Miközben Orbán Viktor miniszterelnök és a kormány tagjai azt állítják, hogy Magyarország kimarad a háborúból és nem szállít fegyvereket Ukrajnának, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vasárnap hozzájárult ahhoz, hogy az Európai Unió 500 millió euróval támogassa harci és egyéb katonai eszközök eljuttatását Ukrajnába. A 27 tagállam tárcavezetője – a semleges Írország és Ausztria konstruktív tartózkodása mellett – egyhangúan döntött a fegyverek eljuttatásának közös finanszírozásáról a hétvégi virtuális tanácskozáson. A magyar beleegyezés nem azt jelenti, hogy a kormány ezentúl fegyvert fog szállítani a szomszédos országba, de azt igen, hogy részt vállal a katonai segítségnyújtás finanszírozásában.
Az EU tagállamainak zöme az elmúlt napokban bejelentette, hogy – válaszul az ukrán vezetés kérésére – fegyvereket küld Ukrajnának. Kijev elsősorban légvédelmi rendszerekre, páncéltörő fegyverekre és lőszerre tart igényt, valamint olyan orosz gyártmányú harci gépekre, amelyeket a helyi pilóták ismernek. Vannak országok, amelyek halált okozó harci eszközöket továbbítanak a megtámadott országnak, mások inkább katonai felszerelést, üzemanyagot, elsősegély készletet. Magyarország sem ezt, sem azt nem szállít a keleti szomszédjának.
Josep Borrell, az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője javaslatára a huszonhetek a hétvégén egyhangúan úgy határoztak, hogy összefognak és ezentúl egy közös alapból finanszírozzák a katonai támogatás javarészét. A fegyverszállítmányokat továbbra is a tagállamok biztosítják, de Brüsszel fogja koordinálni a segítségnyújtást és részben kompenzálni őket az Európai Békekeret (EBK) nevű pénzügyi alapból. A részletekről a huszonhét védelmi miniszter hétfőn videokonferencián egyeztetett.
A tavaly létrehozott EBK-ból a közösség uniós katonai missziókat és műveleteket finanszírozhat, illetve katonai felszereléseket juttathat el partnerországokba. Efféle támogatást már nyújtott különböző államoknak, de a mostani lesz az első eset, amikor pénzt ad egy harmadik ország halált okozó fegyverekkel történő ellátására.
A keret idei költségvetése nagyjából 500 millió euró, ami nem közvetlenül az EU költségvetéséből származik, hanem összeadják a tagállamok. Az EU27-ek ezt a pénzt most el is költik Ukrajna támogatására: 450 milliót szánnak halált okozó fegyverekre, 50 milliót pedig halált nem okozó hadi eszközökre. Az elosztó központ Lengyelországban lesz, onnan irányítják majd a szállítmányokat Ukrajna felé a határmenti országokon keresztül. Az uniós főképviselő biztonsági okokból nem volt hajlandó elárulni újságíróknak a lehetséges szállítási útvonalakat, de azok biztosan nem fogják a magyar-ukrán határt átszelni, miután Szijjártó Péter hétfőn bejelentette, hogy halált okozó fegyverek szállítása Magyarországon keresztül nem fog megtörténni. Szerinte erre azért van szükség, hogy garantálják a kárpátaljai magyar közösség biztonságát.
Ukrajna felfegyverzésével az EU valóban kockázatot vállal, hiszen az orosz vezetés közölte, hogy azt ellenséges cselekménynek tekinti és meg fogja torolni. Josep Borrell magától értetődőnek nevezte, hogy az uniós fellépésnek következményei lesznek: "Nézzék meg, az ukrán emberek milyen árat fizetnek! De ellenállnak, az elnökükkel együtt. Nekünk pedig támogatnunk kell őket, és ennek ára van, igen. De ha ezt ma nem vállaljuk, holnap sokkal magasabb árat fogunk fizetni."
Szijjártó Péter: Magyarországon át nem lesz fegyverszállítás