Oroszország;Ukrajna;Joe Biden;amerikaiak;katonai akció;

- Biden Ukrajna haladéktalan elhagyására szólította fel az amerikai állampolgárokat

Az Egyesült Államok elnöke attól tart, ha az oroszok megtámadják az ukránokat, és ők csapatokat küldenek, az már világháború lenne.

Joe Biden amerikai elnök felszólította az Ukrajnában maradt amerikai állampolgárokat, hogy haladéktalanul hagyják el az országot, az orosz katonai akcióval való fokozott fenyegetésre hivatkozva – írja a BBC. A helyzet percről percre változhat, és erre figyelmeztetett Biden is az NBC News-nak nyilatkozva: „A világ egyik legnagyobb hadseregével van dolgunk. Ez egy egészen más helyzet, és a dolgok gyorsan megőrülhetnek."

Ez lehet a magyarázata az idő előtti felszólításnak is, mert az amerikai elnök határozottan állította, hogy nem küld csapatokat az ott rekedt amerikaiak megmentésére, ha Moszkva megtámadja Ukrajnát. Ki is mondta: 

„Az világháború, amikor az amerikaiak és oroszok lövöldözni kezdenek egymásra.”

A BBC felidézi, hogy Oroszország többször is tagadta, hogy megtámadja Ukrajnát annak ellenére, hogy több mint 100 000 katonát vonzott a határ közelében. Ugyanakkor az oroszok éppen most indítottak egy hatalmas hadgyakorlatot a szomszédos Fehéroroszországgal, miközben Ukrajna azzal vádolta meg Oroszországot, hogy blokkolja a tengerhez való hozzáférését. Mindezért – ahogyan arról lapunk is beszámolt – ukránok is 10 napos hadgyakorlatot indítottak, bár a tisztviselők minderről kevés részletet közöltek.

Oroszország és Ukrajna csütörtök este bejelentette, hogy nem sikerült áttörést elérniük a francia és német tisztviselőkkel folytatott egynapos tárgyalásokon, amelyek célja a kelet-ukrajnai szeparatista konfliktus lezárása volt. A jelenlegi feszültség nyolc évvel azután alakult ki, hogy Oroszország annektálta Ukrajna déli részét, a Krím félszigetet. Azóta Ukrajna hadserege háborúba van zárva az oroszok által támogatott lázadókkal az orosz határok közelében lévő keleti területeken.

 

A Kreml most azt állítja, hogy „vörös vonalakat” akar húzni annak érdekében, hogy „volt szovjet szomszédja” ne csatlakozzon a NATO-hoz.  Boris Johnson brit miniszterelnök csütörtökön pedig kijelentette, hogy Európa az elmúlt évtizedek legnagyobb biztonsági válságával néz szembe. 

A NATO főtitkárával, Jens Stoltenberggel tartott közös brüsszeli sajtótájékoztatón Boris Johnson azt mondta: nem hiszi, hogy Oroszország már döntött volna arról: megtámadja-e Ukrajnát, de az Egyesült Királyság hírszerzése továbbra is „komor”.

A brit kormányfő arra a felvetésre, hogy eszkaláció esetén az Egyesült Királyság fontolóra venné-e Ukrajna katonai támogatását is, kitérő választ adott, de megjegyezte, hogy ezt a lehetőséget sem zárná ki.

Mindeközben Szergej Lavrov orosz külügyminiszter brit kollégájával, Liz Truss-szal tartott „fagyos sajtótájékoztatón” kijelentette, hogy a tárgyalások kiábrándítóak, az Egyesült Királyság és Oroszország közötti kapcsolatok mélyponton vannak. A diplomáciai nagyüzem azonban tart: Ben Wallace, az Egyesült Királyság védelmi minisztere pénteken találkozik orosz kollégájával, Szergej Sojguval Moszkvában.

Az utazás előtt Wallace megerősítette, hogy az Egyesült Királyság több védelmi felszerelést – köztük páncélt, sisakot és harci csizmát – biztosít az ukrán kormánynak. Szerinte fontos megmutatni, hogy a NATO-országok nem engednek a fenyegetésnek.

Lapszemle.