választási csalás;választás2018;választás 2022;

- A csalásokon múlhatott a kétharmad – Nem viccel az iksszel a Fidesz, a szavazatszámlálók dönthetik el a választást

Az Orbán-kormány harmadik kétharmada a 2018-as választási csalásokon múlhatott. A megfogalmazás puhának tűnik, de a feltételes mód így is dermesztő. A csalások és visszaélések sorozata megrengette a választások integritásába, feddhetetlenségébe vetett hitet, állapítja meg az Unhack Democracy. A fantomszavazók szállítása a Kúria szerint is törvényt sértett, de a nyomozás és a felelősségre vonás elmaradt. Az ellenzéki szavazatszámlálók az elmúlt (a borsodi időközivel) négy választáson számos visszaélést rögzítettek: koordinált szavazatvásárlást, láncszavazást, szavazólapok eltűnését, idősotthoni szavazók megfélemlítését, jegyzőkönyvek hitelességének sérülését, választói névjegyzékek manipulálását. Mindez azért történhetett, mert a szavazatszámláló bizottságok 43 százalékába nem jutott ellenzéki delegált, vagy nem voltak elegendően – ezekben a szavazókörökben rendre 10 bázisponttal lett erősebb a Fidesz. Az EP-választáson már „csak” a helyek negyedében, az önkormányzati 17 százalékában nem volt kiegyensúlyozott szavazatszámlálás: ezt akarják nullára csökkenteni a civilek, köztük a 20k22 mozgalom. Még sok ezren hiányoznak, de akik vannak, lelkesek. Közülük sokan az ország bármely pontjára hajlandók elutazni április 3-án. Ahogy egyikük fogalmaz: „A kormányváltásért? Bökj a térképre!”

Menjenek az emberek közé, építkezzenek a falvakban, írjanak szakpolitikai programokat, tartsák napirenden a Völner-ügyet, üljék meg a Pegasus hullámait, legyen erős alternatív államfőjelöltjük, harsogják túl a kormány adóforint-meghajtású süketelését – amennyiben az ellenzéki összefogás pártjai ezt mind megugranák, az is annyit érne, mint golyó ellen az integetés, ha a Fidesz közben elcsalja a választást. A Tiszta Választásokért Alapítvány ezért nem kisebb célt tűzött ki maga elé, mint hogy a 10 214 szavazókörbe két-két képzett tagot delegál – a kormányváltáson dolgozó ellenzéki pártok és az együttműködő civil szervezetek képviseletében.

A toborzást a másfél éve létrehozott 20k22 nevű platform több mint száz önkéntese végzi. Együttműködnek az e témában szintén kampányoló Számoljunk Együtt Mozgalommal és az Unhack Democracy nevű szervezettel is. Októberben indított kampányuk kezdetén napi kétezren is jelentkeztek, mondja szóvivőjük, Ruskal-Klemm Csilla. A létszám mára közelíti a 18 ezret. „Miután betegségek, váratlan események miatt lemorzsolódás várható, a 20 ezret bőven meghaladó számú jelentkezőt szeretnénk képezni. Borsod, Szabolcs, Békés, Zala és Vas megyékben vannak még nagyobb hiányosságaink, de sokat segíthetnek azok, akik a lakóhelyüktől távolra utazást is vállalják.”

Ádám is azt jelölte be a jelentkezéskor, hogy bárhová elmegy szavazatot számlálni. Reméli, nem bánja meg, mondja nevetve, hiszen a képzés ugyan elektronikus, de az eskütételen – és persze a jeles vasárnapi aktuson – személyesen kell megjelennie. Ez nem kevés idő és áldozat, de egy napot megér az életéből, hogy eltűnjön a hatalomból a korrupció és a kirekesztés. A budapesti matematikus a 2018-as választások után érezte először élesen, hogy véget kellene vetnie valahogy az Orbán-rendszernek, és ha lesz még egyáltalán választás Magyarországon, akkor ő is igyekszik hozzájárulni a kormányváltáshoz. „Ha ki lehet védeni a csalásokat, védjük ki” – mondja Ádám, aki a családtagjait is buzdítja az önkéntességre. Aktivistaként is dolgozik, így van képe arról, hogy működik egy „full-fideszes település”, ahol a választások tisztasága is erősebben kérdőjeleződik meg.   

Választási klientúra

Az elmúlt évek magyarországi választásain tapasztalt törvénytelenségek, szabálytalanságok, visszaélések akár az eredményt is befolyásolhatták. Erre jutott a négy éve alapított, belgiumi bejegyzésű, pártfüggetlen szervezet, az Unhack Democracy (UD), amely az európai választások tisztaságát támogatja. Jelentésüket – Banuta Zsófia és Barlai Melani társalapítók munkáját – a 2018-as országgyűlési, a 2019-es EP- és önkormányzati, valamint a 2020-as borsodi időközi képviselő-választást követően írták, mi­után 1070 szavazatszámlálótól kaptak visszajelzést.

A négyválasztásnyi tapasztalatból születtek neves színművészek közreműködésével, Bodó Viktor rendezésében a honlapjukon megnézhető kisfilmek (Számolj a demokráciáért.hu), amelyeket a magatehetetlen embereket kihasználó idősotthoni csalások vagy éppen a polgármesteri közmunkászsarolások ihlettek. Ezek az esetek már-már legendásak, de attól még rendre előfordulnak, ha nincs a szavazókörben „ellenérdekelt” szavazatszámláló, vagy ha van, nem kellően felkészült, esetleg maga is függ az önkormányzati munkaadóktól.

A szervezet kutatása szerint a folyamatosan erősödő választási klientúrarendszerben az ellenzéki delegáltak sem mindig tudják vagy merik pártatlanul végezni a munkájukat. Az EP-választáson 11, az önkormányzatin 18 százalékuk nem jegyzőkönyvezte az észlelt szabálytalanságokat, közte a legkirívóbbakat sem: a szavazatvásárlást vagy a választók törvénytelen mozgósítását.

A szavazatszámlálók jelenléte egy választáson korántsem jelképes. „Egyszer a fideszes delegáltak egyike – a másik korrekt volt – szíves-örömest segített volna egyedül egy gyengénlátó idős hölgynek a voksoláskor – idézi a gyanús esetet Ujlaki György önkéntes. A fenti műveletet két „ellenérdekelt félnek” együtt kell támogatnia. Urnabontáskor is résen kell lenni, mert egy lopva behúzott iksszel máris érvényteleníteni lehet a szavazólapot – vagy többet, akár döntő mennyiségben.   

Jellemző törvénysértések a választásokon- Az ellenzéki szavazatszámlálók stigmatizálása - Az idősek otthonában élő szavazók tömeges megfélemlítése - Koordinált szavazatvásárlás - Jegyzőkönyvek hitelességének sérülése - Gyanús szavazatmegoszlási arányok azokban a szavazókörökben, ahol nem volt ellenzéki jelenlét - Szavazólapok eltűnése - Fantomszavazók szervezett szállítása fiktív lakcímbejelentések által (ezeket a kormány legalizálta) - A választói névjegyzékek manipulálása  Forrás: Unhack Democracy

Kicsinyes bosszúállók

Györgynek az áprilisi lesz a harmadik szavazatszámlálása. Korábban az ezt megelőző parlamenti választáson és a 2019-es önkormányzatin önkénteskedett. Hisz benne, hogy a választás állampolgári jog, és nem az aktuális hatalom által kegyességből megengedett formalitás. Ha egy hatalom hajlamos rátelepedni az állampolgáraira és függésben tartani, akit csak lehet, mondja, akkor nagyon fontossá válik a civilek részvétele a választás lebonyolításában, hogy senki se manipulálja a leadott szavazatokat. „Az Orbán-rendszer szabad szemmel is jól láthatóan építi vissza a feudalizmust, emellett kicsinyes és bosszúálló” – indokolja önkéntesi fellépését.

Nehéz kimerítő felsorolást tennie, de talán azzal kezdődött, amikor a kormány 2011-ben szétcsapott a Földrajzinév-bizottságban, és magához vette a jogköreit, mert a tudós grémium ellent mert mondani a Liszt Ferenc repülőtér elnevezésekor. Az országot a félelem igazgatja szerinte, és ha valaki megszólal, az állását is elveszítheti. Így járt 2017-ben Pécsen az a szakácsként dolgozó író, aki egy Soros-szervezetnek bélyegzett alapítvány mellett szólalt fel egy tüntetésen, két napra rá elbocsátották. A munkáltató igazgatótanácsi elnöke Hoppál Péter kulturális államtitkár volt, a Fidesz őt indítja áprilisban. A harmadik eset, amit felidéz, Szert Boglárkáé: a jogászt az Antall József Tudásközpontból rúgták ki, mert kiállt egy munkatársa olimpiai népszavazást érintő véleménynyilvánítási joga mellett. György úgy véli, úgy tud elszámolni a „te mit tettél a változásért?” kérdéssel, ha elősegíti a tiszta választásokat, és talán azt is, hogy Magyarország élhető hely legyen.

Raffo Dóra is négy éve érezte először, hogy aktívan tenni akar a kormányváltásért. A fiatal folyamatszervező, aki egy multinál dolgozik, a következő évben már egy szavazatszámláló bizottságban ült. Csatlakozott a Momentum aktivistáihoz is, de a kisgyereke mellett másként nem tudja segíteni a pártját, mint választási önkéntességgel. „Talán ez az a pont, ahol hasznos tudok lenni, de mindenképpen tenni akarok azért, hogy visszatérítsük Magyarországot a demokratikus útra” – mondja Dóra.   

„Ha valaki vallja a kormánypropagandát, miszerint a liberálisok és a baloldal olyan, akár a pusztító tatár veszedelem, miért ne érezné hazafias kötelességének, hogy elgáncsoljon bárkit, aki szerinte a förtelmes Brüsszel és a multikulturális Nyugat szekerét tolja?”Ádám, önkéntes

Lélekben és fejben

Az Unhack Democracy egy rövidesen megjelenő e-learning tananyaggal pallérozza a jelentkezőket. Ebben a Nemzeti Választási Iroda (NVI) kézikönyve mellett a választási eljárásról szóló törvényre, és persze a kutatási tapasztalataikra támaszkodnak. Ba­nu­ta Zsófia szerint azonban nemcsak a jogok és a kötelességek ismeretével kell készülni április 3-ra. „A szavazatszámláló bizottságokban részt venni lelkileg is megterhelő. Ha üres jegyzőkönyvet akarnak aláíratni valakivel a szavazatszámlálás előtt, ami többször előfordult, súlyos visszaélés szándéka lehet, ami ellen fel kell szólalni. Számos esetben volt vita arról, hogy egy szavazólap érvényes-e, és ha erősen egy irányba húz a közeg, akkor mindig »arrafelé dől el« a kérdés. Ezeket is szóvá lehet tenni” – mondja az UD társalapítója. Hozzáteszi: Magyarországon nincsenek olyan durva csalások, mint Oroszországban vagy Fehéroroszországban, ahol marokszám tömködik a hamis voksokat az urnákba, de ami van, azokon a választás eredménye múlhat.

A választási jogszabálysértések egyébként nem feltétlenül szándékosak. A hivatali delegáltaknak gyakran nincs tudásuk arról, hogy a szavazatszámláló bizottságokban azonos jogok illetik meg a jelölőszervezetek delegáltjait is. Ők is kezelhetik például a névjegyzéket. Ez azért is fontos lehet, mert a szavazók név szerinti ismerete lehetőséget teremthet a törvénytelen mozgósításra. Ez sem fikció, a 2019-es helyhatósági választáson a megkérdezettek 12 százaléka észlelt ilyet, az elnök vagy a jegyzőkönyvvezető nem ritkán arra sem vette a fáradságot, hogy kimenjen a szavazókörből, onnan telefonált a választóknak.

Megyeszékhelyi szavazókörökben nem észlelt durva szabálysértést Kartali Erzsébet, aki a rendszerváltás utáni összes választást szavazatszámláló bizottságokban töltötte – egy kivétellel, ekkor lábtörés miatt maradt távol. „Szinte kötelezőnek éreztem magamra nézve, hogy arról az oldalról is legyen ellenőr, ami az én választásom” – mondja a nyugdíjas kaposvári pedagógus. Pártdelegált – jobbára az ellenfélhez húzó – társaival előbb Juta községben, majd a városban figyeltek a lebonyolítás tisztaságára, vagy ahogy fogalmaz, „résen voltak”. Jó élményekre emlékszik, csak a mozgóurnázáskor figyelt fel furcsaságokra, az idősotthoni szavazatokat ugyanis rendre behúzta a Fidesz. „Érezhetően rászerveztek” – mondja sokat sejtetően. S hogy a 71 éves DK-szavazó ismét számlálással tölti-e április első, hosszadalmas vasárnapját? „Természetesen” – feleli magától értetődően. Számára akkor lesz vége a napnak, amikor aláírja és lefotózza a jegyzőkönyvet – minden szavazatszámlálónak joga van ehhez, és fénymásolatot kérni is.   

Önjáró visszaélők

A 20k22 is biztosít tananyagot a szavazatszámláló-jelölteknek. Ebben a jogszabályok mellett praktikus tudnivalók is lesznek. Ilyen például az, hogy az urnabontás után csak ceruza lehet a helyiségben, és az, hogy a bizottságokban rotációs elven célszerű megosztani a feladatokat. Sokkal tisztább, ha nem mindig a kijelölt hivatali számlálók kezelik a névjegyzéket – ehhez az ellenzéki delegáltaknak ugyanolyan joguk van, sőt: minden joguk és kötelességük azonos.

A szervezet, amely a 20k.hu oldalon várja a demokráciapárti jelentkezőket, addig folytatja a toborzást, ameddig szükséges – a végső határidő március 25. Az szszb-jelölteknek minden támogatást megadnak, felkészítik őket a várható kihívásokra is, nyomon követik az eskütétel és az átjelentkezés folyamatát. A szavazatszámlálóknak ugyanis át kell kérniük a szavazólapjukat abba a körzetbe, ahol az április 3-át munkával töltik majd, így a lakóhelyük szerinti egyéni jelöltre és listára is ugyanúgy szavazhatnak, mintha otthon maradtak volna. „Ez az átjelentkezés, amiben mi is tudunk segíteni, fontos lehet a billegő körzetekben” – mondja a szóvivő.

Ádám egy új szemponttal világítja meg a fideszes választási csalások motívumait. „Ha valaki vallja a kormánypropagandát, miszerint a liberálisok és a baloldal olyan, akár a pusztító tatár veszedelem, miért ne érezné hazafias kötelességének, hogy minden eszközzel megakadályozza azt? Miért ne gáncsolna el bárkit, aki a hazára törő ellenzék szerepében a förtelmes Brüsszel és a multikulturális Nyugat szekerét tolja?”

Ádám kérdése megáll a levegőben. És az ember elképzel több száz, a világtól elzárt magyar települést, ahol időtlen idők óta nem láttak, nem hallottak mást, csak a kormány propagandáját. A szavazás után ott is ajtót zárnak, urnát nyitnak, és teszik, amit tenniük kell. Tisztességesen vagy sem.

Ráuszult az UD-re a kormánymédiaA Fidesz-hű média nagy erőkkel szállt rá a visszaéléseket kvalitatív kutatásokkal feltáró, és a tiszta választási eredményekért küzdő civil szervezetre. („Századvég: A nemzetközi baloldali hálózat politikai alapon támadja a magyar választási eljárást.” – Demokrata. „Brüsszelhez és Soroshoz köthető alapítványok pénzén számolnák a szavazatokat a liberális színészek.” – Mandiner. „Ultraprimitív filmekkel uszít az Unhack Democracy és pár unatkozó – de jól futtatott és fizetett – színész.” – Pesti Srácok. A tiszta választásra uszító művészek között Molnár Piroska, Nagy Zsolt, László Zsolt, Elek Ferenc, Farkas Franciska, Znamenák István, Nagy Ervin, Péterffy Bori, Lengyel Tamás, Jordán Adél, Gryllus Dorka, Lovasi András és Bödőcs Tibor szerepel.) Banuta Zsófiát nem lepték meg a támadások, azokra lakonikusan annyit mond: „Nem szolgálunk senkit. Viszont valamit jól csinálunk, látva a heves támadásokat.” A társalapító hozzáteszi, nem kaptak pénzt a Soros-alapítványtól, egy pályázat segítette őket az elmúlt időszakban, de a kampányban még így is rengetegen dolgoztak ingyen, köztük a művészek is. Szerinte egyébként szégyen Európára nézve, hogy az unió a belépés után elengedi a tagországok kezét, és nem támogatja a demokratikus alapok megszilárdítási törekvéseit.

Kevés magyar filmet vesz fel óriási kínálatába a Netflix, az egyik figyelemre méltó újdonság Grosan Cristina 2021-es bemutatkozó nagyjátékfilmje, A legjobb dolgokon bőgni kell, mely keser­édes humorral vetíti elénk a mai harmincasok belső világát. A rangos Szarajevói Filmfesztiválon debütált vígjáték főhőse, Maja helyzete többszörösen nehezített: teljes munkaidős „felnőtt” állást kell keresnie, anyjával fárasztó a kapcsolata, a barátjával meg összeköltözik, holott egyáltalán nem biztos benne, hogy ezt akarja. Az aradi születésű rendezővel arról beszélgettünk, miért van a mai harmincasoknak ennyi gondja, ahelyett, hogy élveznék a fiatalságukat.