Az e-cigaretta használata a dohányzás abbahagyására kevesebb sikeres leszokási kísérletet eredményezhet, mint más ezt segítő eszköz, például a nikotinpótló terápia (NRT) vagy a gyógyszerek alkalmazása – derül ki a Tobacco Control folyóiratban online közzétett amerikai kutatásból.
Az eredmények azt mutatják, hogy az e-cigaretta 7-szer kevesebb sikeres próbálkozással járt 100 leszokni szándékozó esetében. A klinikai kísérleti adatok azt mutatják, hogy az e-cigaretta valóban segít a dohányosoknak leszokni, de a valós élethelyzetekben végzett vizsgálatok már kétértelműbbek voltak.
Az amerikai kutatás most kérdőívekkel vizsgálta, hogy 2017 és 2019 között hány e-cigarettát használónak sikerült leszoknia a cigiről az Egyesült Államokban. Az eredmények azt mutatták, hogy azok, akik a 2017-es felmérés előtti évben e-cigarettával szoktak le, kisebb valószínűséggel maradtak csak e-cigaretta használók, vagy teljesen dohánymentesek 2019-re, mint azok, akik egyáltalán nem használtak leszokást segítő terméket: 10 százalék és 19 százalék volt az arány.
Ráadásul az e-cigarettára váltás nem csökkentette a visszaesés kockázatát azokhoz képest, akik nem e-cigivel akartak leszokni: a naponta e-cigarettát használó korábbi dohányosok csaknem 60 százaléka 2019-re újra dohányzott.
Hazai adatok ugyan nincsenek e témakörben, de az elmondható, folyamatosan csökken a cigarettázók száma, a hagyományos dohánytermék-használók aránya 36 százalékról 28 százalékra csökkent 2006 óta, igaz, a 2010-es évek második felében megtorpant a kedvező tendencia. Ezzel az eredménnyel a 21. helyen áll Magyarország az Unióban, ahol jelenleg az emberek kevesebb mint negyede dohányzik. Hazánkban kiemelkedően magas a dohányzó fiatalok aránya. Míg az európai átlag szerint minden 5. fiatal dohányzik, addig Magyarországon minden harmadik 15-24 év közötti fogyaszt valamilyen dohányterméket. További aggodalomra ad okot, hogy emelkedik az új típusú nikotintartalmú és dohánytermékek kipróbálása és használata a 13-15 évesek és a fiatal felnőttek körében.
Egyelőre nem bizonyított, hogy a hevített dohánytermékek használata hosszabb távon csökkentheti az egészségkárosodás kockázatát a hagyományos cigarettához képest. Az eddigi laboratóriumi és klinikai vizsgálatok alapján feltételezhető, hogy a hagyományos cigarettához hasonlóan károsítják a tüdőt, az immunrendszert és az érrendszert. Ismert, hogy a hevített dohánytermékek szabadgyökök képződésén keresztül károsíthatják a tüdősejteket, amely hozzájárulhat az asztma és a krónikus obstruktív tüdőbetegség kialakulásához. Összefüggést mutattak ki a hevített dohánytermékek használata és az allergiás megbetegedések (asztma, szénanátha és atópiás ekcéma) előfordulási gyakorisága között is. A hagyományos dohánytermékeknek hevítettre cserélése nem javítja a tüdő működését, nem enyhíti a gyulladásos állapotot - olvashatóa az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet egy korábbi közleményében.
Magyarországon a dohányzók átlagosan mintegy 40 százaléka szeretne leszokni, ez az arány korcsoportonként változó, jellemzően a 45 év felettieknél magasabb. Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet 2019 évi felmérése szerint a dohányzók több mint fele (56 százalék) a saját egészsége érdekében, 25 százalék a cigaretta ára miatt hagyta abba a dohányzást. Az Unióban megkérdezettek 22 százaléka mondta azt, hogy korábban ugyan dohányzott, de már abbahagyta, nálunk ez az arány csak 11 százalék volt.