Átlépte a 200 millió eurót a büntetési tétel, amellyel elviekben Lengyelország tartozik az Európai Uniónak - írja az EUrológus. Az összeg két részből tevődik össze, közülük az egyik a Turów lignitbánya körül hónapok óta húzódó vita: a bánya 1994 óta működik a cseh határ közelében, csakhogy miután ezt Prága megtámadta az Európai Bíróságon azzal, hogy a működési engedély meghosszabbításakor nem végeztek megfelelő hatásvizsgálatot, s nem tájékoztatták teljes körűen a cseh államot, a testület a bánya bezárásáról hozott ítéletet. Ezzel azonban Lengyelország nagy bajba kerülne: mint Mateusz Morawiecki kormányfő korábban fogalmazott, nem tehetik meg, hogy „emberek tízezreit elvágják a fűtéstől, dolgozók ezreit megfosszák a munkájuktól, s háztartások millióit áram nélkül hagyják”. A döntést ezért társadalmi, gazdasági és energiabiztonsági okokból is elfogadhatatlannak minősítette.
Csakhogy az uniós testület ennek ellenére makacsul ragaszkodik a büntetéshez, az ügyben eljáró bírói tanács főtanácsnok szerint Csehországnak van igaza, mert a bánya működési engedélyének meghosszabbítása az uniós joggal ellentétesen történt. Arra hivatkozott, hogy Lengyelország a kért információkat késedelmesen és hiányosan továbbította, nem válaszolt Prága segítségnyújtás iránti kérelmére, s környezetvédelmi aggályok merültek fel. Mivel azonban Varsó nem tett eleget az uniós bírósági döntésnek, napi félmillió euró kötbér megfizetésére kötelezték őket.
Az ügyben eljáró bíróságot elviekben nem köti a főtanácsnok indítványa, az esetek túlnyomó többségében azonos tartalmú ítélet születik, a kötbért pedig ettől függetlenül fizetni kell, így 2021. május 21. óta Lengyelország mintegy 125 millió eurós tartozást halmozott fel emiatt.
Ráadásul nem ez az egyetlen ügy, ami miatt Lengyelországot egyre növekvő pénzbüntetésre ítélték, ugyanis az Európai Bíróság tavaly november végén napi egymillió euró büntetésre ítélte Varsót, amiért a Morawiecki-kormány a bíróság határozatával szemben nem függesztette fel a legfelsőbb bíróság fegyelmi kamarájának működését. A varsói kormány mindenesetre jelezte, nem számolják fel a fegyelmi kamarát és fizetni sem fognak. A büntetés ebből az ügyből fakadóan 80 millió eurónál tart jelenleg.
Az EUrológus megjegyzi, hogy Magyarország is könnyen kaphat egy hasonló jellegű büntetést, ugyanis menekültügyi kérdésben nem hajtott végre egy uniós bírósági ítéletet, aminek következtében az Európai Bizottság kilátásba helyezte, hogy eljárást indít és pénzbüntetés kiszabását kéri.