oltás;COVID-19;poszt-covid-szindróma;omikron variáns;

- Az oltottaknak a poszt-Covid-szindrómára is kisebb az esélyük

A Pfizer, a Johnson&Johnson és a Moderna esetében mutatták ki, hogy a harmadik oltás igazán erős T sejtes választ indukál az omikron ellenében – hangzott el egy szakmai beszélgetésen.

Kinek van szüksége a negyedik oltásra? Mikor adható be fertőzés után a vakcina? – egyebek mellett ezekre a kérdésekre adott választ Jakab Ferenc virológus professzor és Szekanecz Zoltán immunológus professzor a MedicalScan egy órás webináriumán szerdán.

A fertőzés plusz két vagy három oltás adja a legeslegmagasabb védelmet a súlyos megbetegedés elkerüléséhez – derült ki a szakemberek szavaiból.

Jakab Ferenc elmondta, az oltások nem a megfertőződéstől, hanem a súlyos lefolyású megbetegedéstől védenek. Vagyis az oltottak is elkaphatják, és enyhe tünetekkel átvészelhetik a koronavírus betegséget. Minél többeknek van esélye az enyhébb tünetes állapotra, annál kevésbé terheli meg a járvány az ellátórendszert. Hozzátette: a fertőzés kezdeti szakaszában az úgynevezett azelasztin-hidrokloridos orrcsepp az orrnyálkahártyán és a felső légutakban hatékonyan csökkenti a vírusfertőzés kialakulását. Beszélt arról is, hogy a természetes vírusfertőzés után is csökken 3-4 hónappal a szervezet védekezőképessége, míg az ismétlő oltásokkal nagyon hosszúra elnyújtható a védettség.

Szekanecz Zoltán arra hívta fel a figyelmet, hogy a fertőzés után is szükség van az oltásra.

Jakab Ferenc hozzátette a természetes megfertőződés után, ha már legalább három napja nincsenek tünetek és a páciens láztalan, beadható a vakcina. Magyarországon jelenleg hatféle vakcina érhető el, ezek közül négy, a Pfizer, a Moderna, az AstraZeneca és a Janssen különösebb korlátozás nélkül mindenkinek adható – közölte Szekanecz Zoltán. A Pfizer, a Janssen és a Moderna esetében mutatták ki, hogy a harmadik oltás igazán erős T-sejtes választ indukál az omikron ellenében. Sajnos a többi vakcinával kapcsolatban kevés az adat, pedig az nagyon kellene akkor amikor arról döntünk, hogy milyen oltást vegyünk fel megerősítő oltásnak – hangzott el.

Az immunológus szakember emlékeztetett arra, sokan félnek attól, hogy bizonyos vakcinák mellett nő a trombózis lehetősége. Ezt azonban megcáfolta egy nagy vizsgálat, amelyben összehasonlították a vakcinákat. Kiderült, hogy az oltások nem emelik a trombózis kockázatát, míg maga a vírus igen. Az oltások mellett szól az is, hogy az oltottaknak kisebb az esélye a poszt-Covid-szindróma kialakulására is.

Szekanecz Zoltán beszélt arról is, hogy az autoimmun betegek különösen veszélyeztetettek, nagyon fogékonyak a fertőzésre, a szervezetük az átlagpopulációhoz képest csökkent választ ad két oltásra. Ezért számukra a negyedik oltás rendkívül fontos. Izraelben el is kezdték oltani a negyedik oltással nemcsak az autoimmun betegeket, hanem a 60 fölöttieket és az egészségügyi dolgozókat is.

Tíz orvos távozott a PéterfybőlOrvoshiány nehezítheti az ellátást a Péterfy kórház szülészeti és nőgyógyászati osztályán - adta hírül az RTL Klub híradója, miután több orvos, rezidens és szakdolgozó is felmondott. A Független Egészségügyi Szakszervezetnél azt mondták: a távozó munkaerőt nehéz lesz pótolni, mert az állami egészségügyben egyre kevesebb nőgyógyász dolgozik. A távozások pontos okáról egyelőre keveset tudni, de olyan hangokat lehet hallani, hogy néhányan más állami intézménybe mennek át, míg mások a magánellátást veszik célba. A Telex érdeklődött az Országos Kórházi Főigazgatóságnál, hogy a felmondások veszélyeztetik-e a kórház szülészeti osztályának működését, valamint hogy az orvosok pótlását hogyan tervezik megoldani. A hivatal válaszában azt közölte, hogy a Péterfy Kórházból távozó szakorvosok közül ketten egy-egy másik állami fekvőbeteg-intézményben lettek osztályvezető főorvosok, így az állami egészségügyi rendszer semmilyen veszteséget nem szenvedett el, a szakemberek pedig előreléptek a pályájukon. A kórház azóta felvett egy szakorvost és 1 rezidenst, két további rezidens felvétele pedig folyamatban van. Az osztály működése 7 szakorvossal és 3 rezidenssel zavartalanul zajlik jelenleg is, az intézményben semmilyen beavatkozás nem maradt el

Egy nyolcórás éjszakai műszakért a rendőrök, tűzoltók, bv-dolgozók úgy 1500 forint pluszt kapnak. Egyes katonáknak viszont egy új utasítás szerint akár 30 ezer is járhat.