E hét lélegzetvételi szünetet kecsegtet a harmadik hónapja tartó parti-botrány főszereplőjének, Boris Johnson brit miniszterelnöknek, ahogyan a politika iránt érdeklődő lakosságnak azon részének is, amelynek már elege van a járványügyi megszorítások 2020-21-es megsértéséről szóló naponta csordogáló információkból.
A kormányfő vidéki körutazással igyekszik emlékeztetni a társadalmat, egyben a konzervatív frakciót arra, milyen ígéretekkel nyerte meg fölényesen a 2019. decemberi választást, és melyek az előtte tornyosuló tényleges feladatok. Mint mondta,
a héten kiszabadulok Londonból és egy egyszerű üzenetet viszek magammal. A kormány végzi a dolgát, az ország egyesítését és a gazdasági-társadalmi különbségek kiegyenlítését. Akárhol is él valaki, jó egészségügyi ellátás, oktatás, munkavégzési lehetőségek, megbízható közlekedési infrastruktúra járnek neki.
Johnson a legnagyobb kihívást jelentő országrésszel, Skóciával kezdi túrnáját, ahol a koronavírus-járvány elcsitulta után kiéleződhet a lappangó függetlenségi vita. Nem csak az őt Edinburgh-ban és Westminsterben egyaránt hevesen bíráló Skót Nemzeti Párttal van azonban baja, hanem a Skót Konzervatívokkal is. A párt frontembere, Douglas Ross az elsők között szólította fel lemondásra a Partygate-botrány kirobbanásakor. Boris Johnson minden figyelemelterelő manővere ellenére sem tudja kiverni az emberek fejéből a belé vetett közbizalmat megrendítő balhét.
Pénteken a Downing Street-10. munkatársa 50 frissen távozott és megmaradt mellett ő is megkapta a rendőrségtől a nyomozati kérdőívet, melynek ugyanolyan jogi súlya van, mintha személyesen hallgatnák ki. A kormányfőt hat, állítólagosan személyes részvételével megtartott rendezvényről faggatják, köztük az ominózus 2020. május 20-i „hozd magaddal a saját piád”-partiról és június 19-én az 56. születésnapja alkalmából megtartott ünnepélyéről, melyeket nehéz lesz a munkanap részeként eladni. A nyomtatvány benyújtásának határideje hét nap.
Egy a Covid-19-rendelkezéseket alaposan ismerő ügyvéd, Adam Wagner a BBC Radio 4 reggeli politikai műsorában "nagyon jelentős" fejleménynek nevezte a kérdőívek kiküldését. Szerinte a Metropolitan Police biztosnak látszik a dolgában a bizonyítékok súlya felől. Feltételezése szerint a kormányfőre akár 10 ezer font összevont pénzbüntetést is kiróhatnak. Ha a már korábban nyilvánosságra hozott részleges Sue Gray-jelentés után a rendőrségi vizsgálat, majd az eminens köztisztviselő teljes beszámolója is megerősíti, hogy Johnson félrevezette a parlamentet, amikor tagadta a partik létezését, újabb képviselők nyújthatnak be ellene bizalmatlansági indítványt. A Downing Street 10. össztűz alá került lakója változatlanul optimista a kimenetel felől, már csak egy egyértelmű utód hiánya miatt is.