Nem csupán akadozik, hanem teljesen leállt a korábban Ukrajából és Oroszországból érkezett építőipari alapanyagok – főként a fa, a vas és az acél - behozatala, ezért a nagykereskedőknek minél hamarabb alternatív beszerzési források után kell nézniük – mondta lapunknak Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségnek (ÉVOSZ) elnöke. Hangsúlyozta: egyelőre van elegendő készlet ezekből az alapanyagokból, de ha a háború elhúzódik. A fa ára már el is indult felfelé, pedig a tavalyi évben is 100-150 százalékos volt a drágulás. Koji László szerint még nem általános jelenség, de néhány építőanyagkereskedőnél a héten 5-7 százalékkal emelkedett faanyagok ára. Az pedig beláthatatlan, milyen árváltozásokat gerjeszt majd a 400 forint közeli euróárfolyam. A kockázat nagyon nagy, hiszen a magyar építőipar erőteljesen importfüggő, tavaly a beépített termékek 48 százaléka külföldről származott – hívta fel a figyelmet. Egy ilyen helyzetben az építőipari vállalkozások nem tudnak mást tenni, mint hogy a szerződésekbe olyan árklauzulát írnak bele, amellyel érvényesíteni tudják a menetközben emelkedő építőanyagárakat. Az árfolyamveszteséget ugyanis nem tudja felvállani az építőipar, mert nincs olyan jövedelmezőség az ágazatban, hogy ezt ki lehessen gazdálkodni – mondta az ÉVOSZ elnöke.
Nem csak az építőiparban várható drágulás: a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság és Vállalkozáskutató Intézetének felmérése szerint a hazai cégek háromnegyede már januárban azzal számolt, hogy a közeljövőben - 1-3 hónapon belül - árat fog emelni. Az építőiparban 72, a feldolgozóiparban 75, a kereskedelemben 82 százalékban terveznek áremelést a vállalkozások. Az ebben gondolkozók fele 6-10 százalékos, negyede 1-5 százalékos, 13 százaléka pedig 11-15 százalékos emelést tervez - az építőipari cégekre jellemzőbb a magasabb, a kereskedelmi vállalkozásokra az alacsonyabb áremelési szándék. Mindezt a cégek szerint döntően az alapanyag- és munkaerőköltségek emelkedése, illetve az energia árának növekedése indokolja.
A vállalkozások csaknem kétharmada ezzel együtt úgy véli, az infláció nem lesz hatással az idei forgalmára. E téren főként az építőiparban számítanak visszaesésére, a kereskedelemben viszont éppenhogy forgalomnövekedéssel kalkulál a vállalkozások 39 százaléka. A vállalkozások fele szerint az infláció nem befolyásolja majd a nyereségességüket sem, harmaduk szerint viszont csökkenteni fogja azt. A feldolgozóiparban és az építőiparban a cégek a nyereségesség kismértékű visszaesésével számolnak.