Oroszország drágán fog megfizetni, amiért megtámadta Ukrajnát – mondta a törvényhozás két háza előtt az Egyesült Államok és a világ állapotáról tartott beszédében Joe Biden. Az évente szokásos elnöki helyzetérkelés első negyedórája szólt a háborúról és ez alatt a legtöbb republikánus politikus is felállva tapsolta a demokrata párti államfőt.
Ukrajna washingtoni nagykövete a díszpáholyban Biden felesége mellett foglalt helyet, akinek kék ruhájának ujjára az utolsó pillanatban kis sárga virágot hímeztek. A hallgatóságban is többen viselték az ukrán nemzeti színeket vagy szorongattak kis ukrán zászlókat. Az elnök nem jelentett be újabb lépéseket, de azt mondta, hogy el fogják kobozni az orosz oligarchák bűnös módon szerzett vagyonát, a jachtokat, palotákat és magán repülőgépeket.
Visszatérésre készül az elűzött ukrán elnök, Kijevet és Harkivot folyamatos tűz alatt tartják az oroszok – Percről percre„Hat nappal ezelőtt Vlagyimir Putyin alapjaiban akarta megrendíteni a szabad világot, abban a hiszemben, hogy azt a saját fenyegető elképzeléseihez tudja idomítani. De csúnyán elszámította magát. Azt gondolta, hogy bevonul Ukrajnába és a világ megadja magát. Ehelyett olyan erős falba ütközött, amelyet nem látott előre vagy nem is tudott elképzelni. Szembetalálta magát az ukrán néppel”
– mondta Biden, aki támogatást ígért a megtámadott országnak. Másrészt viszont leszögezte, hogy a NATO nem akar beavatkozni a háborúba. Afelől azonban semmilyen kétséget nem hagyott, hogy a NATO tagállamait ért támadás esetén az Egyesült Államok meg fogja védeni szövetségeseit.
Az Oroszország ellen bevezetett szankciók az amerikai gazdaságnak is károkat okoznak – egy olyan pillanatban, amikor a magas infláció és benzinár, illetve a még mindig veszélyes koronavírus-járvány amúgy is gondot okoz a lakosságnak és rontja a Demokrata Párt esélyeit a novemberi félidős választáson. Biden ezért a beszéd zömét a hazai problémáknak szentelte. Újra fogalmazta a törvényhozásban elakadt szociális programjának a szülési szabadságra, ingyenes óvodára, idősgondozásra, a gyógyszerárak csökkentésére és zöld energiára vonatkozó pontjait – ám nem ment bele a részletekbe. Ugyanígy ígéret szintjén maradt, hogy legfontosabb tennivalójának tartja az árak megfékezését.
A koronavírus-járványról azt mondta, hogy Amerika új helyzetbe került. Akárcsak Ukrajna említésekor, mind a két oldalról tapsot váltott ki, hogy amikor leszögezte, hogy a diákoknak az iskolában van a helyük és ezért azokat nyitva kell tartani. Azt kérte, hogy az ország ne tekintse politikai kérdésnek a Covid-19-et, hanem fogja fel annak, ami, istentelen fertőző betegségnek. „Többé ne tekintsük egymást ellenségnek, hanem annak, akik vagyunk, amerikai honfitársaknak” – kérte a hallgatóságot.
A republikánusok azonban nem voltak különösebben megértők. A beszéd belpolitikai részeit jobb esetben némán hallgatták, de például a bevándorlásról szóló mondatai közben régebben elképzelhetetlen dolog történt: a szélsőjobboldali Lauren Boebert képviselőnő megpróbált szavalókórust indítani azzal a trumpi jelszóval, hogy „Építsd a falat!” Egyetlen hang csatlakozott hozzá, a habókos összeesküvés elméleteket hirdető Marjorie Taylor Greene-é, de ez nem szegte kedvét. Amikor pedig Biden a kabuli repülőtérnél elesett amerikai katonák koporsóinak hazatéréséről beszélt, ismét közbekiabált: „Te tetted őket oda, mind a tizenhármat!” Az elnök nem reagált, de az incidens jól érzékeltette, hogy a jelenlegi helyzetben milyen nehézségekbe ütközik a civilizált párbeszéd.