;

Németország;CDU/CSU;teljhatalom;Friedrich Merz;

- Teljhatalmat kapott a CDU új elnöke

Új fejezet kezdődött: a vezetést teljesen lecserélték, a visszavonult Merkel emberei háttérbe kerültek.

Teljesen átveszi a hatalmat Friedrich Merz a CDU-nál. Miután decemberben a tagság megválasztotta a párt új elnökének, amit a múlt heti tisztújításon az 1001 küldött is – amint egyes német médiumok fogalmaztak, „észak-koreai eredménnyel” – majdnem 95 százalékkal erősített meg, Ralph Brinkhaus, a CDU és a bajor testvérpárt, a CSU közös frakciószövetségének elnöke bejelentette: átadja a tisztséget Merznek. Ezzel az utolsó konfliktusforrás is megszűnik.

Brinkhausnak április végén járt volna le a frakcióvezetői megbízatása, s voltaképpen belátta: hiába ragaszkodna a tisztséghez, ha Merz azt meg akarja szerezni, úgyis megkaparintaná. Így önként mondott le a képviselőcsoport irányításáról, amit a pártban érezhető megkönnyebbüléssel vettek tudomásul.

Brinkhaus a keresztény uniópártok Bundestag-beli képviselőinek írt levelében azt javasolta, hogy az alsóház következő rendes ülésszaka során, azaz február 15-én döntsenek az új frakcióvezető személyéről. Nem kérdés, hogy Merzet itt meg is választják. A CDU/CSU közös képviselőcsoportja vezetésének komoly jelentősége van, hiszen aki a tisztséget magáénak mondhatja, az az ellenzék vezetőjének tekinthető.

A frakcióvezetéssel kapcsolatos viták már vezettek komoly belső konfliktusokhoz a kereszténydemokratáknál, s ennek egyik főszereplője éppen maga Merz volt. A konzervatív nézeteiről ismert politikus 2000-2002 között irányította a képviselőcsoport munkáját, s ragaszkodott is a poszthoz, a pártelnök Merkel viszont mindenképpen át akarta venni a tisztséget, s mivel a többség őt támogatta, Merz vereséget szenvedett ebben a hatalmi harcban. Valójában sosem tudott igazán megbocsátani a későbbi kancellárnak, a kettejük közötti konfliktusnak is volt szerepe abban, hogy Merz 2009-ben, parlamenti mandátumának lejárta után majdnem egy évtizedig fel is hagyott a politizálással.

Brinkhaus gesztusa azért is volt fontos Merznek, mert hamarosan komoly megmérettetések várnak rá. Márciusban, majd májusban tartományi választásokat rendeznek először Saar-vidéken, majd Schleswig-Holsteinben és – ami a legjelentősebb – Észak-Rajna-Vesztfáliában. A párt esélyeit nyilván jelentősen csökkentette volna, ha épp a választási kampányban dúl hatalmi harc a frakcióvezetői tisztségért. A CDU/CSU-ban – nem alaptalanul – attól tartottak, hogy az újabb belső viták miatt a kereszténydemokraták támogatói távolmaradnak az urnáktól. A kereszténydemokrata szavazók kissé belefásultak az elmúlt évek hatalmi harcaiba. Részint a belső feszültségek vezettek a tavaly szeptemberi választáson elszenvedett súlyos vereséghez.

A CDU/CSU vezető politikusai egyöntetűen elismerésüket fejezték ki Brinkhaus lépése kapcsán, Merz megköszönte. Paul Ziemiak, a CDU még hivatalban lévő főtitkára a Twitteren azt írta: „Nagy tisztelet Brinkhausnak, és köszönöm, hogy ilyen jó munkát végzett a nehéz időkben.” A ZDF egy műsorában pedig rámutatott, ezzel már nincs konfliktus a párton belül. Kétségtelen, hogy új időszak köszöntött a CDU életébe, a múlt heti küldöttgyűlés után a vezetést teljesen lecserélték, a párt ügyeit már csak a távolból szemlélő Merkel emberei háttérbe kerültek. Ám kérdés, meddig tart a Merzet övező lelkesedés. Mindez a közelgő tartományi választásoktól függ.

Bár Zoran Milanovic horvát elnök több szempontból egy platformra került a magyar miniszterelnökkel, ez még nem jelenti azt, hogy szövetségesekké váltak volna.