energia;

- Kettős beszédet folytat Roszatom-ügyben az Orbán-kormány: igen, nem, mégis

Vitatható módon, többször erősen pontatlanul mutatta be a háború következményei miatt kialakult energiahelyzetet Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a csütörtöki kormányinfón. 

Beszélt például arról, hogy a Paksi Atomerőmű jelenlegi termelése nélkül 92 ezer forintról 357 ezer forintra nőne egy háztartás éves rezsije. Csakhogy az erőmű leállítását senki nem követeli. Ahogy az egyesült ellenzéknek nincs ilyen terve, úgy az Európai Parlament (EP) sem kért ilyet. Az EP által – fideszes képviselők támogatásával – elfogadott, az orosz invázió miatt kiadott állásfoglalásban ugyanis más áll. Ez a határozat felszólít például az együttműködés megszüntetésére a paksi atomerőmű-beruházásban is részt vevő orosz atomenergetikai óriásvállalattal, a Roszatommal. Miközben ezzel kedden Brüsszelben egyetértett a Fidesz, csütörtökön Orbán Viktor kormányfő már azt közölte: Paks II megépül „menetrend szerint” és „úgy, ahogy elterveztük".

Gulyás Gergely a kormánypropaganda aktuális üzeneteinek megfelelően azt is állítja, hogy baloldali politikusok az orosz gázszállítások leállítását követelnék. Valójában az ellenzék nem követeli ezt: Putyin fenyeget ezzel, amit viszont a Fidesz-KDNP-propaganda eddig nem bírált. Szintén tény, hogy az egyesült ellenzék hosszú távon az épületek szigetelésével és a megújulóenergia-hasznosítás bővítésével az orosz gáz fokozatos kiváltását tervezi. Mindemellett független elemzők szerint sem teljesen lehetetlen orosz gáz nélkül is megoldani Európa téli ellátását.

Gulyás Gergely azt is állította, hogy gáztárolóink jelenlegi töltöttsége 54,4 százalék, míg az európai szint 17-28 százalék. Ezzel szemben a Gas Infrastructure Europe nevű uniós áradatbázis tanúsága szerint a valóság, hogy a magyarországi gáztárolók töltöttsége 23,1 százalék, míg az európai átlagszint 29 százalék. Vagyis Magyarország töltöttsége elmarad az uniós átlagtól.

A „félreértést” az okozhatta, hogy Gulyás Gergely tájékoztatója elején csak a biztonsági készleteket is tartalmazó, Szőreg-1 jelű tárolórendszer töltöttségét tüntette fel. Az állami MVM ennél nagyobb tárolóinak töltöttségi szintje ugyanakkor már nem haladja meg a 10 százalékot. A biztonsági földgázkészletek mennyisége a Magyar Szénhidrogén-készletező Szövetség adatai szerint 892 millió köbméter, vagyis az állam mindeddig lényegében nem nyúlt a 900 millió köbméteres vésztartalékokhoz. Magyarországra egyébként – alapvetően Szerbia felől – tegnap is fennakadásmentesen érkezett az orosz gáz.

Gulyás Gergely kérdésekre megerősítette: a magyar kormány az uniós szankciókhoz csatlakozva sem látja akadályát sem az orosz gázvásárlás, sem a paksi bővítés folytatását. Meglátása szerint ezekre a kifizetésekre az Európai Parlament ajánlása nem vonatkozott. Emellett változatlanul meggyőződésük, hogy ez a legolcsóbb hazai energiaellátás záloga.

Az MTVA Kunigunda útjai székházához vasárnap délután négyre várják az orosz háborús propaganda ellen tiltakozókat.