“Halkan beszélek”, szabadkozik Holi, azaz Hegyi Olivér rapper az interjú elején, amikor fel akarom venni a beszélgetést. Legközelebb február tizenegyedikén fogja ‘Sírok és nevetek’ című első albumának számait a közönséggel együtt ordítani a Turbinában.
Holi már több magyar fesztiválon sikert aratott. Eredeti szakmáját tekintve animációs-filmrendező, a 2020-as karanténban hozta létre zenei projektjét. Számai a stílusparódia és az igazi odamondós rapperség energiáival egyensúlyoznak. “Éreztem, hogy muszáj valamit zenélni, hogy nem szabad sokáig húzni. Annyira jött minden magától, hogy mindent félreraktam, egy hónapot csak erre áldoztam.” A dalok húsbavágó őszinteséggel szólnak többek között a huszonegyedik század bulizási szokásairól, tinder-randikról. “Holiness” című számának videóklipje a négyeshatos, a Nagy Diófa-Wesselényi sarok és a Múzeum kert helyszínein játszódnak. “Meghatároznak a pesti élet jellegzetes motívumai.” A “Roadmovie” című track nehezen is nevezhető zenének, egy közel húsz perces naplóbejegyzésre hasonlít.
Holi önmagával és a közegével is kegyetlenül őszinte, ami először felszabadító, vicces hatást kelt, de ha jobban odafigyelünk, komoly vallomások sorozatát érzékelhetjük. “Nem alszok senkivel száz éve, de még reménykedek, hogy majd ma este más lesz, de hát ezt csinálom négy hete, hogy várom a feleségemet, miközben totál szétesek.” Vittula című szám így mesél az alkoholos-ismerkedés és a fölösleges éjszakák dekadenciájáról. Olivér egyébként hosszú ideje absztinens, már messzebbről tekint rá a saját rossz időszakaira. “Én már nem tudok helyek előtt állni, megcsap ez a hangulat és haza akarok menni. Máshogy kéne az időnket tölteni péntek este.”
Először a 2019-es éve volt teljesen józan, majd mikor újra fogyasztott, már úgy érezte, jobb nélküle. Még a koncerteken is, amiket nagyon szeret. “Nagyon fontosnak érzem ezt a váltást. Tudatosabb lettem, közelebb kerültem a gyermeki énemhez, nem kell állandó bűntudatot éreznem. Sugallnám az embereknek is, hogy próbálják ki, akár csak három hónapra, vagy egy évre.” Sokáig félt, hogy egy nap felébred és rájön, hogy rosszak a számai, kételkedett a művészi minőségükben, de ezek terápiás jellege fontosabb volt számára, a sikeres fellépések óta pedig nagyon megkönnyebbült. Úgy véli, létezik boldogság, jól levezethető okai vannak és nagyon hasonló dolgok nyomasztják az embereket.
Következő lemezénél arról szeretne gondolkodni, mitől nem érzi jól magát egy magyar ember 2020-ban. “Az utálat fárasztó” című száma politikus. “Ez egy fura hely, elég nyomasztó, mástól itt te csodát ne várjál, csak magadtól. Hogy lehet valami bármennyire is jó, ami rosszindulatból születik, meg utálatból?” teszi fel a kérdést napjaink közhangulatáról. A szám keményen beolvas, ugyanakkor arról is beszél, milyen megterhelő a napi politika követése. “Mindenféle traumákat temetünk el magunkban és hordozunk tudat alatt, ami a környezetünkre is kihat. A magyar emberek általános boldogtalanságának okát szeretném kutatni.” Holi apukájának is mutatta az erősen Fidesz-kritikus számot, aki egy kicsit féltette emiatt, még vitáztak is miatta. Azóta egyetlen tapasztalata a politikus zenével, hogy szereti a közönség a szöveget vele együtt énekelni.
Infó:
Sírok és nevetek
Holi koncertje
Turbina
február 14.