Az agrárbéke megteremtését ígérte Benedek Szilveszter, a Demokratikus Koalíció agrárkabinet-vezetője az ellenzéki szakpolitikusok sajtótájékoztatóján. A politikus hangsúlyozta, hogy az egyéni, a családi gazdálkodóknak, valamint a szövetkezeti- és a társas vállalkozásoknak egyaránt megvan a saját helyük és fontos szerepük. A magyar mezőgazdaság az elmúlt évtizedben elveszítette versenyelőnyét a velünk együtt csatlakozó országokkal szemben is. Kiemelt támogatást helyezett kilátásba a nagyobb munkaerőigényű állattenyésztő és kertészeti ágazatnak, és azt mondta, hogy segíteni fogják az ökogazdálkodást.
Magyar Zoltán, a Jobbik országgyűlési képviselője elmondta, hogy külön fejlesztési programot kívánnak indítani a főállású mezőgazdasági termelővé válás támogatására. E programon belül kiemelt szerepet szánnak a fiatal gazdáknak. Megőrzik az őstermelők kedvezményes adózását, és segíteni kívánják a generációváltást, a gazdaság átadását a fiatalabbak számára – mondta. Támogatják az EU biodiverzitás stratégiáját, az agrárkörnyezet- és tájgazdálkodás rendszereit, az ökológiai gazdálkodást, a fenntartható, talajkímélő művelést, a vízmegtartó földhasználatot, valamint megőrzik hazánk GMO-mentességét is - sorolta célkitűzéseiket.
Harangozó Gábor, az MSZP agrár- és vidékfejlesztésért felelős ügyvivője szerint érdekeltté kell tenni a vidék szereplőit a helyi gazdaság fejlődésének megerősítésben. Ezért felül kívánják vizsgálni a támogatási és birtokpolitikai rendszert. „Az ország legnagyobb földesurait mindenféle szabályozás alól kivonó, mintagazdaságnak csúfolt kiváltságos rendszert megszüntetjük” – közölte. A szocialista politikus beszélt arról is, hogy segítő, egyszerű és átlátható intézményrendszer fognak létrehozni. Ennek keretében a szakigazgatást az agrárminisztérium alá rendelik, az állami feladatok kiszervezését felszámolják, a kifizető ügynökséget visszaadják az agrárirányításnak és egyszerűbbé teszik a pályázati rendszert.