NER;üzleti élet;Rahimkulov család;

2022-01-25 06:00:00

A NER-korszak jól jövedelmező projektjeinél felbukkanó üzletemberek sokaságát találni a Magyarországot csöndben meghódító Ruszlan Rahimkulov kapcsolati hálójában

A NER lovagjai egysíkú, fantáziátlan üzletembereknek tűnnek az orosz milliárdos mellett, akinek kapcsolati hálója elér a honi politikai és gazdasági élet távoli csücskeibe is. Sorozatunk második része.

Cikkünk első részében írtunk arról, hogy a Putyin-közelinek tartott, az OTP-ben és a MOL-ban jelentős tulajdonrészt birtokló Megdet Rahimkulov Magyarországon élő kisebbik fia, Ruszlan nem csupán átvette a cégbirodalom rá eső részét, de serényen gyarapítja is azt. Ambícióit jól jelzi, hogy a kínai és orosz érdekeket egyaránt kiválóan szolgáló fényeslitkei vasúti logisztikai központtal párhuzamosan Budapesten is grandiózus projektbe fogott. Ahogy azt elsőként a Népszava megírta, a volt Láng Gépgyár helyén lényegében egy új városközpontot húz fel az orosz milliárdos érdekeltsége, a Southblaze.  

A frissen alapított Southblaze több szempontból is érdekes. Székhelyén, a Váci út 152-158. szám alatti ExperiDance udvar irodaházában készült például a Városháza el(nem)adása ügyében nyilvánosságra került egyik hangfelvétel. 

Ezen Gansperger Gyula, a Fidesz egykori könyvelője által meghívott volt kormányfőt, Bajnai Gordont faggatják a fővárosi önkormányzat ingatlanértékesítési terveiről, többek között a belvárosi irodaépület megvételének lehetőségeiről Rahimkulov megbízottjai.

Gattyánnál pattog a labda

A Southblaze tulajdonosai között Ruszlan Rahimkulov által birtokolt Greennovatív Kft. mellett, az orosz üzletember állandó üzlettársának számító Zentai Péter vállalkozását, valamint a Láng Gépgyárat birtokló Pacont Kft-t vezető Huszár Viktor egyik érdekeltségét találjuk. Huszár másik vállalkozásában – az asztalifocis Teqball Kft-ben – viszont már a frissen pártot alapított Gattyán György pornómilliárdos üzleti partnereként szerepel. (A teqballt Borsányi Gábor, Huszár Viktor és Gattyán György együtt találta ki.) Ezek után aligha meglepő, hogy Gattyán éppen Huszárt választotta frissen alapított pártja alelnökének. Huszár éppen aznap tett közzé egy közös koccintós fotót Orbán Viktor miniszterelnökkel, amikor Gattyán együttműködést ajánlott az ellenzéki pártoknak. Nem fogadták el.

De nem csak itt ér össze Gattyán, Fidesz és Rahimkulov. A pornómilliárdos egyik új vállalkozása, az elektronikus aláírás hitelesítéssel foglalkozó Netlock Kft. nevű cégébe tavaly szállt be 900 millióval egy Rogán Antal kabinetminiszterhez közeli magántőkealap. Gattyán másik cégét pedig a Fidesz bizalmi ügyvédi irodájának számító Sárhegyi és Társa ügyvédi iroda vásárolta meg. Az iroda 2010 óta nyeri el sorra óta az állami, minisztériumi, Fidesz-közeli megbízásokat. Őket bízta meg Orbán Viktor török barátja, Adnan Polat is többek között az általa irányított kereskedőházas szerződések elkészítésével. Polat pedig éppen Rahimkulovnak adta el tavaly ősszel épülő napelemparkjainak egyikét az azt finanszírozó társasággal egyetemben. A Pandora SolarPark Kft. értéke meghaladja az egymilliárd forintot. A cég a Kiskunságban épít 48 megawattos erőművet, amely egy nagyváros lakosságának éves fogyasztását is képes fedezni.

Rahimkulov naperőmű vállalkozásainak első embere Gaál Tibor. Az általa vezetett Solargate, illetve Csillagkert Management Kft. már három napelemes kiserőműhöz szerezte meg a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) erőműegység minősítését, ami az áram későbbi továbbértékesítéshez szükséges „származási garancia” feltétele. „Később eldöntjük, hogy mit tudunk belőle kihozni” – mondta erről az Mfor-nak korábban Gaál Tibor, aki Ruszlan Rahimkulov mellett tulajdonosa is a fenti két cégnek, illetve a szintén a Groupama Aréna melletti irodaházba Ailosz néven bejegyzett hasonló profilú cégeinek. (A Népszava hiába kereste Gaált, nem válaszolt a kérdéseinkre.) Az általa vezetett cégek közül kilencet idén januárban egyetlen, Arion Solar nevet viselő részvénytársaságba vonták össze, a többségi tulajdonos Ruszlan Rahimkulov. (A Polattól átvett cég nem olvadt be a közösbe, maradt az orosz testvérpár külön bejáratú vállalkozása.)

Gaál Tibor céges előélete sem mellőzi az izgalmas üzlettársakat. 2008-ban Ezerszirom néven Gaál Wicha Józseffel alapított közös társaságot. Wicha nem sokkal később kiszállt, a helyére Rahimkulov érkezett. Gaál Tibor céges előélete sem mellőzi az izgalmas üzlettársakat. 2008-ban Ezerszirom néven Gaál Wicha Józseffel alapított közös társaságot. Wicha nem sokkal később kiszállt, a helyére Rahimkulov érkezett. Wicha addigra már túl volt néhány projekten. Elsőként épített lakóparkot a Rónai-parton, esetenként négyszázszoros felárral végezte el a Széll Kálmán tér felújítását, cége a Wis Holding ellen csődeljárás indult, míg ellene garázdaság miatt nyomoztak.

Gaál másik visszatérő üzleti partnere Kupper András volt, aki a fővárosi parkolási botrányok, több tízezer rendbeli csalás miatt elítélt főszereplőjének számító Centrum Pakoló Kft. tulajdonosa. Gaál és Kupper többek között a Body Guard Kft., a Pannon Technológiák Rt. és a C-Ware Kft-ben dolgozott együtt. Utóbbinak három évig ügyvezetője volt Gaál. A C-Ware neve legutóbb a zuglói parkolóautomaták botrányos beszerzésekor került elő. Horváth Csaba (MSZP) polgármester vezette kerület „kőkemény gazdasági érdekekre” hivatkozva vett új parkolóautomatákat a cégtől és annak ellenére szerződött velük az üzemeltetésre, hogy korábban konzorciumban veszteségesen csinálta cég ugyanezt. (Kupper és Gaál már kiszálltak a cégből, amit Kupper jó embere vett át.) Kupper közben két cégben is közösködött Pintér Sándor belügyminiszter egykori rendészeti államtitkárával Tasnádi Lászlóval, de tavaly mindkettőt átvette Tasnádi társasága, a BLK Corporation Kft.

Mindent is vesznek

Tasnádi cégével Rahimkulov is üzletel. A BLK 2020-ban szerzett többségi tulajdont a (MOM) Szent Magdolna Magánkórház Kft.-ben, de nem sokáig tartogatta, alig egy év múlva tovább passzolta a Greenskill Kft-nek, amelynek a Greennovatív Energia Fejlesztő Kft.-n keresztül Ruszlan Rahimkulov a többségi, a Skillinvest Kft.-én keresztül Timur Rahimkulov a kisebbségi tulajdonosa. Akkor vásárolta meg a Greenskill a törökbálinti Tükörhegy Medical Centert is, ami korábban Hajdú Péter műsorvezető érdekeltsége volt. A húsz éve működő XII. kerületi Virányos Klinikát működtető cégbe pedig Zentai Péter és több cégáttéten keresztül a Southblaze szállt be, amelyet korábban a Láng Gépgyárral kapcsolatban már említettünk.

Az ingatlanügyekben Rahimkulov Ruszlan állandó kísérőjének számít Zentai Péter, akivel számos projektcéget birtokolnak közösen. Az orosz üzletember (nem csak Zentaival közös) vállalkozásai az elmúlt években társasházak, irodaházak és munkásszállók sorát építették fel Budapesten. Megszerezték többek között a kedvelt óbudai szórakozóhelyet a Symbolt, a VI. kerületi Fáklya klubot, a néhai Otthon áruház Rákóczi úti épületét és az egykori Csepel Művek központi irodaházát, a gellérthegyi Elekes-villát és az albertfalvai termelői piacot is. A Rahimkulov-Zentai páros a Balaton-parti szállodafelvásárlások után két négycsillagos és egy háromcsillagos szállodát vett Noszvajon és Ráckevén. Az ügy pikantériája, hogy mindhárom hotel annak a Farkas József vállalkozónak az érdekeltségébe tartozott, aki Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes svédországi vadászatait finanszírozta. A hotelprojektekhez több százmilliós uniós vagy állami támogatást kaptak. Az orosz milliárdossal vitorlázás közben megismerkedő Zentainak azóta is kitart a jó széljárása. (Zentai Péter hiába kerestük, nem válaszolt a Népszava kérdéseire.) A cégbejegyzések szerint az egykor az óbudai Vörösvári út egyik tízemeletes panelházába bejelentett vállalkozó egy időre Üröm új építésű részén birtokolt egy házat, ami 2019-ben előbb Rahimkulovhoz, majd tavaly Farkas József érdekeltségéhez került. Hasonló játszódott le egy balatonföldvári Panoráma körúti ingatlannal is.

Zentai és Rahimkulov párosa a G7 portál szerint 14 milliárdot akasztott le az állami támogatási rendszernek, a kultúr-taónak köszönhetően. Az állami pénzcsapok megnyílása után kezdtek el előadó-művészeti szervezetek menedzselésével foglalkozni, a támogatási rendszer megszűnése után felhagytak ezzel. Addigra megnyílt egy másik terület.

Kémek, neutronok meg a Szeva bácsi

Rahimkulovék beszálltak Köntös Zoltán cégébe, a szénben rejlő finom kémiai lehetőségeket kutató IOI Investment Zrt.-be. A cég vezérigazgatója Köntös, aki a Válaszonline-nak külön hangsúlyozta, hogy Ruszlan Rahimkulov szigorúan pénzügyi befektetőként van jelen. ( A cégben feltűnik Gaál Tibor is.) Köntös korábban megpróbálta Magyarországra hozni (nem sikerült) az Európai Neutronkutató Központ (ESS) nevű tudományos csúcsintézményt, amelynek érdekében képes volt egy időre azonos térfélre terelni a fideszes Kósa Lajost és az akkor még létező SZDSZ szakminiszterét, Kóka Jánost. De akad más csemege is Köntös korábbi cégei között.

A Tzar International Műszaki Fejlesztő Kft.-t például Makszin Norberttel közösen birtokolta 2005 és 2009 között. Makszin később egy bizarrként emlegetett kémügy fő gyanúsítja vált ismertté. A társaságot eredetileg megalapító orosz származású Alekszej Lugovcov pedig egyrészt egyik tulajdonosa volt a fentebb már említett ESS-projektet megvalósítani szándékozó cégnek, másrészt az orosz-ukrán szervezett bűnözést vezető Szemjon Mogiljevics (alias Szeva bácsi) budapesti embereként tartottak számon, bár ő ezt mindvégig tagadta. Később mindenesetre az ezt állító FBI-jelentésre hivatkozva tagadták meg tőle a magyar állampolgárságot.

Aligha tévedünk nagyot, ha azt állítjuk: Rahimkulov, illetve cégvezetőinek és üzletfeleinek kalandos – esetenként szürke és fekete zónás ügyletei- különös, helyenként torz tükörképei a rendszerváltozás utáni Magyarországnak.