euró;forint;árfolyam;

2022-03-07 21:25:00

„Mi lesz még itt?” – Döbbenetet hozott a 400-as euró, van, akinek 90 ezer forinttal drágult a nyaralás

Ha gyenge marad a forint, elkerülhetetlenül drágulni fog az élelmiszer.

Kilencvenezer forinttal drágább lesz a nyaralásunk, mint terveztük – fakadt ki egy kaposvári pénzváltónál Zsolt, aki nyárra olasz utat tervez a családjával. Amikor meglepetten kérdeztük, miért épp most, a rekord 400-as árfolyamnál vesz eurót, indulatos magyarázatba kezdett:

– Amikor úgy két hete 370-ről 356 forintra visszament az euró, gondolkodtam, hogy beváltom a nyaralás árát, kétezer eurót, de akkor azt írták mindenütt, hogy még tovább erősödhet a forint, így gondoltam, várok még egy kicsit. Aztán a múlt héten, amikor 380 fölé ment az árfolyam, megint vacilláltam, de a nemzeti bank kamatemelése után újra javult a helyzet, így ismét bizakodtam. Amikor viszont ma reggel megláttam, hogy már négyszáz forint az euró, úgy döntöttem, nem várok tovább.

Mint a pénzváltó alkalmazottjától megtudtuk, Zsolt esete egyelőre egyedi, ugyanis a forgalom nem volt magasabb egy átlagos hétfőnél.

– Még nagyon friss a hír, sokakat a munkahelyükön ért, így, ha akartak volna sem tudtak még lépni – vélekedett. – Eurót sem hoztak többet beváltani, mint máskor, persze lehet, sokan a még magasabb árfolyamban bíznak. Inkább azt vettem észre, hogy kevesebbet váltanak, vagyis, aki ezer eurót akart venni, és 360 ezret szánt rá néhány hete, az most ugyanannyiért vesz, amiért értelemszerűen csak 900-at kap.

Hasonló tapasztalatokról számoltak be lapunknak fővárosi pénzváltók is. Az egyik Váci utca üzlet alkalmazottja úgy vélte, most a legtöbben kivárnak majd. Saját maga is inkább kérdésbe fogalmazta konklúzióját: – Ki tudja megmondani, hogy mi lesz még itt?

Az egyik körúti pénzváltó előtt többen is megálltak, hogy immáron 403 forinttért lehet eurót vásárolni. – Nem normális dolog ez – állapította meg fejét csóválva egy idősebb hölgy, aztán megjegyezte: – Valakinek a keze van abban, hogy ennyire gyengült a forint. Annyira talán azért nem megy rosszul idehaza.

A vásárcsarnokban az egyik zöldséges például már tegnap rögzítette: az import gyümölcsök ára biztosan el fog szállni. Ráadásul szerinte több gyümölcsnél már most meg kell fontolnia mennyit rendel, a narancsot vagy a citromot már mai árakon is nehéz eladni.

Egy másik zöldség-gyümölcs kereskedő lapunknak azt mondta, ha így marad az árfolyam, akkor néhány hét múlva már az olyan, mindenki által keresett cikkek árába is beépül, mint a déligyümölcsök, az import zöldségek vagy a tengeri halak, s a drágulás árfelhúzó hatással lesz a belföldi termékekre is.

A drága euró a családi nyaralások költségvetését is átszabhatja. A lapunk által megkeresett utazási irodákban óvatosan fogalmaztak.

– Sokan ilyenkor még csak tervezik a nyári programot, konkrét foglalásból kevesebb akad, visszamondani pedig, ha valaki már rendelkezik lefoglalt szálláshellyel, s drágállja majd az új árat, ráérnek két héttel az utazás előtt is, addig a legtöbb esetben költség és veszteség nélkül megtehetik – magyarázta egy utazási iroda munkatársa.

Szerinte a következő hetek, hónapok döntik el, mennyien mondanak majd le a gyenge forint miatt a külföldi utazásról. Az is lehet, hogy csak olcsóbb szállást keresnek majd, mondjuk messzebb a tengertől, esetleg kisebb felszereltséggel vagy alapterülettel. De előfordulhat, hogy annyira megdrágul a külföldi nyaralás, hogy sokan inkább itthon maradnak: a gyenge forint idehaza is áremelkedést hoz majd vélhetően, de nem akkorát, mint a dollár- vagy euróárfolyamhoz viszonyítva.

Bizonyosan érezhető lesz viszont a forint beszakadása az importtermékeknél, mint például az autók, a kozmetikumok az élelmiszerek vagy éppen a híradástechnikai cikkek. Egy, Kínával rendszeresen üzletelő műszaki nagykereskedő azt mondta: már volt olyan kiskereskedő vevője, aki érdeklődött, hogy a mekkora áremelés várható a forint gyengülése miatt. Megjegyezte: a probléma nemcsak önmagában a forint-euró árfolyam ingadozás, hanem az is, hogy mindez váratlanul, nagyon rövid idő alatt történt. Ráadásul – tette hozzá – a beszerzéseit általában bankhitelből finanszírozza, márpedig a bizonytalanság miatt a bank jócskán emelni fog az áthidaló kölcsön díjtételein, azaz várhatóan nagyobb mértékben fognak nőni az árai, mint amennyit a forint romlott.