hazugságvizsgáló;

- A párját ritkítás hete

Azt állította Orbán Viktor a Kossuth Rádióban, hogy kórházi kapacitásaink fantasztikusak, és különösen a humán erőforrás „párját ritkítja”.

Ezzel szemben a tény az, hogy az Eurostat adatai alapján Magyarországon ezer főre 7 kórházi ágy jut, Ausztriában 7,3, Németországban pedig 8. Az orvosok és az ápolók száma ráadásul az uniós átlagnál is alacsonyabb. Csak érzékeltetésül: Finnországban és Németországban lakosságarányosan kétszer annyi ápoló dolgozik, mint nálunk. Magyarországnak tehát sajnos van párja, méghozzá az EU alsó harmadában, Orbán viszont tényleg párját ritkítja.

Azt is állította Orbán (ugyanott), hogy a homoszexualitás „elvezethet-e a pedofíliához, vagy nem, arról van egy nagyon nagy vita”.

Ezzel szemben a tény az, hogy erről nincs semmilyen vita, ugyanis ezt csak a szélsőséges melegellenes csoportok állítják és terjesztik, mindenféle tapasztalati vagy tudományos alap nélkül. A nem létező vitához, vagy még inkább a meleg-ellenes gyűlöletkeltéshez azonban Orbánnak most sikerült a saját „szerény” eszközeivel is hozzájárulnia.

Azt állította továbbá a miniszterelnök (arra a kérdésre, nem fog-e az EU fellépni néhány élelmiszer árának befagyasztása ellen), hogy Brüsszelben „nem a józan ész az uralkodó irányzat, hanem a piaci dogmák. Fel vagyok készülve arra, hogy majd meg kell védeni ezt az intézkedést”.

Ezzel szemben a tény az, hogy a piaci dogmák éppen a józan ész szabályai alapján születtek, de természetesen váratlan és rendkívüli helyzetekben az Európai Unióban is megengedett a szabad piac korlátozása. A hős magyar ár- és várvédőnek tehát nem kell semmire felkészülnie. Hacsak nem Márki-Zay Péterre.

Azt állította Kásler Miklós miniszter (a Polgári Orvoskör tagjainak tartott előadásában), hogy az egészségügy támogatása a kétszeresére nőtt 2010 óta.

Ezzel szemben a tény az, hogy az egészségügyi kiadások aránya 2010-ben a GDP 7,5%-a volt, azóta viszont folyamatosan csökkent, 2019-ben 6,4%-ra, amiből az állam részesedése mindössze 4,5%-ot tett ki. Ez Ciprus és Lettország után a legkisebb az unióban. Hogy a járvány miatt a kormány 2020-ben és ’21-ben kénytelen volt többet költeni az egészségügyre, az nyilvánvaló, de a pénzt jelentős részben felesleges és túlárazott, korrupciógyanús eszközbeszerzésre, mint például a 300 milliárd forintért vásárolt lélegeztetőgépekre fordította. Az eredmény pedig sajnos látható is: a járvány halálos áldozatainak száma lakosságarányosan a világon a negyedik legrosszabb. Remélhetőleg ezt a Polgári Orvoskörben (milyen lehet a nem polgári orvoskör?) is tudják.

Azt állította Hollik István, a Fidelitas, Tállai András, Deutsch Tamás, valamint Bakondi György (a fidesz.hu szerint), hogy „a baloldal újból csődbe vinné az egészségügyet”, hogy „a baloldal ismét bevezetné a vizitdíjat”, hogy „a baloldal programja ma is a megszorítás”, hogy „a választások közeledtével a baloldal egyre több álhírt terjeszt a kormányról”, hogy „a baloldalon egyre több a migrációt támogató nyilatkozat”.

Ezzel szemben a tény az, hogy nem, nem, nem, nem és nem.