kiskereskedelem;élelmiszer;árak;árstop;

- Ráfizetnek az árstopra a kisboltok, az Orbán-kormány helyesírása pedig még mindig nincs rendben

A nagy élelmiszerláncok akciós termékként kínálják az ármaximalizált tejet, lisztet és cukrot, miközben – vélhetően a kisboltok felvásárlási szándékától tartva – vásárlási limitet vezettek be ezekre az élelmiszerekre.

Az ajtóban A4-es, fekete-fehérben kinyomtatott árstopplakát, bent teljes tanácstalanság fogad kedd reggel a családi vállalkozásként működő budai kisboltban. A tulajdonosok azon tanakodnak, milyen árakat írjanak ki mostantól a tej, a cukor, a liszt és az olaj mellé. Rávágom a kormányrendelet szerinti választ: ha ismert a tavaly október 15-i ár, akkor azt kell kiírni, ha nem, akkor a KSH által tavaly októberre számolt átlagárat.

- Tavaly októberben 320-ért adtam a tejet, ezt tudom fejből, emlékszem. Tegnap 370-ért. Tehát akkor most 320-ért kell adnom, igaz? – mondja erre azonnal a bolt tulajdonosa. - De hogy tudom igazolni, hogy tavaly októberben ennyiért adtam? Hogy fogják ezt ellenőrizni? – kérdi.

- A mi pénztárgépünkből ez nem olvasható ki, csak „gyűjtő” árak vannak, a nagykeres számlát pedig hiába is lobogtatnám az ellenőrnek, hogy én mennyiért vettem anno – magyarázza a fia a problémát, amelyben eddig könyvelőjük sem tudott érdemben segíteni. - Ha viszont „KSH-áron” adjuk a tejet, akkor 268 forintért kellene árulni. És akkor én fizetem a vásárló tejét. Mert a nagykerben én ennél már drágábban veszem – teszi hozzá lehangoltan.

Felvetem: menjenek el a diszkontokba, szerezzék be ott az árut, ott még olcsóbb is, mint a hatósági ár. De csak a fejét rázza: ott vásárlási limit van. S valóban, februártól a Lidl és a Spar is bevezette, hogy lisztből és kristálycukorból 10-10 kilogrammot, étolajból 10 litert, a tejből pedig 12 litert vehetnek egyszerre a vásárlók. A Tesco még szigorúbbra szabta a keretet: szórólapjuk szerint fejenként csak 5 liter olajat lehet náluk vásárolni. A limitet pedig nem vásárlásonként, hanem naponta szabták meg. 

Kérdés, ki és hogyan ellenőrzi, hányszor megy el valaki az üzleteikbe egy nap bevásárolni.

A kisbolt tulajdonosa azonban csak sorolja tovább: ők ennél többet tartottak az árstopos termékekből tavaly október közepén készleten. Márpedig azt is előírja a kormányrendelet, hogy ugyanannyit kell árulni most is. Ha egyáltalán így kell ezt a mondatot értelmezni – mutatja a könyvelő által „segítségként” átküldött, rendeletből kimásolt mondatot, miszerint „A kereskedő az 1. melléklet szerinti, 2021. október 15. napján forgalmazott termékek forgalmazására és naponta legalább a hét adott napjára vonatkozó, 2021. évi átlagos napi mennyiség árusítására köteles.”

Forduljanak többen, többször a hipermarketekben – javaslom, de csak rázza a fejét. - Ebből áruhiány lesz. A nagyobb áruházak polcai kiürülnek, ha kisboltosok felvásárolják az árut, amit ők végül el sem tudnak majd adni. Mire jó ez az egész? Ez bejön az embereknek? – hitetlenkedik.  

Hogy bejön vagy sem, még nem tudni. A pár buszmegállóval arrébb lévő, az akciós napokon rendre zsúfolásig telt Lidlben mindenesetre kedd délelőtt még nem haraptak rá az árstopra a vásárlók. Pedig a diszkont még a hatósági áraknak is aláment.

Az 1499 forintért kínált friss csirkemellfilé 150 forinttal olcsóbb most, mint január 31-én, miközben a KSH októberre 1600 forintos átlagárat mért. A csirke far-hát ára 14 százalékkal csökkent egy nap alatt, bár így is többe, 299 forintba kerül kilója, mint a KSH - az Agrárgazdasági Kutatóintézettől kölcsönzött - 293 forintos októberi átlagára. Igaz, aznap lejáró csirke far-hátat lehet kapni 150 forintért is. Ilyesmit azonban ottjártunkkor senki nem pakolt a kosarába. Az előző naphoz képest 14 százalékkal olcsóbban, 579 forintért kínált olajból, és a 10 forinttal olcsóbb, 239 forintos kristálycukorból is csupán egyet-egyet tett a kosarába némi hezitálás után egy idősebb hölgy. A január végéhez képest 19 százalékos akcióban, 209 forintért kínált, 2,8 százalékos UHT-tejből viszont szinte az összes vásárló kosarában lapult legalább egy dobozzal.

Egy pesti Aldiban is azt láttuk, hogy az árstop belesimul a folyamatos akciókba. Kedd délután sem a több mint 100 forinttal olcsóbbá vált étolajoknál, sem a húsos hűtőpultnál nem tolongtak a vásárlók. Többen figyeltek az akciós serpenyőt harsányan kereső nőre, mint a régi és az árstopos árat is feltüntető táblákra. A Sparban sem volt más a helyzet. A 150 forinttal olcsóbb lédig csirkemell sem vonzott több vevőt, a kiszolgálópultnál mondhatni unatkoznak az eladók. A sertéscomb egy korábbi akció miatt még ma is 1099 forintért kapható, ez minden bizonnyal alatta van az októberi árnak. Csütörtökön derül ki, mi lesz az új árstopos ár. Az árcsökkentések mértékét amúgy sem a Sparban, sem a Príma áruházakban nem jelzik, mi is csak onnan tudjuk, hogy előző nap felírtuk az árakat.

A bejáratokon mindenütt ott virít a kormánykék árstopos tábla. A korábban helyesírási hibáktól hemzsegő, komplett betűket nélkülöző szöveget már javították a propagandisták. Az egyik üzletnél fejcsóválva nézi a közeli iskola magyartanára. - Még mindig nem jó a helyesírás - mutatja. Azt írják, hogy „házi sertéscomb”, pedig ezt a magyar nyelv szabályai szerint úgy írjuk helyesen, hogy házisertés-comb.

Azonnal büntetnek az ellenőrökA magyar gazdáknak és az élelmiszeriparnak nem okoz veszteséget az árstop. A termelők és a feldolgozók védve vannak, a tisztességtelen forgalmazói magatartásról szóló törvény szerint ugyanis egyoldalúan nem lehet felbontani a beszállítói szerződéseiket – fejtegette tegnapi közleményében Feldman Zsolt. Az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára szerint az árstop költségeit a kiskereskedelmi szektornak kell kitermelnie, az ő profitjuk pedig 2020-ban megközelítette a 80 milliárd forintot. Cseresnyés Péter, az innovációs tárca kereskedelempolitikáért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkára pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy az ország minden részében, a kisboltoktól a hipermarketekig vizsgálják az élelmiszerárstop betartását a kormányhivatalok fogyasztóvédelmi munkatársai. A helyszíni ellenőrzések az árra, a termékek mennyiségére és az árstopról szóló tájékoztatásra is kiterjednek. Az általános gyakorlattól eltérően a hatóság nem figyelmeztet, a feltárt hiányosságok után kötelezően kiszabja az 50 ezer forinttól akár 3 millió forintig terjedő bírságot. Ismételt jogsértés esetén a kereskedő tevékenységét minimum egy napig, legfeljebb fél évig korlátozhatják.
KSH 2021 októberi átlagáraiKristálycukor 261 forint/kg Liszt 203 forint/kg Napraforgó-étolaj 713 forint/liter Sertéscomb (csont és csülök nélkül) 1420 ft/kg Csirkemellfilé (csont és bőr nélkül) 1600 forint/kg Csirke far-hát (hát, egyben vagy külön far és szárnyvég) 293 forint/kg   UHT tartós tej (dobozban, 2,8 százalékos zsírtartalom) 268 forint/liter  Forrás: KSH

A kormány döntése alapján életbe lépett az árstop egyes alapvető élelmiszerekre, több üzletlánc mennyiségi korlátozást vezetett be a hatósági áras termékekre.