;

nyereség;háború;gyógyszer;Richter;szállítás;árbevétel;ukrán-orosz ellentétek;

- Megérzi a Richter is a háború hatását

Jelentős hatással van a Richter Gedeon (RG) Nyrt. oroszországi és ukrajnai tevékenységére a háborúnak. Bogsch Erik a hazai piacvezető gyógyszergyár elnöke azonban hétfőn utalt rá, hogy ő maga már két orosz válságot túlélt cégvezetőként, ezért abban bízik, hogy a jelenlegivel is így lesz. Az RG-t több okból is érzékenyen érintik az események. Egyrészt Moszkva mellett termelőüzemük van, másrészt a külföldről érkező alapanyagok szállításának akadozására is számítanak. Már korábban egy Ukrajnát elkerülő, Lengyelországon és Belaruszon keresztüli útvonalat választottak az Oroszországba történő szállításra, ahol most a határnál 6 napos a várakozás. Az utóbbi országot ezért esetleg Litvániával váltanák fel.

Az exszovjet térség aránya a teljes gyógyszerforgalmukban már a 2014-es ukrán események óta csökkent, de még most is számottevő, Oroszország esetében 2021-ben elérte a 17, Ukrajnánál pedig a 3 százalékot, 2013-ban ez az arány még 33, illetve 17 százalék volt.

Múlt hét péntekén az RG Ukrajnába igyekvő közúti szállítmánya visszafordult, s a korábbiak vámkezelése is leállt. Mind a két államból ugyanakkor a cég erős gyógyszerfelvásárlási lázról kapott híreket. Az RG vezetői emellett a megrendelők fizetőképességének tekintélyes romlására is számítanak. Azt még nem tudják megítélni a cég vezetői, hogy mi lesz a következménye annak, hogy Oroszországot és vezető pénzintézeteit az európai közösség lekapcsolta a SWIFT pénzügyi fizetési rendszerről. Az viszont tény, hogy a rubel kovertibilitása sérül, ami Oroszország nemzetközi kereskedelemében gondokat okozhat. 

Az Oroszországban forgalomba hozott Richter-készítmények 60 százaléka szabadáras, ezeknél a magyar gyógyszergyár áremeléssel igyekszik majd mérsékelni a várható veszteségeket. Viszont a háborús vásárlóerő az események hatására csökkenhet. Ennek ellenére a Richternél még bíznak benne, hogy az ottani árbevételük nem csökken. A Magyar Export-Import Bank Zrt.-nél kötött ugyan a Richter Nyrt. biztosítást, de ennek hatálya a háborúk által érintett országokra nem terjed ki.  

Számokban a Richter tavalyi éveA Richter Gedeon Nyrt. 2021-ben 141,180 milliárd forint adózott nyereséget ért el, ami 33,1 százalékkal nagyobb az előző évinél - közölte a gyógyszeripari vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján hétfőn. A társaság éves árbevétele 630,595 milliárd forint volt, 11,3 százalékkal haladta meg az előző évit a nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) alapján készült, konszolidált gyorsjelentés szerint. A jelentés idézi Orbán Gábor vezérigazgatót, aki elmondta: tavaly a forgalom kétszámjegyű mértékben bővült elsősorban a specializált portfólió robusztus növekedése miatt. Tavaly a negyedik negyedévben a vállalat árbevétele 17,2 százalékkal 176,274 milliárd forintra nőtt, adózott nyeresége pedig több mint a duplájára, 116,4 százalékkal 47,059 milliárd forintra.  A jelentés szerint a gyógyszergyártási szegmens árbevétele tavaly Magyarországon 43,6 milliárd forint lett, ami forintban 6,1 százalékos éves növekedés. Magyarországon a teljes gyógyszerpiac növekedése 7,3 százalékos volt, a Richter termékek kiskereskedelmi forgalma 2,4 százalékkal emelkedett a rendelkezésre álló adatok alapján. A Richter a magyarországi piaci szereplők rangsorában 4,4 százalékos részesedéssel a negyedik helyen áll. A vényköteles patikai piacot tekintve a Richter 7,3 százalékos piaci részesedéssel a második legnagyobb forgalmazó. 

Orbán Viktor tegnap arról beszélt, nincs értelme olyan szankcióknak, amelyért végül nekünk, magyaroknak kell fizetni.