;

korrupció;PKKB;Fővárosi Törvényszék;Schadl György;

Tatár-Kis Péter

- Schadl-ügy: a Fővárosi Törvényszék elnöke szerint nem igaz, hogy azt mondta volna, ami a lehallgatási jegyzőkönyvben szerepel

Nem hangzott el, amit neki tulajdonítanak – állítja Tatár-Kis Péter.

Kétszer is vette a fáradságot Tatár-Kis Péter, a Fővárosi Törvényszék elnöke, hogy írásbeli magyarázatot adjon a munkatársai előtt a kapcsolatára Schadl Györggyel, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara letartóztatásban lévő egykori elnökével – derül ki a 444 cikkéből. 

A Központi Nyomozó Főügyészség lehallgatási jegyzőkönyve szerint 2021. június 2-án beszélt Senyei György Barnával, az Országos Bírósági Hivatal elnökével és később Tatár-Kis Péterrel is, hogy kirúgassa a Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) egyik bíráját, aki kedvezőtlen ítéletet hozott egy ügyben. Tatár-Kis Péter június 9-én fogadta is végrehajtói kar elnökét, aki aztán a feleségének elmesélte, kapott egy ígéretet, miszerint a PKKB bíráját ugyan nem lehet kirúgni, de Tatár-Kis Péter „visszavonhatja a csoportvezetői megbízását, és el tudja érni, hogy ne érezze jól magát a munkahelyén”.

A Fővárosi Törvényszéken elég nagy hullámokat keltett az ügy. Tatár Kis Péter először a bírósági intézmény belső hálózatán megjelent közleményben jelezte, jogi lépéseket tesz, hogy „a személyét érintően egy gyanúsított által tett kijelentések valóságtartalmára a nyilvánosság előtt is fény derüljön”, később, másodszor azonban már a részletekbe menően írt arról, hogy szerinte mi történt. Valóban fogadta a véágrehajtói kar elnökét – ismerte el – Schadl György pedig egy PKKB-s belső dokumentumot „mutatott be, és az MBVK által jegyzett beadványban vizsgálatot kért, hogy a dokumentum miként kerülhetett külső kézbe. Bevallása szerint Tatár-Kis Péter ezt bejelentésként értékelte, de Schadl György nem kérte tőle, hogy a dokumentumot jegyző bírót mentse fel. Schadl György egy végrehajtót akart félreállítani, ebben akadályozta a PKKB egyik bírája. 

Azt Tatár-Kis Péter tagadja, hogy elhangzott volna, amit a lehallgatási jegyzőkönyv szerint a végrehajtói kara elnöke neki tulajdonít, vagyis hogy a PKKB bírájának „visszavonhatja a csoportvezetői megbízását, és el tudja érni, hogy ne érezze jól magát a munkahelyén”.

Szerinte ez a neki tulajdonított mondat nem hangzott el, csak Schadl György telefonbeszélgetései alapján próbálják meg általa elmondottként feltüntetni. (Ez nem egészen így van a megjegyzés  a 444 cikkében lévő képernyőfelvétel tanúsága szerint a lehallgatási jegyzőkönyvben szerepel.)

Ezzel együtt is  feltűnő – fűzhetjük hozzá –, hogy amikor Schadl György felhívta, sem Senyei György Barna, sem Tatár-Kis Péter nem tiltakozott a bírói függetlenség megsértése miatt. Az OBH a héten kiadott egy közleményt, hogy Schadl György nem akart kirúgatni senkit, és biztosították számára a közvetlen kapcsolatfelvételt a Fővárosi Törvényszék elnökével, akinek az ügy a hatáskörébe tartozik.

Erzsébetváros polgármestere csaknem teljesen kizártnak tartja, hogy a végrehajtói kar elnöke által megvett önkormányzati ingatlanok visszakerülhetnek a kerületekhez.