választás;költségvetés;szigorítás;államháztartási többlet;osztogatás;

Ilyet is rég láttunk a költségvetésben, de csak ezután jön a feketeleves

Februárban brutális, ezer milliárd forintot megközelítő havi deficit várható.

Látszólag nagyon jó hírrel szolgált a Pénzügyminisztérium (PM), hisz 2022 januárjában az államháztartás egyenlege plusz 151,3 milliárd forint volt, vagyis az első hónapban kevesebbet költött a kormány, mint amennyi bevétele keletkezett – derül ki a tárca közleményéből. 

Sajnos ezzel a jó hírek az államháztartás környékéról valószínűleg hosszú időre véget is értek, hisz már februárban brutális – ezer milliárd forintot megközelítő – havi deficit várható. A január ugyanis rendre szufficites, ugyanis az év első napjaiban fizetik be a decemberi fizetések, év végi bónuszok utáni szja-t és ekkor folyik be a költségvetésbe a karácsonyi költések áfa-bevétele.

Ugyanakkor az idei januári 151 milliárd forintos plusz elmarad a tavalyi 198,8 milliárd forinttól, annak ellenére, hogy a gazdasági növekedés magasabb, mint tavaly ilyenkor, az emberek is bátrabban költöttek tavaly karácsonykor, mint 2020-ban.

A tavalyitól elmaradó többlet okairól és általában a költségvetési folyamatokról egy szót sem ejt a PM közleményében Nem magyarázható a csökkenő többlet az év eleji adócsökkentésekkel sem, hisz ezek bevételcsökkentő hatása először majd februárban lesz látható.

Nem tudni, hogy milyen lesz az idei költségvetési év, de azt minden közgazdász, elemző biztosra veszi, hogy a parlamenti választás után költségvetési kiigazításokra kerül sor, bárki is kerüljön hatalomra. Egyrészt a kormány önmaga már bejelentette, hogy a tervezett 5,9 százalékkal szemben a GDP 4,9 százalékára rúgó hiányt akar elérni. Ez a költségvetési törvényben engedélyezett 3153 milliárd forintos hiány mintegy 800-1000 milliárd forintos visszavágását jelenti. A kormány azért döntött a hiány mérséklése mellett, mert az 5,9 százalékos deficit kiugróan magas lenne a régióban, ami pénzügyileg támadhatóvá tenné a forintot, így a magyar gazdaságot is. A tervezett kiadáscsökkentésen felül további mintegy 1400 milliárd forint elköltésről - választási osztogatásról - is döntött a kormány, ám az nem szerepel 2022-es költségvetésben, ezért a választások után emiatt is szükség lesz a költségvetés átfogó módosítására.

A kormány ezekben a napokban kezdte meg a családos adófizetők számára kifizetni szja-visszatérítéseket, amely önmagában 600 milliárdos nem tervezett lyukat üt a költségvetésen, de következő napokban fizetik a nyugdíjasoknak a 13. havi ellátást, amelynek csak a felére van fedezet a költségvetésben, nem beszélve a fegyveresek, egészségügyi dolgozó és más közalkalmazottak béremeléséről, illetve egyszeri juttatásairól, amivel szintén nem számol a költségvetési törvény.

Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke egy újságcikkben üzente meg a kormánynak, hogy idén már valószínűleg veszteséges lesz az MNB a kamatemelések miatt, ez, valamint a növekvő kamatkiadások a következő években akár évi ezer milliárd forinttal növelhetik meg költségvetés kiadásait. Ha idén ez még nem is jelent plusz ezer milliárdos terhet, ám a két tétel együtt legalább 200 milliárd forinttal növeli a költségvetés terheit a tervekhez képest.

Nemcsak a fedezetlen kiadások, de makrogazdasági pálya miatt is szükség lesz a 2022-es költségvetés újraírására. A büdzsé 2022-re 5,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol, s ez reálisnak tűnik. 2021-ben a vártnál lényegesebb gyorsabban nőtt a GDP, ami magasabb adóbevételeket eredményez 2022-ben. Szintén a bevételeket növeli a terven felüli infláció, hisz büdzsé 3 százalékkal számolt, ezzel szemben ez is 5 százalék lesz, amely megnöveli az áfa-bevételeket, illetve a béremelések révén nőhetnek az szja-bevételek is, s ezek a plusz bevételek legalább részben ellensúlyozzák a terven felüli kiadásokat.    

Kiadások, amelyek nem szerepelnek a költségvetésben, milliárd forintSzemélyi jövedelemadó visszatérítése 600 Rendvédelmi dolgozók egyszeri jutalma 175 13. havi nyugdíj fele 170 25 éven alattiak szja-mentessége 140 Munkáltatói járulékok csökkentése 150 MNB vesztesége 100 Növekvő államadósság kamatkiadásai 100 Összesen 1435 Forrás: kormányzati közlések, Népszava-gyűjtés