E sorozatban korábban már írtam Viktor Pelevinről, s arról, hogy a Kristályvilág című elbeszéléskötetében, pontosabban a címadó novellában milyen sajátos aspektusból láttatja az orosz történelmet. Az 1917. november 6-áról 7-ére virradó hajnalon játszódó történetben két cári hadapród Rudolf Steinerről, no meg Strindbergről és Nietzschéről beszélget Szentpétervár utcáin, miközben kokaint szippantanak és efedrint szúrnak be maguknak.
A pszichedelikus szál a most ajánlandó Pelevin regényben, Az agyag géppuskában (Európa Könyvkiadó, Budapest, 2002) is nagyon erős; a főhős Petykát napjainkban (a 90-es években) épp egy elmegyógyintézetben gyógyszerezik, aminek hatására az 1917-22-es orosz polgárháborúban találja magát, a polgárháborús hős, Csapajev segédjeként. De akár politoxikománnak is nevezhetnénk Pelevin alakjait, „önmegvalósításuk” érdekében minden egyéb drogot felhasználnak, egy hosszú betétben például varázsgombát fogyasztanak, hogy elérjék „az örök fílinget”. A regény ugyanis, mint „VII. Urgan Dzsambon Tulku, A Teljes és Végleges Megszabadulás Buddhista Frontjának Elnökének” előszavából kiderül, „a világkultúra első kísérlete, amely művészi eszközökkel igyekszik tükrözni az Örök Visszanemtérés ősi mongol mítoszát”.
Mi ez a halandzsa? – kérdezhetik joggal. Nem más, mint az orosz történelmi hagyományok, illetve az orosz misztika és okkultizmus vegyítése a mai „new age” gondolatvilágával. A pentagramma (a szabályos ötszög átlói által alkotott ötágú csillag) ősi szimbóluma például a kommunizmus vörös csillagaként jelenik meg a könyvben: „Tanulságos volt most a sötétség erőihez való tartozás jeleit látni egy emberen, aki annak idején annyit beszélt a Szentháromság misztikus értelméről (…) Egyébként azt hiszem, nem a sátánizmus mozgatta őket – ehhez túl infantilisek voltak –, hanem az esztétikai érzék: a vörös pentagramma nagyon jól mutatott Majakovszkij hírhedt sárga zubbonyán.” A különböző eszméknek ez az abszurditásig (és az elmebajig) fokozott keveredése, a szinkretizmus a regény legfőbb jellemzője, egy másik ápolt, Maria például a „Terminátor” Arnold Schwarzeneggerel készül „alkímiai házasságra”, s ezzel párhuzamosan meg is vitatják, hogy Oroszországnak a Nyugattal vagy a Kelettel való misztikus egyesülésre van-e szüksége.
A címben szereplő agyag géppuska nem más, mint egy tömegpusztító fegyver, amelyet Csapajev végül bevet. Maga a fegyver valójában nem egy géppuska, hanem „Anagama Buddha kisujja”, amelyet Csapajev beszerelt egy páncélkocsi csövébe. Ugyanis amire a sok ezer éve élt Anagama Buddha rámutatott a kisujjával, az egyszerűen eltűnt, s az „egész azzal végződött, hogy önmagára mutatott a kisujjával, és ő is eltűnt”. Nem maradt más belőle, csak a kisujj, a „Föld legfélelmetesebb fegyvere”, amit a tanítványai agyagba rejtettek, s az idők során egy mongol kolostorban őriztek. A Csapajev által megszerzett kisujjat működésbe hozzák, a páncélkocsi csöve körbefordul, s az egész világot elpusztítják egy hét méter átmérőjű földdarabon kívül.