Franciaország nukleáris iparának „reneszánszát” sürgette csütörtökön a francia elnök egy turbinagyárban tartott beszédében.
Emmanuel Macron az AFP beszámolója szerint azt mondta, akár 14 új reaktort is fel lehetne építeni, hogy zökkenőmentesen át tudjanak állni a fosszilis tüzelőanyagokról. „Minden tevékenységünk, a gyártás és a közlekedés villamosítása felé halad. Sokkal több villamosenergiát kell termelnünk” - fogalmazott. A nap-, szél- és hidrogénenergiába történő új beruházások szorgalmazása mellett arról is beszélt, hogy hat új generációs EPR2 reaktort kíván megrendelni az állami irányítású EDF óriáscégtől, és további nyolc reaktorról rendelnek meg tanulmányokat.
![](/i/16/9/0/1340065.jpg)
„Amit nekünk ma meg kell valósítani, az a francia nukleáris ipar reneszánsza, mert ez a megfelelő pillanat, mert ez a helyes lépés nemzetünknek, mert minden készen áll ehhez” - jelentette ki Macron. Jelezte, néhány nemzet radikális döntést hozott, hogy hátat fordít az atomenergiának. Ezzel a 2011-es fukushimai balesetre utalt. Ugyanakkor Franciaország ezt nem tette meg, és bár ellenálltak, a beruházások elmaradtak a kétségek miatt. A francia elnök ugyanakkor az ország nukleáris szabályozó hatóságait „páratlanul szigorúnak” titulálta és az új atomerőművek építéséről szóló döntést „a haladás, a tudományba és a technológiába vetett bizalom választásának” nevezte.
Hogy az elnök bejelentéseiből megvalósul-e bármi, az az áprilisi elnökválasztás eredményeitől függ. A legtöbb jelölt azonban - a baloldali Jean-Luc Melenchon és a zöld Yannick Jadot kivételével azt hangoztatja, hogy továbbra is fejleszteni szeretnék az ágazatot.
Németország a fukusimai katasztrófa után döntött úgy, hogy 2022 végéig fokozatosan emiatt jobban függ majd a fosszilis energiahordozóktól, emellett a lépés növeli az áramdíjakat is.
![](/i/16/9/0/1340066.jpg)