Egy magyar banktól kapott 10,6 millió euró (átszámítva 3,7 milliárd forint) hitelt az elnökválasztási kampányára Marine Le Pen, a francia szélsőjobboldali Nemzeti Gyűlés (RN) vezetője – szellőztette meg a francia RTL.
A francia sajtó az utóbbi időben sokat cikkezett arról, hogy Marine Le Pen, a francia szélsőjobboldali Nemzeti Gyűlés elnöke pénzszűkében van az április 10-én és 24-én tartandó francia elnökválasztás előtt. Most azonban egy időre fellélegezhet, ugyanis 10,6 millió euró hitelt kapott három hónappal az elnökválasztás első fordulója előtt, ami elég ahhoz, hogy feltöltse pártja, a Nemzeti Gyűlés (RN) kasszáját. Marine Le Pennek eddig a pénzhiány miatt visszafogott kampányt kellett folytatnia, jellemző, hogy politikai nagygyűléseket sem tartott.
A francia RTL információi szerint a hitelt egy magyar bank nyújtotta. Az RN munkatársai nem árulták el a pénzintézet nevét, mivel „titoktartási záradékot” írtak alá – mondta a párt tárgyalásokért felelős tisztségviselője. Az RN már hónapok óta próbált pénzhez jutni, de mind a francia, mind a más európai pénzintézetek elutasították a hitelkérelemeit.
Azt az újságírói felvetést, miszerint Orbán Viktor magyar miniszterelnök játszott-e a közvetítő szerepet a hitel megszerzésénél, a Nemzeti Gyűlésnél egy rövid „no comment” megjegyzéssel fogadták. Egyikük azt állította, akadt egy közvetítő, de nem politikai személyiségről van szó.
hogy aztán gyors egymásutánban fulladjanak kudarcba a kísérleteik egy szélsőjobboldali frakció megalakítására az Európai Parlamentben. A magyar miniszterelnök tavaly ősszel Budapesten fogadta Marine Le Pent, múlt szombaton pedig, a szélsőjobboldali pártok madridi találkozóján az ő támogatására szólította fel a franciákat.
A magyar bank által nyújtott hitel híre elég kínos az Orbán-kormány számára, hiszen 2022 első félévében Franciaország tölti be az Európai Unió soros elnöki tisztségét, Emmanuel Macron francia elnök pedig deklaráltan prioritásként kezeli, hogy Magyarország és Lengyelország ellen bevessék a jogállamisági mechanizmust, illetve előrelendítsék a lisszaboni szerződés 7. cikkelye szerinti eljárást. Emmanuel Macron 2021. december 21-én Budapesten tárgyalt Orbán Viktorral.
Ami a francia elnökválasztási esélyeket illeti, Emmanuel Macron népszerűsége mostanában 24, Marine Le Pené 17 százalékon áll, de simán előfordulhat, hogy a megméretés második fordulójába nem az RN elnöke, hanem a Sarkozy-féle konzervatív A Republikánusok (LR) jelöltje, Valérie Pécresse jut be, aki 16 százalékos népszerűséget tudhat magáénak.
Közismert tény, hogy Marine Le Pen öt évvel ezelőtti elnökválasztási kampányát Vlagyimir Putyin orosz elnök, pontosabban egy orosz pénzintézet, a First Czech Russian Bank finanszírozta, amely kilencmillió eurót bocsátott az akkor még Nemzeti Frontnak nevezett pártja rendelkezésére. Marine Le Pen azzal indokolta az orosz hitelfelvételt, hogy a francia bankok bojkottálják az általa vezetett tömörülést. Mindenesetre később a First Czech Russian Bank csődbe ment, s a hiteleket egy olyan orosz hitelbehajtó cég vette át. Arról nem volt hír, hogy ez a vállalat valaha is visszakérte volna a támogatást. Kérdés, hogy – ha igaz a magyar bankkal kapcsolatos értesülés – a honi pénzintézet szigorúbb lesz-e ennél.
Az ügyben megkerestük az Orbán-kormányt, a többi között azt kérdeztük, tudnak-e ilyen hitelről, Orbán Viktor tárgyalt-e erről Marine Le Pennel. Választ nem kaptunk. Kérdéseket küldtünk több hazai pénzintézetnek is, így például a kormányközelinek számító MKB-nak, a Budapest Banknak és a Gránit Banknak, ám választ innen sem kaptunk. Mivel a francia lapértesülések csak „magyar bankról” beszélnek, ebbe beleérthető a Budapesten főhadiszállással rendelkező orosz Nemzetközi Beruházási Bank (IIB) is, de ez a pénzintézet sem reagált.