A Reuters hírügynökség csütörtöki jelentése szerint a döntés értelmében a kormányzati és egyéb feljegyzéseket őrző szövetségi ügynökség tulajdonában álló dokumentumokat közzé lehet tenni, függetlenül attól, hogy az ügyben még zajlanak perek az alsóbb szintű bíróságokon.
Donald Trump azután fordult a legfelsőbb bírósághoz, és nyújtott be keresetet, hogy a washingtoni körzeti fellebbviteli bíróság decemberben úgy határozott, nincs jogalapja megtámadni Joe Biden jelenlegi elnök azon döntését, amely lehetővé teszi, hogy a feljegyzéseket átadják a képviselőházi vizsgálóbizottságnak. A vizsgálóbizottság elnöke és alelnöke, a demokrata Bennie Thompson és a republikánus Liz Cheney úgy értékelte a legfelsőbb bíróság döntését, mint „győzelmet a jogállamiság és az amerikai demokrácia számára”. A testület már hozzájutott egyes olyan dokumentumokhoz, amelyeket Donald Trump vissza akart tartani – tették hozzá.
A volt elnök szóvivője nem reagált a Reuters megkeresésére.
Keresetében Donald Trump keresetében a bizalmas fehér házi kommunikációt védő végrehajtói jogkörre hivatkozott, ám ezt az alsóbb szintű bíróságok elutasították. A legfelsőbb bíróság határozatában pedig úgy foglalt állást: az ügy rendezése szempontjából nem szükséges annak mérlegelése, hogy egy volt elnök hivatkozhat-e a végrehajtói jogkörre.
A képviselőházi vizsgálóbizottság állítása szerint azért van szüksége a dokumentumokra, hogy tisztázza: milyen szerepet tölthetett be a republikánus exelnök a Capitolium elleni ostromhoz vezető erőszak szításában. Donald Trump hívei 2021. január 6-án, a volt elnök választási csalást emlegető, gyújtó hatású beszéde után ostromolták meg a szövetségi törvényhozás épületét. A Capitoliumban a szenátus éppen a 2020 novemberi elnökválasztás eredményeit készült hitelesíteni, amikor a Trump-hívek a National Mall egyik parkjából, az Ellipsisből útnak indultak a Capitolium felé. Az összetűzésekben öten életüket vesztették, köztük egy rendőr. Maga Donald Trump egyébként ígérete ellenére nem tartott a híveivel a Capitoliumhoz. Bár kérték, nem hívta be a Nemzeti Gárdát sem, az élő televíziós közvetítéseket nézte az ostromról.
Donald Trump ellen alkotmányos vádeljárást indítottak az ügyben, a képviselőház meg is szavazta az elmozdítását a hivatalából, a szenátuson azonban nem ment át a kétharmados többséget igénylő döntés.
Az AP amerikai hírügynökség beszámolója szerint a képviselőházi vizsgálóbizottság kedden beidézte Trump volt ügyvédjét, Rudy Giulianit, illetve a volt elnök jogi csapatának több tagját, akik a választási csalásról szóló hamis hivatkozási alapon panaszt nyújtottak be a 2020-as választási eredmények miatt.