összeférhetetlenség;belügyminiszterium;Bús Balázs;Szabó Tímea;

Bús Balázs

- A belügy az önkormányzati autonómia miatt nem lépett Bús Balázs összeférhetetlenségi ügyében

Így lényegében következmények nélkül marad egy permanensen fennálló jogellenes állapot.

„Ön, mint az önkormányzatokért felelős miniszter kérem, nyilatkozzon arról, hogy hogyan fordulhatott elő egy ilyen eset, amikor is egy fideszes képviselő hosszú időn keresztül tölthetett be két összeférhetetlen tisztséget?” - tette fel kérdését Pintér Sándornak a Párbeszéd frakcióvezetője. Szabó Tímea azt követően fordult a tárcavezetőhöz, hogy kiderült, Bús Balázs több mint egy évig volt úgy önkormányzati képviselő Óbudán, hogy eközben a Nemzeti Kulturális Alap alelnökének is kinevezték. Majd amikor mindezt megírta az Átlátszó, akkor gyorsan lemondott mandátumáról. 

Az ellenzéki politikus mindezt úgy értékelte, hogy a „súlyos és törvénysértő összeférhetetlenséget” az érintett lemondásával is elismerte. 

„Lesz-e bármi következménye annak, hogy Bús nem tett eleget a törvényi kötelességének és nem szüntette meg 30 napon belül az összeférhetetlenséget, majd hosszú időn át jogtalanul felvette a tiszteletdíjat?” - fogalmazta meg másik kérdését Szabó Tímea. 

Ám a Belügyminisztérium érdemben nem felelt a képviselő felvetéseire. A Pintér Sándor nevében válaszoló Pogácsás Tibor önkormányzati államtitkár szerint 

„az összeférhetetlenséggel kapcsolatos kérdésekben a belügyminiszternek az önkormányzati autonómia védelme érdekében beavatkozási lehetősége nincsen”.

Majd azzal folytatta, az összeférhetetlenséget az adott képviselő a képviselőtestület, illetve a bíróság mondhatja ki és szüntetheti meg. A tiszteletdíj kérdésben is kizárólag a képviselő-testületnek van döntési joga - tette hozzá.

Három indítvánnyal is készültek, egyiket sem tartotta érdekesnek a Szentgyörgyvölgyi Péter vezette kerületi Fidesz.