;

Zugló;korrupció;parkolás;Horváth Csaba;házkutatás;

- „Az ügy időzítése és indíttatása egyértelműen politikai” – Korrupcióval vádolják a zuglói polgármestert, Horváth Csabát

A XIV. kerületi parkolási szerződések miatt. A kerületvezető azt mondja, tiszta a lelkiismerete.

Házkutatással indult a szerda Zuglóban. A Központi Nyomozó Főügyészség a zuglói polgármesteri hivatalban, a Zuglói Közbiztonsági Nonprofit Kft.-nél, valamint a Horváth Csaba polgármester otthonában kerestek bizonyítékokat. Hadházy Ákos, független országgyűlési képviselő, a körzet ellenzéki képviselőjelöltje szerint „a SYS IT Services Kft.-t érintő nyomozásnak lehetnek ellenzéki önkormányzatokat érintő szálai”. 

A SYS IT Services Kft. neve egy tavaly nyáron leleplezett számlagyárral összefüggésben merült fel, amely az elmúlt években 19 milliárd forintnyi, részben vagy egészben fiktív számlával összesen 4 milliárd forint kárt okozott a költségvetésnek. Ahogy a HVG korábban megírta: a cég 2019-ben a BKV is szerződött informatikai feladatokra, a T-Systems és a 4iG alvállalkozóként vett részt a munkában. A cég végső tulajdonosa Szellem Zoltán és Várszegi Zsolt volt. Szellem a 90-es évek Fideszének gazdasági hátországának tagja volt. Mindketten benne voltak a SIS Parking Kft-ben is, amely sorra nyerte meg a fővárosi kerületek parkolásüzemeltetési tendereit. 

A BKV szerződést viszont a cégből kivált SYS IT Network Kft. vette át. Az ügyészség egy nappal azután csapott le a számlagyár üzemeltetéssel gyanúsított SYS IT Kft-re, hogy a parkolási üzletben szintén érdekelt – Pintér Sándor belügyminiszter korábbi államtitkára – Tasnádi László tulajdont szerzett a SYS IT. Networkben. 

Karácsony Gergely főpolgármester február közepén felkérte a BKV felügyelőbizottságát, hogy vizsgálja meg a 2019-es közbeszerzést, illetve azt is, hogy a cég állított-e ki fiktív számlákat a BKV felé. Csakhogy a BKV szerződését éppen akkor vette át Tasnádi cége, amikor a számlagyár miatt a jogelőd SYS IT felkerült a NAV horizontjára.

Az ügy új fordulata a Központi Nyomozó Főügyészség tegnapi zuglói házkutatása. A nyomozó főügyészség közleményben tudatta, hogy „befolyással üzérkedés bűntette és más bűncselekmény miatt folytat nyomozást, amelyben a zuglói fizetős parkolási rendszerrel kapcsolatos visszaéléseket vizsgálja”. A házkutatás mellett gyanúsítottként hallgatta ki a zuglói polgármestert és egy volt helyi politikust.

Az ügyészség megalapozott gyanúja szerint 2016-ban a jelenlegi polgármester – aki akkor a fővárosi közgyűlés tagja volt – a társával Zuglóban, a tervezett fizetős parkolási rendszer üzemeltetésére kerestek egy gazdasági társaságot, amelytől a nyereségük felére tartottak igényt. 2017 szeptemberében pedig egy helyi politikus azzal kereste meg ugyanezen céget, hogy havi 3 millió forintért cserébe nem fogja a befolyását a cég ellenében érvényesíteni az ügyben. A gyanúsított ennek kapcsán legalább három alkalommal vett át alkalmanként 3 millió forint készpénzt – közölte a főügyészség. Mint írták a kiterjedt nyomozásban további eljárási cselekmények várhatóak. (A főügyészség a Népszava kérdéseire azt válaszolta, hogy „a közleményben foglaltakon túlmenően további adat jelenleg nem közölhető.)

A fővárosi parkolási maffiával való leszámolás már az előző önkormányzati választási kampányának is forró témája volt. A parkolási biznisz pártokon és ciklusokon átívelő érdekhálójában egymástól egészen távoli politikai körök is egymáshoz szorultak. A leglátványosabban éppen Zuglóban rajzolódott ki az MSZP- Fidesz érdektengely, amellyel Karácsony Gergely jelenlegi főpolgármester, akkor még XIV. kerületi polgármesterként se tudott mit kezdeni. A helyi MSZP a kerületi Fidesszel karöltve szerződött le a C-Ware vezette konzorciummal, amelynek tagja volt a fentebb említett SIS Parking Kft. is, amely jelenleg Szellem Zoltán és Szemerédy László tulajdonában van. A konzorcium az első két évben 793 millió forintos veszteséget hozott össze a Zuglónak a kerületi parkoláson. Karácsony tartózkodott a szerződéskötésről szóló szavazáson és később is megpróbált szabadulni tőlük. 

Karácsony úgy távozott a XIV. kerület éléről, hogy a Fidesz-MSZP összefogás ellenére sikerült megakasztania az újabb parkolóautomatákra kiírt közbeszerzést, mivel azon csupán a korábbi győztes a fővárosi parkolási piacon korábban egyeduralkodónak számító, később perbe vont Centrum Parkoló Kft. tulajdonosához, Kupper Andráshoz (fideszes politikus azonos nevű nagybátyja) köthető cég, a C-Ware Kft. indult természetesen a SIS Parkinggel karöltve. Másrészt megrendelt egy parkolásüzemeltetési szoftvert is, ami a fővárosban e téren fő beszállítónak számító Sessionbase Kft-t tette volna ki a kerületből. A fővárosi parkolási piac két fő érdekkörének kiszorítása hatalmas lépés lehetett volna a szolgáltatás megtisztítása felé. Csakhogy mindkét győzelem pirruszinak bizonyult.

Hiába készült el a parkolási szoftver, bevezetni már nem tudták a választások miatt. Az új, már Horváth Csaba (MSZP) polgármester vezette kerület pedig a saját szoftver bevezetése helyett júniusban a Sessionbase Kft. szolgáltatását vásárolta meg 192 millióért. Alig egy hónappal előtte pedig az önkormányzat „kőkemény gazdasági és ügyfélérdekére” hivatkozva aláírta az új parkolóautomaták beszerzéséről szóló szerződést a C-Ware Kft-vel.

Horváth Csaba a Népszava kérdéseire nem kívánt válaszolni, később kiadott egy közleményt, amelyben elismerte, hogy házkutatást tartottak nála és korrupcióval gyanúsította meg nyomozó főügyészség. A gyanúsítás ellen panasszal élt. Állítása szerint a neki felrótt korrupciós cselekményt nem követte el, a lelkiismerete is tiszta. Mint írja: az ügy időzítése és indíttatása egyértelműen politikai. Ezt támasztja alá az is - folytatta -, hogy két nap múlva, az ellenzék közös listáján való szereplése miatt már nem tehették volna meg, ezért időzítették így. - Két napja az elesettek szószólója, Iványi Gábor volt soron, ma én és holnap pedig bárki, aki nem kívánja ezt a rezsimet hatalomban tartani és ennek hangot is ad - fogalmazott. Horváth szerint a következő hetekben újabb és újabb támadásokra lehet számítani ellenzéki politikusok és közéleti szereplők ellen, ezeknek semmi más célja nincs, mint az ellenzéket lejáratni és az egységét bomlasztani.  

Már öt hete vizsgálják a Pécsi Tudományegyetemen (PTE), hogy – miként az a Schadl-ügyben nyilvánosságra került jegyzőkönyvek alapján felmerült – történtek-e a jogi karon visszaélések, és ha igen, akkor ezért kit terhel felelősség.