MNB;kamatemelés;forintárfolyam;

- Jelentős kamatemelést jelentett be az MNB

Kis levegőhöz jutottak magyar pénzpiacok átmenetileg enyhülni látszik a háborús nyomás a magyar gazdaságon. Jelentős kamatemelést jelentett be a MNB.

 A várakozásoknak megfelelően kamatot elemelt a Magyar Nemzeti Bank: a jelenleg irányadó egyhetes betéti kamat rátát 4,6 százalékról 5,35 százalékra emelték. Vagyis az MNB felhagyott a kamat korábbi 0,3 százalékos emelgetéssel és végre reagál az orosz-ukrán háborúra és az elmúlt napokban bekövetkezett erőteljes forintgyengülésre. A 0,75 százalékos emelés mértéke sem meglepő, volt olyan elemző aki még ennél magasabb kamatemelést is el tudott volna képzelni.

A kamatemelés minimális és szükséges beavatkozás volt a forint védelmében, hisz az eurót szerdán már 383 forinton is vették, míg egy héttel korábban 355 forint volt az árfolyam – vagyis a háború hatásra 6-7 százalékkal értékelődött le a forint. A kamatemelés mértéke láthatóan nem lepte meg a piacokat sem, a döntés bejelentése után nem kezdett az árfolyam nagy rallyba, az euróval 378,8 forinton kereskedtek, sőt utána gyengülni kezdett az forintárfolyam.

A kamatemelés ellenére komoly inflációs nyomás alá helyezi a gazdaságokat az orosz inváziózó, ez különösen igaz a magyar gazdaságra. A reálgazdasági hatások jelenleg még kiszámíthatatlanok az elemzők azzal számolnak, hogy folytatódhat a magyar gazdaság növekedése évi 4-5 százalékkal és az is biztos, hogy a forint gyengülése és az egekbe kilövő energia- és nyersanyagárak még feljebb tornázzák az inflációt a háború előtt várt hat százalékról.

Az elmúlt napokban a pénzpiacok már kezdtek normalizálódni, ennek jele, hogy ma tőzsdék már pluszban nyitottak. Ez igaz a Budapesti Értéktőzsdére is, ahol három százalékos plusszal indult a kereskedés, úgy tűnik enyhült az nyomás az OTP-n is, a bankpapírok 4,3 százalékos pluszban voltak, ami apró gyógyír az elmúlt hetek közel 50 százalékos esésére.   

A csőd szélére sodródott kis töltőállomások keveslik az úgymond megsegítésükre bejelentett fél tucatnyi intézkedést. A nagykereskedelmi árstopot már a Mol is megérzi.