korrupció;Völner Pál;végrehajtói kamara;Publicus Intézet;Schadl György;

Schadl-ügy: elnyúlt a pécsi egyetemi vizsgálat, még mindig nem tudni, történtek-e visszaélések a jogi karon

Már öt hete vizsgálják a Pécsi Tudományegyetemen (PTE), hogy – miként az a Schadl-ügyben nyilvánosságra került jegyzőkönyvek alapján felmerült – történtek-e a jogi karon visszaélések, és ha igen, akkor ezért kit terhel felelősség.

Mint arról írtunk, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar letartóztatott elnöke, Schadl György ellen hivatali vesztegetés elfogadásának gyanújával folyó vizsgálat során olyan hangfelvételek készültek, amelyek más bűncselekményeket gyanúját is felvetették. Így derült ki, hogy Völner Pál, fideszes parlamenti képviselő, volt igazságügyi államtitkár rendszeresen milliókat fogadhatott el Schadltól. A 444 által megszerzett és ismertetett nyomozati iratokból derült ki az is: Schadl kérte több egyetem jogi karán, hogy a vele jó kapcsolatot ápolók könnyített vizsgát tehessenek. Az egyik ilyen ügy az volt, amikor a gyanú szerint Schadl közreműködésével Rogán Antal miniszter kabinetfőnöke, Nagy Ádám érdekében kértek protekciót a Pécsi Tudományegyetemen (PTE).

A vizsgák ügyében a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányságon folyik a nyomozás, közokirathamisítás gyanújával. Kérdeztük a főkapitányságot a nyomozásról, ám egyelőre még korainak tartották, hogy nyilatkozzanak az ügyben.

A nyomozással párhuzamosan a PTE rektora, Miseta Attila a szabálytalannak tűnő vizsgák dolgában január 17-én belső vizsgálatot rendelt el intézményében. Ennek befejezési határidejét többször is módosították, Miseta először február közepére, majd február 21-re, aztán 22-re ígért tájékoztatást, ám a rektor újból még időt kért, mondván: alapos vizsgálat folyik, és csak akkor akarják megosztani megállapításaikat, ha egyértelmű eredményre jutnak. Annyi kiszivárgott, hogy sok oktatót meghallgattak, a vizsgáztató tanárok szerepét is részletesen kontrollálják.

Mint arról már írtunk, a nyomozati iratokban előkerült a Szegedi Tudományegyetem és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem is, ezeknél az intézményeknél gyorsan lezárták a vizsgálatot és arra jutottak, nem történt szabálytalanság.

Még a fideszesek többsége is lemondásokat vár

Miközben a többség úgy látja, hogy a végrehajtói kar körül kirobbant ügyekről már nyilvánosságra kerülésük előtt is volt tudomása a kormány vezetőinek, a megkérdezettetek 53 százaléka biztos abban: nem lesz tisztességes, minden felelősséget feltáró vizsgálat – derült ki a lapunknak kutató Publicus Intézet felméréséből.

Érdekes, hogy még a Fidesz-KDNP szavazóinak is csaknem ötöde, 19 százaléka úgy látja, a kabinet vezetői értesültek Schadl György, vagy éppen Völner Pár ügyéről. Az ellenzéknél nincs kérdés: a jobbikosok a legmegengedőbbek ugyanebben a kérdésben, 73 százalékuk gondolja ezt, míg az MSZP-Párbeszédes szimpatizánsok 95 százaléka. A kutatás talán legérdekesebb megállapítása a kormányoldali voksolókhoz kötődik: 52 százalékuk szerint le kellett volna mondaniuk azoknak a minisztereknek, akiknek beosztottjai éveken át részt vehettek ilyen ügyletekben. 27 százalékuk ugyanakkor úgy látja, hogy erre nem lett volna szükség. Az ellenzéki tábor itt is egységes, 94 százaléka válaszolta azt a megkérdezetteknek, hogy távozniuk kellett volna a minisztereknek. - Z. Á.