„Hazugságnak” nevezte a kínai ujgur kisebbség elleni jogsértésekről szóló állításokat Jen Csia-zsung, a pekingi téli olimpia szóvivője.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) csütörtöki sajtótájékoztatóján a Deutsche Welle (DW) közlése szerint azt mondta,
az úgynevezett kényszermunka Hszincsiangban hazugság, amelyet szándékosan találtak ki csoportok.
A szóvivő azután beszélt erről, hogy egy riporter kérdést intézett Mark Adamshoz, a NOB szóvivőjéhez azzal kapcsolatban, hogy az Anta Sports nevű kínai sportfelszerelés-beszállító által készített ruházathoz a hszincsiangi régióból származó anyagot használnak fel. „Nem hiszem, hogy ez a NOB-ra tartozik. Nagyon, nagyon komoly foglalkozunk az emberi jogok védelmével a saját hatáskörünkön belül, de meghagyjuk más szervezeteknek az itteni történések külső szempontjainak vizsgálatát” – válaszolta Adams.
Jogvédő csoportok azzal vádolnak textilipari cégeket, hogy figyelmen kívül hagyja az ujgur lakosság elleni visszaéléseket, és a muszlim kisebbség által kényszermunkával előállított alapanyagokat szerez be. Kína tagadja a visszaélésekről szóló vádakat, egyúttal azt is, hogy kényszermunkatábor-hálózatot működtetne Hszincsiangban.
A NOB szóvivőjét kérdezték Tajvannak a záróünnepségen való részvételéről is, Jen pedig Adams válasza után leszögezte: „Csak egy Kína van”. Az önálló kormánnyal bíró Tajvant Kína sajhát részének tekinti. Peking diplomáciai eszközökkel igyekszik korlátozni Tajvan mozgásterét, és rendszeresen tart hadgyakorlatokat a sziget környékén.