- írja a Reuters. A visszaélések 1933 és 2006 között történtek. Az ország összes régiójából, valamint külföldön élő portugál állampolgárok is jelentkeztek. Többen, akik beszámoltak az őket ért bántalmazásokról, megemlítették, hogy más gyerekek is ugyanannak a személynek az áldozatául eshettek. „A vádak olyan szenvedéseket tárnak fel, melyeket egyes esetekben akár évtizedekig eltitkolhattak. Sokan most először törik meg hallgatásukat” - olvasható a bizottság közleményében. A testület január elején kezdte meg munkáját azt követően hogy - mint lapunk is beszámolt róla - Franciaországban egy hasonló feltárás eredményeképpen kiderült, hogy közel 3 ezer pap vagy egyházi személy, több mint 200 ezer gyereket molesztált szexuálisan az elmúlt 70 évben.
A portugál grémium munkáját prominens katolikus portugálok nyomására hozták létre, hogy ezzel is fellebbentsék a hallgatás fátylát, amely eddig az ügyet körülvette. A hatfős bizottság munkáját elsősorban maga a római katolikus egyház finanszírozza, ugyanakkor annak vezetője, Pedro Strecht gyermekpszichiáter azt mondta, ő lenne az első, aki kilépne, amennyiben az egyház megpróbálna beavatkozni a vizsgálatokba. Saját honlapjuk és telefonvonaluk van, elsősorban az áldozatok jelentkezésére számítanak, ugyanakkor hozzáférésük van az egyházmegyék korábbi aktáihoz is.
Reményeik szerint az év végéig be tudják mutatni majd jelentésüket. A legtöbb jelzés eddig egyébként a már említett honlapon található űrlapon érkezett. A testület tagjai attól tartanak, hogy ezzel a módszerrel nem érhetik el azokat, akik elszigetelt területeken élnek, vagy egyszerűen nincsen hozzáférésük a világhálóhoz. Őket különféle helyi jótékonysági szervezeteken keresztül kívánják elérni.