Állami vizsgálóbizottság alakul Izraelben, miután kiderült, az rendőrség illegálisan vetette be egy izraeli cég, az NSO Pegasus nevű kémszoftverét több közéleti személyiség ellen – jelentette be Omer Barlev a rendőrségért felelős izraeli belbiztonsági miniszter.
A Calcalist nevű lap által megszellőztetett információk szerint lehallgatták Benjamin Netanjahu volt miniszterelnök egyik fiát, Avner Netanjahut, az exkormányfő két tanácsadóját, a tájékoztatási, a közlekedési, az igazságügyi és a pénzügyminsztérium általános igazgatóját, Miriam Freiberget, Netanja polgármesterét, a Walla nevű online hírportál főszerkesztőjét és kiadójának elnök-vezérigazgatóját a Bezeq nevű telekommunikációs cég volt és jelenlegi elnök-vezérigazgatóját, illetve Rami Levi üzletembert is. Úgy tudni – írja a lap , hogy a Pegasus bevetését semmiféle vizsgálat nem előzte meg, és bírósági engedély sem volt rá.
A Walla és a Bezeq vezetőinek a lehallgatása is a Benjamin Netanjahu elleni korrupció gyanújával indított persorozat része lehet, ügyészségi gyanú szerint ugyanis az exkormányfő és családja a kéréseivel és követeléseivel éveken át rendszeresen befolyásolta a Walla hírközlését, aminek a fejében Netanjahu gazdasági kedvezményeket adott a hírportál tulajdonosainak, Saul és Irisz Elovicsnak. Ami a Bezeqet illeti, a telekommunikációs céget ügyészségi gyanú szerint a tájékoztatási minisztérium juttatta tisztességtelenül előnyökhöz.
A Calcalist szivárogtatási akciója nyomán Benjamin Netanjahu ügyvédei most azt követelik, hogy függesszék fel a politikus ellen zajló eljárást. Utódja, Naftali Bennett jelenlegi miniszterelnök azt mondta, „nagyon komoly” ügyről van szó, ha bizonyságot nyer, hogy a Calcalist információi helytállóak. Belbiztonsági miniszstere szerint a lehallgatássorozatra az izraeli rendőrség még a Bennett-kormány hivatalba lépése, 2021. június 13. előtt kerített sort.
Benjamin Netanjahu környezetének a lehallgatása egyébként ironikus egy kicsit, legalábbis a a The Guardian még a botrány tavalyi kitörésekor azt írta, hogy a Pegasus magyarországi használatáról Orbán Viktor az akkori izraeli miniszterelnökkel állapodott meg egy 2017-es budapesti találkozón.
2021 júliusában egy nemzetközi együttműködés eredményeként derült ki, hogy a világ több országa – köztük Magyarország – kormányzata megvásárolta az NSO nevű izraeli cég Pegasus nevű kémprogramját. Múlt heti hír, hogy ami Magyarországot illeti, a Pegasus bevetésével Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke mindent rendben talált.