sztrájk;MOL;energetika;Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége;Vegyipari Dolgozók Szakszervezete;

- A szakszervezetek még tárgyaltak volna, most sztrájkveszély van a Molnál

A szakszervezetek béremelési igénye nem ért össze az olajcég tiszaújvárosi leányvállalatának ajánlatával, így most felmérik a gyáregység dolgozóinak munkabeszüntetési hajlandóságát.

A felek megállapodása híján eredménytelenül zárult a Mol Petrokémia munkavállalóit érintő bértárgyalás - tette közzé szerda reggel a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ). A munkáltató, annak ellenére, hogy egy előzetes felmérés alapján a szakszervezetek átadták a munkavállalók igényét, összességében az elvárt fejlesztés töredékét ajánlotta, és azt sem egységesen. 

A szakszervezetek 10 százalékos emelési igénye helyett a munkáltató mindösszesen 7 százalékos, sávos növelést ajánlott. A cég családbarát csomagja szintén nem vonatkozik mindenkire azonos mértékben. A szakszervezetek tovább tárgyaltak volna, de a munkáltató lezárta az egyeztetést és saját elképzelései egyoldalú végrehajtása mellett döntött. Ezt a magatartást a szakszervezetek elfogadhatatlannak tartják, ezért elkezdték felmérni a dolgozók munkabeszüntetési hajlandóságát. A sztrájkbizottságot ennek függvényében alakítják meg – hangsúlyozta Székely Tamás VDSZ-elnök.

A Mol Petrolkémia több hetes egyeztetés után döntött a teljes juttatási csomag 7 százalékos emeléséről - közölte megkeresésünkre késő délután a Mol. Új, családbarát intézkedéseiken kívül megtartják eddigi, nagy értékű béren kívüli juttatásaikat is. Az átlagon felüli, évi 700 ezer forintos cafeteria, a korai nyugdíjazás, az élet- és egészségbiztosítás mellett külön szabadnapokat biztosítanak az újdonsült apáknak, az egyedül álló szülőknek, valamint a lombikbébi-programban résztvevő nőknek, illetve átvállalják 30 éven aluli munkavállalóik diákhitelének felét is. A következő hetekben részletesen bemutatják dolgozóiknak versenyképesség-növelő, a kihívásokra választ adó elképzeléseiket - írják.

A fűtőanyag egyre inkább nagypolitikai ütőkártyává váló európai piacán az oroszok kárára idén az amerikai befolyás növekedésére számít az Erste elemzője.