Február közepétől főszabály szerint csak a háromszor oltottak számítanak védettnek – derült ki a csütörtök éjszaka megjelent Magyar Közlönyből. Azaz ők látogathatják egyebek mellett az 500 főnél nagyobb rendezvényeket, vagy például a fővárosi fürdőket. Az állami szférában (egészségügyben, oktatásban, közigazgatási hivatalokban) elvárt az oltás felvétele, az önkormányzatoknál e kérdésben a polgármesterek dönthetnek. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium néhány hete a szakképző iskolákba való belépést is védettségi igazoláshoz kötötte azok számára, akik nem tanulnak, hanem dolgoznak. Hasonló a helyzet az általános és középiskolákban.
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter egy héttel ezelőtt jelentette be a Kormányinfón, hogy február közepétől a védettségi igazolványok az oltottság igazolására szolgálnak. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy mindazoké érvényét veszti, akik csak azért kaptak ilyet, mert átestek a betegségen. A második oltás után az igazolvány még hat hónapig érvényes, és csak azoknak véglegesítik, akik ezalatt megkapták a harmadik vakcinát is. Akik azért nem tudják felvenni időben a harmadik oltást, mert közben megfertőződtek, azok emiatt hat hónapos haladékot kapnak. A megerősítő harmadik oltás felvétele után az igazolvány időkorlát nélkül érvényes, amíg egy jogszabály nem rendelkezik másként. Az egydózisú Janssennel oltottaknak két vakcinával is érvényes marad az igazolványuk, amennyiben 6 hónapon belül megkapták a másodikat. 18 évesnél fiatalabbak oltási igazolása egydózisú vakcinából egy oltással, míg a többiből kettővel is érvényes.
Azoknak a helyszíneknek az üzemeltetői, illetve rendezvények szervezői kötelesek ellenőrizni a védettségi igazolványt, amelyek kizárólag a védettek számára látogathatóak. Ők leolvashatják a QR-kódot, személyi igazolványt kérhetnek mellé, de az így megjelenített adatokat semmilyen módon nem rögzíthetik. Az oltásnyilvántartó rendszer figyeli a még nem végleges igazolványokat és érvényességük lejárta előtt 21 nappal emlékeztető üzenetet küld (ha tud) a tulajdonosnak. Feltéve, hogy a kapcsolattartási címként egy sms fogadására képes telefonszámot hagyott meg.
Az ugyanakkor elég esetleges, hogy hol ellenőrzik az igazolványokat QR-kód alapján. Egy olvasónk például azt jelezte, hogy az egyik fővárosi fürdőben elkérik ugyan az igazolványt, de csak fel kell mutatni, merthogy ott nincs kódleolvasó, amivel az adatokat is ki tudnák nyerni.