Orbán-kormány;korrupció;Brüsszel;jogállamiság;7-es cikkely;

2022-02-16 09:37:00

Döntött az Európai Unió Bírósága, győzött Brüsszel, veszített az Orbán-kormány

A testület elutasította a jogállamisági mechanizmus ellen benyújtott magyar és lengyel  keresetet. Most már nincs kibúvó, elindulhatnak az első jogállamisági eljárások az uniós pénzeket lenyúló és az igazságszolgáltatási rendszert kisajátító kormányok ellen.

A várakozásoknak megfelelően, az Európai Unió Bírósága (EUB) elutasította a közösség jogállamisági rendeletét megtámadó magyar keresetet szerda délelőtt bejelentett téletében. Ezzel minden akadály elhárult az elől, hogy a jogszabály alkalmazásával megbízott Európai Bizottság (EB) elindítsa az első eljárásokat az EU pénzügyeit megkárosító korrupt kormányok ellen.

A körülbelül 6-8 hónapig tartó folyamat végén pénzmegvonással sújthatók azok a tagállamok, amelyekben az unió költségvetés érdekeit sértő jogállamisági normaszegések történnek.

Szinte bizonyos, hogy az első hivatalos megkeresések egyik címzettje Magyarország lesz, amellyel szemben már eddig is súlyos aggodalmakat fogalmaztak meg a nemzetközi és az uniós intézmények a jogállamiság működésével és a büntetlenséget élvező magas szintű korrupcióval kapcsolatban. A brüsszeli lépésekre azonban még várni kell, mert a bizottsági szakértők először áttanulmányozzák a bírósági ítéletet és véglegesítik az előírások gyakorlati alkalmazására vonatkozó előírásokat. Az Európai Parlament (EP) mindezt időhúzásnak tartja és azonnali lépéseket követel a biztosi kollégiumtól. A politikai nyomásgyakorlás részeként, a képviselők ma délután plenáris vitát tartanak az ítélet nyomán kialakult helyzetről.

Történetében először az EUB egyenes adásban közvetítette az ítélethirdetést, ami jelzi a téma fontosságát. A magyarok és a lengyelek megsemmisítési keresetét a bíróság teljes ülésen, vagyis mind a 27 bíró részvételével tárgyalta, amire szintén csak a jelentősebb ügyekkel kapcsolatban van példa. Az EUB véleményalkotó főbírája tavaly év végén azt javasolta, hogy utasítsák el a beadványokat. Campos Sánchez-Bordona főtanácsnok szerint a rendelet jogalapja megfelelő, összeegyeztethető az uniós szerződéssel és előírásai nem sértik a jogbiztonság elvét. 

Az Európai Unió Bírósága külön határozott a magyar és a lengyel keresetről. A magyar beadványról született ítéletet az Európai Unió Bíróságának elnöke olvasta fel, mégpedig magyarul. A döntés alátámasztja a főtanácsnoki véleményt, és kiemeli: a jogállamisági mechanizmust megfelelő jogalappal fogadták el, összeegyeztethető az uniós szerződés 7. cikkely szerinti eljárásával, tiszteletben tartja az EU hatáskörének korlátait és a jogbiztonság elvét.

Ítéletében a bíróság megerősíti: a rendelet szerinti eljárás csak akkor indítható el, ha alapos ok van feltételezni, hogy a jogállamiság elveinek megsértése közvetlenül érinti a közösség pénzügyi érdekeinek védelmét. Az EU költségvetésből származó finanszírozás igénybevételének összekapcsolása a jogállamisági elvek tiszteleben tartásával teljes mértékben uniós hatáskörbe tartozik. Bár ilymódon a rendelet hatóköre korlátozott, és nem önmagában véve a jogállamisági elvek megsértésének szankcionálására irányul, a bírói fórum leszögezi:

Indoklásában az EUB elutasítja azokat a magyar és lengyel kifogásokat is, amelyek szerint a jogszabály megkerüli az úgynevezett 7. cikkelyes eljárást. Érvelése szerint a 7. cikkelyes eljárás célja annak megállapítása, hogy egy tagállamban súlyosan sérülnek-e a demokratikus értékek, míg a jogállamisági mechanizmus az EU költségvetési érdekeinek védelmével függ össze, vagyis a céljuk és a tárgyuk eltérő.

A testület tagjai cáfolják a két kormánynak azt érvelését is, hogy sérül a jogbiztonság elve is, mivel a rendelet nem határozza meg a jogállamiság fogalmát. Mint leszögezik, egyrészt a rendeletben szereplő elveket a bíróság ítélkezési gyakorlatában már részletesen kifejtette, másrészt azok a tagállamok által saját jogrendjükben is elismert és alkalmazott közös értékekből erednek. Ennek megfelelően a tagországok kellő pontossággal meg tudják határozni az egyes jogállamisági elvek lényeges tartalmát és az azokból eredő követelményeket. 

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke közleményben üdvözölte a bírósági döntést.

Mujtaba Rahman, az Eurasia Group nevű elemző cég európai ügyvezető igazgatója nagyon valószínűnek tartja, hogy  az eljárás Magyarországgal szemben már márciusban elindul. Mivel a folyamat több hónapot vesz igénybe, szerinte az uniós költségvetési források felfüggesztése csak az idei év harmadik vagy negyedik negyedévére tehető, ha egyáltalán bekövetkezik. Hozzátette: “Nem világos, hogy az Európai Bizottság pontosan milyen finanszírozás visszatartását fogja javasolni. Papíron Magyarország komoly kockázatokkal szembesülhet az uniós kifizetések terén. A gyakorlatban az Európai Bizottság valószínűleg konkrét területeket fog megcélozni, ahol megítélése szerint a közösségi pénzekkel való visszaélés veszélye áll fenn”.