Egységben Magyarországért 2022. áprilisa után, ha megnyeri a választást – derült ki a hatpárti ellenzék közös, "Legyen a kultúra mindenkié!" című sajtótájékoztatóján. A pártok Facebook-oldalán közvetített online eseményen - amelyen kérdezni nem lehetett - Hiller István, az Országgyűlés alelnöke, az MSZP országgyűlési képviselője, Brenner Koloman, az Országgyűlés alelnöke, a Jobbik országgyűlési képviselője, Gréczy Zsolt, a DK politikusa és Halmai Róbert, a Momentum kultúrpolitikusa ismertette a demokratikus ellenzék közös kultúrpolitikai stratégiáját a mindössze nem egészen 12 perc alatt, amit nagyjából egyenlően osztottak el egymás között. 

Ígéretük szerint az új kormány törvényben garantálva visszaállítja a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) függetlenségét, amelyet 2019-ben a Fidesz meg akart szüntetni, jelenlegi elnöke pedig Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások minisztere, akinek saját miniszteri kerete is van. Az új - a kultúrára szánt elkülönített pénzalapként rendelkezésre álló - NKA vezetője nem lehet politikus, erre elismert szakembert kérnek fel a miniszteri delegáltak helyett, a miniszteri keretet meg fogják szüntetni, a pályázati pénzek elosztását pedig a szakmai kollégiumokra bízzák. 

Visszaállítják a 2012-ben megszüntetett Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt, a szintén 2012-ben megszüntetett Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátust, a 2016-ban a Külgazdasági és Külügyminisztériumba olvasztott Balassi Intézetet. Új, korszerű, minden igényt kielégítő épületet kap az Országos Széchényi Könyvtár, a nemzet könyvtára; a Demeter Szilárd vezette magyar Kultúráért Alapítvány ingatlanvagyona pedig újra közvagyon lesz az Egységben Magyarországért ígérete szerint. 

A Magyar Művészeti Akadémia túlzott jogköreit meg fogják vizsgálni, mert nem tartják igazságosnak, hogy egy szűk kör érdekeit képviseli, emellett a Széchenyi Irodalmi Akadémia jogállásának és művészeti feltételeinek rendezését is felvetették. Elhangzott, hogy bevezetik a kulturális szakemberek közszolgálati jogviszonyát, minimum 30 százalékos béremelést kapnak, elsősorban a kistelepüléseken, önkormányzati intézetekben dolgozóknak életpályamodellt biztosítanak. Visszavezetik a szociális helyzettől függő felmentési védelmet, kedvező végkielégítést és a jubileumi jutalmat. A kulturális szakemberek pályára való visszahozása érdekében ösztöndíj és kutatói programot indítanak.

„Mi kiszabadítjuk a magyar kultúrát a politika és a Fidesz fogságából. A kultúrharc ellentéte nem a kultúrbéke, hanem a kultúra maga. Háborúban ugyanis hallgatnak a múzsák” - mondta Gréczy Zsolt, reagálva az Orbán Viktor által 2018 nyarán meghirdetett kultúrharcra, miután a Fidesz kulturális térfoglalásáról beszélt. Hiller István, bár a Színház-és Filmművészeti Egyetem szétveréséről beszélt, az SZFE, illetve a Freeszfe jövőjével kapcsolatban nem. Hiller István, miután ő is hangsúlyozta, hogy az „elmúlt egy évtizedben annak kísérletnek lehettünk szemtanúi, hogy a hatalom megpróbálta elfoglalni a szellemi, intellektuális teret” kiemelte: „az a jó, ha a kultúra szabad, nem szolgál semmiféle politikai irányzatot." Hozzátette, garantálják a művészet, az alkotás, a kultúra szabadságát és megjegyezte, a politikának igenis van szerepe a kultúrában. Az a feladata, hogy kereteket és a finanszírozás feltételeit megteremtse, ezért a művészeknek, az alkotóknak, a közművelődés dolgozóinak, a teljes magyar kultúrának szabadságot és színvonalat szeretnének biztosítani. "Ez a mi együttműködésünk legfontosabb vállalása a kultúrában” - zárta a sajtótájékoztatót Hiller István.

Andrejev mondatai lyukat fúrnak a szívedbe. A sokadszorra visszatérő rendező, Julien Gosselin szavai tökéletesen leírják az érzéseket, melyekkel a néző e négy és fél órás előadást követően távozik a párizsi Odéonból.