per;megegyezés;peren kívül megegyezés;András herceg;

- Szexbotrány per nélkül

András herceg megállapodásra jutott az őt szexuális erőszakkal megvádolt Virginia Giuffre-rel. A költségeket a királynő fizeti.

Komoly "bravúrt" hajtott végre András herceg, aki az elmúlt hetekben először szorította le a hírek első helyéről az ukrán válságot. II. Erzsébet 61 éves második fiának peren kívüli kiegyezése Virginia Roberts Giuffre-rel, az őt szexuális erőszakkal gyanúsító amerikai nővel olyan sztori, amely évek óta lebilincselte a brit és nemzetközi közvéleményt. Ahogy arról többször is beszámoltunk, a most 38 éves, Ausztráliában letelepedett nő múlt év augusztusában perelte be Andrást a New York-i bíróságon azt állítva, hogy 17 évesen, az amerikai törvények szerint kiskorúként három alkalommal megrontotta. Gyanúsítása arra is kiterjedt, hogy a pedofil amerikai milliárdos, Jeffrey Epstein, aki 2019 augusztusában börtöncellájában önkezével végzett magával, illetve a nemrégiben bűnösnek nyilvánított Ghislaine Maxwell szexrabszolgaként kereskedett vele a világ több táján.

András herceg mind a mai napig "ártatlannak" vallja magát, mégis, amikor január 12-én egy amerikai bíró nem volt hajlandó visszautasítani Giuffre keresetét, egy New York-i per perspektívája oly mértékben megfosztotta minden tekintélyétől, hogy Erzsébet összes katonai tisztségétől, jótékonysági intézmények fővédnőki pozíciójától, sőt az őfelsége rangjától is megfosztotta. Így ma már csak yorki hercegi címe különbözteti meg a többi alattvalótól. Ezt követően a királynő, Károly walesi herceg és Vilmos, Cambridge hercege határozott nyomást helyeztek rá, hogy a lehető legsürgősebben oldja meg a konfliktust. A peren kívüli megegyezés ezt a missziót teljesítette.

Az "elvi" megállapodás szerint harminc napon belül - amikorra Giuffre hozzájut a megegyezés tárgyát képező, határozottan nem számszerűsített kompenzációhoz - a felek kérni fogják az ügy visszavonását. A z okirat szerint a herceg "jelentős összeggel" kész hozzájárulni Giuffre "áldozatok jogait" támogató alapítványához. Kijelenti, hogy "soha nem volt szándékában befeketíteni a nő hírnevét és elismeri, hogy abuzáltként és igazságtalan nyilvános támadások áldozataként is sokat szenvedett. A dokumentum "tudottként" könyveli el, hogy Jeffrey Epstein sok éven át megszámlálhatatlan fiatal lány terhére követett el szexuális kereskedelmet. Első ízben jelenti ki András, hogy "sajnálja Epsteinhez fűződő kapcsolatát és nagyra értékeli Giuffre és más szenvedők bátor kiállását önmagukért és másokért". Az irat utolsó mondatában ünnepélyes ígéretet tesz, hogy személyesen is támogatni fogja az elvetemült szexkereskedelem elleni harcot és segíti annak áldozatait.

A megegyezés összege érthetően lázas találgatások tárgya. A politikai spektrum két ellentétes oldalán elhelyezkedő Daily Mirror és Daily Telegraph egyaránt 12 millió fontos kártérítésről tud. A tekintélyes summa nagy részét II. Erzsébet bocsátja fia rendelkezésére privát vagyonából. A királynőnek és környezetének mindennél fontosabb, hogy trónra lépésének 70. évében a kínos eset ne árnyékolja be a jubileumi ünnepségeket, ne terelje el a közvélemény figyelmét Erzsébet megkérdőjelezhetetlen érdemeiről.

András herceg jövője az áttörés ellenére kilátástalannak tűnik, hiszen királyi tudósítók szerint "megbocsáthatatlan szégyent hozott a monarchiára". Bár a herceg úgy gondolja, "sokat tehet a köz érdekében", a médiára szakosodott neves ügyvéd, Mark Stephens szemében "annyira lejáratta magát, hogy mind a királyi családból, mind a társasági életből ki lesz zárva". 

Rengeteg per előtt nyílhat meg az út.