Betiltották Oroszországban a Meta (Facebook), a Google, az Apple egyes alkalmazásainak használatát, és a rendőrök ellenőrizhetik az utcán, mit néznek telefonjaikon az emberek. Akik tehát nem tudnak facebookozni, twitterezni - bár a Whatsappot és az Instagramot, amelyek sokkal népszerűbbek használhatják -, és vasárnaptól videókat sem lehet feltölteni a TikTokra.
Mindeközben Ukrajna arra hív fel, hogy kapcsolják le Oroszországot teljesen az internetről. Az Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) erre kategorikus nemmel válaszolt - olvasható a BBC cikkében. (Az ICANN amerikai nonprofit szervezet tekinthető az internet globális irányítójának.) "A küldetésünknek megfelelően fenntartjuk semlegességünket, és a globális internet támogatása érdekében cselekszünk. Ebbe nem tartozik bele büntetések kiszabása, hozzáférések megtagadása, függetlenül a provokációktól” - válaszolta Mykhailo Fedorov ukrán miniszterelnök-helyettesnek, az ICANN főigazgatója, Goran Marby. A döntést az Electronic Frontier Foundation személyiségjogi csoport is támogatta, mondván, ha beleavatkoznának az alapvető infrastrukturális protokollokba - például eltüntetnék a “.ru” végződésű domain neveket - annak hosszútávú és beláthatatlan következményei lennének. Ez azt jelentené, hogy megfosztanák az embereket az egyik legfontosabb információs forrásuktól, ami veszélyes precedenst jelentene és rombolná az emberek biztonságát, személyiségi jogait. A Cloudflare - kibertámadások elleni szolgáltatásokat kínáló cég - pedig egyenesen azt mondta, az orosz embereknek nem kevesebb, hanem több internetre van szükségük.
Sokak szerint egy olyan lépés, amely letiltana egy országot a világhálóról, veszélyes irányba, a Splinternet felé indítaná el a szolgáltatást, ami azt eredményezné, hogy minden országnak saját internete lenne. Erre persze már van példa, a világ Nagy Kínai Tűzfalként ismeri azt a korlátozó rendszert, amit Kelet-Ázsia legnagyobb országában bevezettek, és az iráni Telecommunication Company is ellenőrzi azokat a tartalmakat, amelyekhez hozzá lehet férni. Oroszország is évek óta kísérletezik egy saját irányítású hálózat létrehozásával Runet néven, de ez a kínaiakéval ellentétben - amely az alapoktól saját kiépítésű - a globális interneten alapul. A kormány már 2019-ben bejelentette, hogy sikeresen tesztelték, akkor még senki sem értette, mi szükség van rá, de ez ma, az ukrajnai háború fényében már világos. A Runet országon belüli intranetként működne, olyan hálózatként, amelynek nincs kapcsolata a külvilággal. Most úgy tűnik, a rendszert újratesztelik, a befejezés dátumaként március 11-ét adták meg, ami azt jelentheti, gyakorlatilag azonnal lekapcsolódhat az ország a globális internetről. Az oroszok azt állítják, erről szó sincs, csak azt tesztelték, hogyan tudják megvédeni a webhelyeket a külföldi kibertámadásoktól. James Griffiths, a Nagy kínai tűzfal című könyv szerzője azonban azt mondja, nem lenne meglepődve, ha a lekapcsolódás heteken, hónapokon belül bekövetkezne, így az oroszok csak a Kreml által jóváhagyott tartalmakat érnék el, aminek stratégiai jelentősége van - láthatólag efelé vezet az út .
Mégha a globális internetfelügyelet nem is szól bele a háborúba, a szolgáltatók maguk is hoztak korlátozó intézkedéseket: a Meta és a Google blokkolta az EU-ban, Oroszországban és Ukrajnában a Russia Today tévét és a Szputnyik állami hírügynökséget, azonkívül azok nem hirdethetnek náluk, így ebből bevételük sem származik. De egyesek még tovább mennek a harcban, megpróbálják kijátszani az oroszországi tiltásokat: a Twitter bejelentette, hogy a sötét webre költözik, ezzel megakadályozza, hogy az oroszok rálássanak a tartalmakra és cenzúrázni tudják azokat. Bár a sötét hálót elsősorban illegális webhelyeikről ismerik az emberek - mint például a már nem létező Selyemút drogpiac -, arra is alkalmas, hogy a felhasználók ismeretlenek, lenyomozhatatlanok maradjanak olyan országokban, ahol az internet ellenőrzése is a kormányok elnyomó intézkedéseinek a része: a Facebook és a BBC is elérhető már itt a Tor nevű keresőn keresztül.