pedagógus szakszervezetek;pedagógussztrájk;

Illusztráció

- A pedagógus-szakszervezetek sztrájkra biztatnak, szerintük az Orbán-kormány megtéveszti a szülőket

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) a Facebook-oldalán biztatja az oktatásban dolgozókat, hogy „ne engedjenek a jogellenes fenyegetéseknek, szervezzék tovább a hétfőre meghirdetett figyelmeztető sztrájkot”.

A PDSZ és a PSZ emlékeztet, lemondtak a fellebbezés jogáról, és erre kérték a kormányt is, mert ebben az esetben az elsőfokú döntés azonnal jogerőssé válik. Szerintük a kormány  minden eszközzel akadályozza a sztrájkot, mert „nyilvánvaló”, hogy az első fokon eljáró bíróságra benyújtott ellenajánlatuk esélytelen a másodfokú eljárásban. A PDSZ és a PSZ szerint az Orbán-kormány jogszerűtlenül állítja, hogy a sztrájk illegitim, erről ugyanis csak bíróság egy külön nem peres eljárásban dönthet. A szakszervezetek hangsúlyozzák: a pénteki döntés – öt napon belüli – megtámadása csak a még elégséges szolgáltatás módjára és mértékére vonatkozhat, mivel ez az eljárás tárgya.

A szakszervezetek szerint

a kormány a tankerületi központok igazgatóin keresztül arra kényszeríti az intézményvezetőket, hogy szóbeli utasítások alapján, jogellenesen akadályozzák meg a sztrájkot, a valósággal ellentétes értesítéseket küldjenek ki a szülőknek, beszéljék le a dolgozókat a sztrájkban való részvételről.

A PDSZ és PSZ szerint több helyről is kaptak olyan visszajelzést, miszerint fegyelmi eljárással fenyegetik a sztrájk mellett kitartó pedagógusokat, úgy, hogy a fegyelmi eljárás jogintézménye lassan tíz éve nem létezik.

A szakszervezetek arra kérik a szülőket és a kollégákat, hogy figyeljék a PDSZ és a PSZ felületeit, ne hagyják magukat megtéveszteni, és ne engedjenek a fenyegetésnek. Mindent kérjenek írásban, és mindent dokumentáljanak, mert – mint írják – aki intézkedik, annak vállalni kell később is tettének következményeit. „Arra kérünk mindenkit, hogy ha bármiféle hátrányos munkáltatói intézkedés történik vele szemben, vagy ezzel fenyegetik, haladéktalanul jelezze a szakszervezeteknek!” - áll a közlemény végén.

Bár pénteken a bíróság első fokon jogszerűnek ítélte a hétfőre tervezett pedagógussztrájkot, az Emberi Erőforrások Minisztériuma szombati közleményében arra hivatkozott: az ügyben csak elsőfokú ítélet született, a döntés így nem jogerős. 

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) közleménye szerint bár a bíróság kimondta, hogy a sztrájk jogszerű, az ügyben csak elsőfokú ítélet született, a döntés így nem jogerős.