Oroszország;tőzsde;Ukrajna;OTP;háború;forintárfolyam;

- Megcsapta a háború szele a magyar gazdaságot

Az orosz támadás hírére csütörtök reggel esésbe kezdte a tőzsdék. A befektetők különösen a kelet-európai befektetéseket árazzák le, ezért megzuhant a magyar tőzsde és a forint is.

Az orosz tőzsde ki sem nyitott, az európai tőzsdék kivétel nélkül esnek, jelenleg 3-4 százalékos mínuszban vannak. Az orosz-ukrán háború hírére azonnal drágulni kezdett az olaj és az arany. Az amerikai WTI kőolaj reggel óta hét százalékkal emelkedett jelenleg 98,8 dolláron áll. Az arany mint menekülő befektetés 2,3 százalékkal drágult.

A Budapesti Értéktőzsdét alaposan megcsapta a háború szele, a BUX index jelenleg már csak kilenc százalékos mínuszban van – vagyis sokkal nagyobbat estek mint a nyugat-európia piacok – amit a földrajzi közelség magyaráz. A nagy vesztes a jelentős orosz és ukrán kitettséggel rendelkező OTP 13,77 százalékos esés után 13 120 forinton forog, de a nyitásban egészen 12 ezer forint közelébe esett a bankpapír, ami 15 százalékos mínuszt jelent. Viszonylag kedvezőbb helyzetben van a Mol, az olajpapírok 5,5 százalékkal estek, míg az orosz piacon aktív Richter gyógyszergyártó árfolyama csütörtök délelőtt 6,7 százalékos mínuszban volt.

Nagyot esett a forint, a tegnapi 356 forintról egészen 366 forintig emelkedett az euró árfolyama. A feltörekvő piaci devizák közül az Oroszországhoz, Ukrajnához közelebb lévő országok fizetőeszközeit jobban megviselte az invázió. A forint, a korona, a zloty 2-2,5 százalékkal gyengült pár nap alatt, ezzel szemben a szintén a feltörekvőpiaci devizák táborába tartozó brazil reál még erősödött is – írta elemzésében Németh Dávid, a K&H Bank elemzője. Az orosz rubel múlt péntekhez képest - csütörtök délelőttig - több mint 10 százalékkal gyengült. Az ukrán hrivnya pedig 6 százalékot meghaladó veszteséget könyvelhetett el. A régiós devizák, a forint, a cseh korona és a lengyel zloty ezzel párhuzamosan 2-2,5 százalékkal gyengült. A szakember hozzátette: Jobban megviseli a konfliktus az Ukrajnához közelebbi országokat. Ez abból is látszik, hogy a szintén feltörekvő piaci devizának számító dél-afrikai rand és mexikói pesó 1 százalékon belüli sávban mozgott, a brazil reál és több dél-amerikai fizetőeszköz még erősödni is tudott. A továbbiakban hírvezérelt, volatilis piac várható” - tette hozzá a szakember. „Nagyon sok tényező befolyásolhatja az árfolyamokat, többek között a további katonai események, valamint az, hogy milyen további szankciók lépnek életbe Ororszországgal szemben” - fogalmazott Németh Dávid. 

Miután Vlagyimir Putyin megtámadta az országot.