;

Mali;diplomácia;hadsereg;Franciország;Emmanuel Macron;

- Macron: a francia csapatok távoznak Maliból

A francia erőket a Száhel-övezet más részein vetik be, Niger beleegyezett abba, hogy fogad csapatokat.

Csaknem egy évtized után távoznak Maliból Franciaország és a vele egy nemzetközi erő kötelékében együttműködő szövetségesei – jelentette be csütörtökön Emmanuel Macron francia elnök – adta hírül a BBC.

Macron szerint a döntés azután született, hogy – mint arról lapunk is beszámolt – 

megromlott a viszony a két ország között, miközben a mali katonai junta egyre ellenségesebb hozzáállást tanúsított.

Az elnök Párizsban tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott,

a továbbiakban nem lehetséges a katonai együttműködés a mali hatóságokkal, akikkel „nem osztoznak közös stratégián és célokon”.

Az államfő mindazonáltal kitartott amellett, hogy Franciaország továbbra is elkötelezett az iszlamistákkal szemben a térségben folytatott harc iránt, és elmondta: Niger már beleegyezett abba, hogy fogadja a távozó csapatok egy részét.

Macron biztosított afelől, hogy Franciaország továbbra is „egyesítő szerepet” tölt be a régióban.

A bejelentésre azt követően került sor, hogy uniós és afrikai vezetők találkoztak egymással az Élysée-palotában. A csütörtök reggel kiadott közleményben a Franciaország irányításával létrejött – a mali erőket tanácsokkal és támogatással ellátó európai – Takuba harci kötelékben részt vevő országok megállapodtak abban, hogy júniusig terveket dolgoznak ki további jelenlétükkel kapcsolatban a térségben, különösen Niger és a Guineai-öböl vonatkozásában. A közlemény szerint az országok kifejezték abbeli szándékukat, hogy „továbbra is jelen legyenek a térségben, szoros együttműködésben a szomszédos országokkal”.

A döntés komoly biztonsági következményekkel jár a misszióban részt vevő számos ország számára. Alassane Ouattara, Elefántcsontpart elnöke szerint a csapatkivonás olyan „vákuumot” hoz létre, amely növeli a térségbeli kormányzatokra nehezedő terhet. Ezzel szemben Macky Sall szenegáli elnök azt mondta: megérti Franciaország döntését. Sall elmondása szerint biztosították afelől, hogy folytatódik az iszlamisták elleni harc a Száhel-övezetben.

Van, aki rémálomként éli meg a magyarországi parlamenti választás kampányát, van, aki a nemzeti összetartozás bizonyítékaként várja a nagy napot. A médiában azonban nyoma sincs a sokszínűségnek.