Barcelona;Juventus;átigazolási időszak;Newcastle;

- Arab pénz ömlik a Premier League-be

Vége az átigazolási időszaknak, a Newcastle dúsgazdag szaúdi tulajdonosa miatt is az angol futballklubok költhették a legtöbbet.

Tavaly ilyenkor arról beszéltünk, hogy a koronavírus-járvány igencsak érzékenyen érintette a labdarúgóklubokat, rég nem látott alacsony árakkal lehetett felkerülni a top listákra a januári átigazolási időszakban. Szoboszlai Dominik 22 millió eurós vételára a 4. legmagasabb összeg volt, de a legdrágábbnak bizonyuló Nicolò Rovelláért is „csak” 1,3 millióval többet csengetett ki a Juventus.

Az olasz együttes idén is vitte a prímet, amely a Transfermarkt adatai szerint - több részletben - 81,6 millió eurót szurkol le a Fiorentinának Dusan Vlahovic játékjogáért. Ez az összeg önmagában nagyobb, mint a harmadik legtöbbet költő spanyol élvonal, amelynek 20 csapata költött el 75,35 milliót új játékosokért.

A szinte teljesen pangó spanyol piacot a több mint egymilliárd eurós adósságot maga előtt görgető Barcelona pezsdítette fel, amely előbb Ferran Torres játékjogát szerezte meg 55 millióért a Manchester Citytől. A hírek szerint a katalán együttes nyártól, több részletben fogja törleszteni a középpályás vételárát. Az utolsó estére is maradt izgalom: a Barcelona előbb kölcsönvette korábbi saját nevelésű játékosát, Adama Traorét a Wolverhamptontól, majd ingyen igazolta le az Arsenalnál kegyvesztetté vált Pierre-Emerick Aubameyangot. Az ágyúsok így ugyan bevételre nem tettek szert, de nem jártak úgy, mint korábban Mesut Özil esetében, aki hónapig ült a lelátón csúcsgázsiért. A 32 éves támadó szerződése hátralévő 1,5 évében még mintegy 30 millió euróra tarthatott volna igényt.

Az Arsenal – amely a nyáron több mint 160 millióért igazolt játékosokat – hetekig ostromolta a már korábban említett Vlahovicot, aki azonban fityiszt mutatott, az ágyúsok pedig kifutottak az időből, végül senkit sem tudtak venni. Ez már csak azért is érzékenyen érintheti a londoni csapatot, mert Aubameyang mellett Calum Chambers és Sead Kolasinac végleg, Ainsley Maitland-Niles és Pablo Mari pedig kölcsönbe távozott, azaz alaposan megrövidült a kispad.

A két legdrágábban elkelt játékosról már szó esett, a dobogó harmadik fokára Luis Díaz állhat fel, érte a Liverpool 45 milliót fizetett a Portonak. A több poszton is bevethető futballista 18 bajnokin 14-szer volt eredményes, valamint a Bajnokok Ligájában kétszer is bevette az AC Milan kapuját.

Januárban egyetlen csapat költött több mint 100 milliót, ez az együttes pedig nem meglepő módon a Newcaslte volt. A közelmúltban szaúd-arábiai kézbe került klubbal boldog-boldogtalant összeboronáltak az elmúlt hetekben, igazán nagy nevet viszont nem tudott igazolni. A szarkák a brazil válogatott Bruno Guimaraesért 42 milliót szurkoltak le a Lyonnak, a védekező középpályás mellett Chris Wood érkezett még 30-ért. A Burnleynél dörzsölhetik a tenyerüket, hogy ilyen áron tudták eladni a mindössze 5 millióra taksált 30 éves támadót, akinek a helyére jóval olcsóbban vásároltak pótlást. A kiesés elől menekülő Newcastle-nél a védelem megerősítése volt egyébként az elsődleges, ezért szerezték meg az angol válogatott Kieran Trippiert, valamint Dan Burnt és Matt Targettet.

A Premier League-csapatokon kívül úgy tűnik, hogy csak a piac egy-egy szereplője képes a koronavírus-járvány előtti szinten költekezni, persze az is elképzelhető, hogy inkább nyáron mozgósítják majd erőforrásaikat. A Real Madrid már felkészült a nagy dobásra, Kylian Mbappé megszerzése úgy sem lesz olcsó, hogy lejár a játékos szerződése Párizsban.

NB I-es mozgolódásA Ferencváros középpályása, Myrto Uzuni 3-4 millió euróért a spanyol Granada játékosa lett. Magyarországon még nem ért véget az átigazolási időszak, s a hírek szerint a River Plate 30 éves támadója, Carlos Auzqui a kiszemelt a pótlására. Hasonlóan magas összegért váltott klubot Vancsa Zalán is, az MTK 17 esztendős támadója a Manchester Cityt, a Premier League aktuális bajnokát is magába foglaló City Football Grouphoz tartozó belga Lommelt erősíti majd nyártól. Adminisztratív nehézségek miatt problémás lett volna a még kiskorú játékos klubváltása, aki így a tavasszal kölcsönben továbbra is az MTK-t segítheti. Ugyancsak külföldön folytatja pályafutását Bognár István, ő Paksról a ciprusi bajnokság második helyén álló Aris Limassolhoz igazolt.
Ők költötték a legtöbbet (millió euró)Bajnokságok: 1. Premier League 335,42 2. Serie A 174 3. LaLiga 75,35 4. Premier Liga (Oroszország) 73,455 5. Ligue 1 66,42

Klubok: 1. Newcastle 102,1 2. Juventus 97,7 3. Barcelona 55 4. Liverpool 45 5. Everton 37,5
*Forrás: Transfermarkt

Az esemény nyilvános lesz, a gyászolók egy szál virággal róhatják le kegyeletüket.