Ennek pontos mértéke több tényezőtől függ: Agócs János, az ORÖ elnöke szerint 200-300 millió forint közötti összeggel lehet kalkulálni.
Ahogyan azt korábbi cikkünkben írtuk, a nemzetiségi lista összetételéről döntő megismételt ORÖ-s választást a törvény által biztosított időszak utolsó napján, január 31-én rendezik. Az előző, tavaly novemberben tartott választást a kormánypárti Farkas Félix parlamenti szószólóval szemben Agócs János megnyerte, de a fideszes Lungo Drom beadványa nyomán az Alkotmánybíróság – meghökkentő okfejtéssel – megsemmisítette az eredményt, annak ellenére, hogy a Fővárosi Törvényszék előzőleg nem talált szabálytalanságra utaló körülményt.
A megismételt választás előtt azonban ma lesz egy másik roma közgyűlés is, amelynek napirendjén a módosított szervezeti és működési szabályzat (szmsz) újbóli megtárgyalása szerepel. Az új szmsz-t decemberben szavazták meg, amikor a Lungo Drom frakciószövetsége többségbe került az ORÖ-ben. Pontosan az történt, amiről Sztojka Attila romaügyi kormánybiztos, a Belügyminisztériumhoz tartozó Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság főigazgatója beszélt az egyik, lapunk birtokába került hangfelvételen. Sztojka ugyanis a Lungo Drom képviselői számára „első lépésként” az új szmsz elfogadását jelölte meg. A szabályzat értelmében létrejön egy ügyvivő bizottság, amely – a kormánybiztos kifejezésével élve – kontrollálja majd az ORÖ működését. Gyakorlatilag az összes fontos kérdésben az ügyvivő bizottság lenne hivatott dönteni. Agócs János jogi szakvéleménnyel alátámasztott állítása szerint ez törvénysértő.
A hétfői közgyűlésen amúgy az ORÖ elnöke nem tud részt venni. Agócs János elmondta lapunknak, hogy Covid-gyanús tünetei vannak. Nem szeretne megfertőzni másokat, az ülést egyik helyettese vezet.
Forró téma annak az 527 millió forintnak a sorsa is, amit még 2016-ban kapott támogatásként az ORÖ. A Népszavában ismertetett hangfelvételek szerint Sztojka Attila tényként kezeli (ahogyan Farkas Félix is), hogy a pénzt vissza kell fizetni a Belügyminisztérium számára: ezzel csődközeli helyzetbe kerül az országos önkormányzat. Agócs János ellenben vitatja a követelés jogosságát.
Mivel a kormánybiztos azt is kilátásba helyezte, hogy az ORÖ és intézményei csak március végén kapják meg a költségvetési támogatás első negyedévre esedékes részét (a határidő elvileg február 15.), Agócs János levelet írt Langerné Victor Katalinnak, a Belügyminisztérium társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkárának.
Az ORÖ elnöke hangsúlyozta, nem engedhető meg, hogy az önkormányzat dolgozói „egy kreált politikai csatározás áldozataivá váljanak”. Agócs János bízik abban, hogy a „különböző hangfelvételeken elhangzottak nem valós és eltervezett intézkedéseket rögzítettek”, és bízik abban is, hogy a helyettes államtitkárral kialakult „korábbi jó szakmai kapcsolat ismételten helyreállítható”.