NATO;haderő;Benkő Tibor;

Korábbi felvétel.

- Benkő Tibor szerint nem érkezik ezer NATO-katona Magyarországra

A tárcavezető szerint Magyarországot nem fenyegeti háborús veszély.

A béke megőrzése érdekében a párbeszéd a megoldás az orosz-ukrán feszültség enyhítésére, Magyarország érdeke is ez

- nyilatkozta a honvédelmi miniszter a honvedelem.hu portálnak, egyúttal cáfolva azokat a sajtóban megjelent értesüléseket, amelyek szerint ezer NATO-katona érkezne és állomásozna majd tartósan Magyarországon.

Benkő Tibor a vasárnap megjelent cikkben kiemelte, az érintett feleknek diplomáciai úton, tárgyalással kell rendezniük nézet- és véleménykülönbségeiket.

Úgy fogalmazott: "Nem értünk egyet a most alkalmazott hidegháborús retorikával, a fenyegetésekkel, az erőfitogtatással, hiszen a NATO Oroszországgal szemben évek óta a kettős megközelítés, vagyis az elrettentés és párbeszéd alkalmazásának egységét hirdeti."

Hangsúlyozta, "nem kérdés: a háború elkerülésének jelenleg egyetlen módja a párbeszéd elmélyítése". Benkő Tibor kiemelte azt is, hogy Magyarország érdeke is ezt kívánja. Magyarország régóta hangsúlyozza a NATO és Oroszország, valamint a Kelet és Nyugat közötti párbeszéd fontosságát, mint az európai országok biztonságának alapját képező kapcsolattartást - tette hozzá.

A miniszter Magyarország biztonságának kérdésével kapcsolatban közölte: 

Magyarországot jelenleg nem fenyegeti közvetlen háborús veszély

és az országnak a 2017-ben megkezdett honvédelmi és haderőfejlesztési programnak köszönhetően már olyan nemzeti védelmi képességei vannak, amelyek "jelen helyzetben nem igénylik kiegészítő NATO-erők Magyarországon történő állomásoztatását".

"A jelenleg szükséges katonai feladatokat - mint elkötelezett NATO-tagállam - saját, nemzeti vezetés alatt is képesek vagyunk ellátni" - hangsúlyozta a honvédelmi miniszter. Magyarország biztonságának kérdésével kapcsolatban közölte: Magyarországot jelenleg nem fenyegeti közvetlen háborús veszély, és az országnak a 2017-ben megkezdett honvédelmi és haderőfejlesztési programnak köszönhetően már olyan nemzeti védelmi képességei vannak, amelyek 

"jelen helyzetben nem igénylik kiegészítő NATO-erők Magyarországon történő állomásoztatását".

"A jelenleg szükséges katonai feladatokat - mint elkötelezett NATO-tagállam - saját, nemzeti vezetés alatt is képesek vagyunk ellátni" - hangsúlyozta a honvédelmi miniszter.

Benkő Tibor elmondta: az elmúlt évben - többi között - azért hozták létre a NATO vezetési rendszerébe is beépült többnemzeti hadosztályparancsnokság vezetési elemet, hogy "akár szövetségeseinkkel együttműködésben a békénket és biztonságunkat fenyegetők ellen képesek legyünk helytállni".

Kitért arra: mint szövetséges tagállamban a felkészítés, a többnemzeti közös gyakorlatok az elmúlt években, így napjainkban is rendszeresek. Ezért együttműködés, kiképzés és közös gyakorlat végrehajtása céljából, jelenleg is vannak NATO-eszközök és katonák Magyarországon. Létszámuk a mindenkori feladatok tükrében folyamatosan változik - tette hozzá.

Benkő Tibor a NATO- erők hazai jelenlétével kapcsolatban közölte: "a sajtóban meglebegtetett híresztelésekkel ellentétben", Magyarország nem tárgyalt és ilyen értelemben nem is kíván tárgyalni az Magyar Honvédség Pápa bázisrepülőterén települt Nehéz Légiszállító Ezred (Heavy Airlift Wing, HAW) kivonásáról.  

Ebben a feszült helyzetben árulás Moszkvába menni - vélekednek a politikusok.