Magyarország;Ukrajna;diplomácia;orosz-ukrán konfliktus;

2022-02-22 13:12:00

Ukrajna hosszú listát adott át, mit vár Magyarországtól az orosz fenyegetés árnyékában

Nepop Ljubov, Ukrajna magyarországi nagykövete szerint Ukrajnának szüksége van az EU-ban és a NATO-ban Magyarország erős támogató hangjára. Az Orbán-kormány korábbi vétóit érthetetlennek tartja.

Interjút adott az Azonnalinak Nepop Ljubov, Ukrajna magyarországi nagykövete, aki elmondta: az ukrán védelmi képességek erősítéséről szóló igényeket tartalmazó listát adtak át Magyarországnak.

Ez egy nagyon széles (sic!) lista, amely tartalmaz

– részletezte a misszióvezető. 

A listán szerepelnek a nem halálos katonai-technikai segítségnyújtás eszközei is, mint például élelmiszercsomagok, mobil konyhák, sátrak, hordozható víztisztító állomások, dízelgenerátorok. Megértjük, hogy minden országnak más lehetőségei vannak, és reméljük, hogy Magyarország is megtalálja a lehetőséget az ilyen jellegű segítségnyújtásra – fogalmazott.

Az interjú még a két szakadár terület, a függetlenségét önkébnnyesen kikiáltó Donyecki és Luhanszki Köztársaság orosz elismerése előtt készült.

A nagykövet hangsúlyozta, Ukrajnának szüksége van az EU-ban és a NATO-ban Magyarország erős támogató hangjára az orosz agresszióval szemben. Mivel az új NATO-tagországok követik majd Ukrajnát az orosz étvágy kielégítésében, ez a megközelítés nemcsak helyes, hanem pragmatikus is – fűzte hozzá.

A kérdésre, miszerint Magyarország és Orbán Viktor milyen státuszban van az ukrán álláspont szerint, Nepop Ljubov azt válaszolta, Magyarország mint szomszéd ország fontos volt, és az is marad számunkra.

A nagykövet beszámolt arról, hogy a koronavírus-járvány előtt Magyarország gyógykezelésre fogadta sebesült katonáinkat, valamint üdültetésre az orosz agresszió elleni harcokban részt vevők gyermekeit. Tavaly nyáron a két külügyminiszter ellátogatott abba a frontvonal közelében fekvő faluba (Valujszke), ahol a magyar kormány segítségével újjáépítették a helyi járóbeteg-rendelőt. Magyarország részt vesz az EBESZ speciális megfigyelő missziójában is.

Nepop Ljubov szerint arra számítanak, hogy a feszültség fokozása miatt Magyarország támogatni fogja az Oroszországgal szembeni uniós szankciók szigorítását, hiszen korábban támogatta a Krím megszállása és az Ukrajna elleni agresszió miatt Oroszországgal szemben már bevezetett szankciók folytatását is.

A nagykövet a kérdésre, miszerint várható-e esély a két ország közötti, régóta feszült diplomáciai viszony javulására, úgy felelt:

A kérdésre, hogy az ukrán nyelvtörvény módosításával esetleg javulhatna a viszony Magyarországgal, mint vétójoggal rendelkező NATO-tagállammal, a nagykövet azt válaszolta: „Magyarország az oktatási törvény 2017-es elfogadása óta blokkolja a NATO-Ukrajna Bizottság magas és legmagasabb szintű üléseit. A vétójog gyakorlása ezen a területen, valamint Ukrajna csatlakozásánál a tallinni NATO Kiberközponthoz, érthetetlen számunkra az orosz agresszió körülményei között.”

Jelezte továbbá, hogy tavaly létrejött egy kétoldalú ukrán-magyar oktatási munkacsoport, amely már három ülést tartott, és utolsó őszi ülésén közös jegyzőkönyvet írt alá, amely további konkrét együttműködési területeket vázol fel. Az elfogadott jogszabály keretein belül az általa biztosított rugalmasság kihasználásával minden lehetőség megvan a megértésre, ha a kérdésekkel a szakértők foglalkoznak.