Kárpátalja;orosz-ukrán háború;

- „Putyin jött és lerombolta a házunkat, az életünket” - Röhrig Dániel határ menti képriportja

Barabás, 2022.03.04. „Tizenhét éves vagyok, és már másodszorra történik meg velem, hogy el kell hagynom az otthonomat. Kijevben végre volt életem, voltak barátaim, erre Putyin jött és lerombolta a házunkat, az életünket. Láttam a bombázást a saját szememmel, az öcsém is” – meséli folyékony angolsággal Alekszandra, aki testvérével és szüleivel menekült el a háború elől. A Barabás művelődési házában kialakított menedék csak átmeneti szállás számukra. Hamarosan utaznak tovább Budapestre, onnan talán Izraelbe „hogy túléljünk” – fogalmaz a tinédzser.  

Barabás, 2022.03.04. A szomszéd országban háború van. Emberek milliói hagyják el megszokott életüket egy táskába csomagolva. Családok maradnak apa nélkül. Barabáson a művelődési ház ad menedéket a menekülteknek. A színházteremben tábori ágyakat helyeztek el. Káosz van, amikor a teret újságírók, fotósok és operatőrök lepik el; érkezik egy államtitkár. Nagy a felhajtás, fotózkodás, gyerekfej simogatás, erős kézfogások. Amint vége, csend. Közben egy család érkezett több gyermekkel, apa nélkül. A fiatal nő a csecsemőt úgy magához szorítja, hogy először alig észrevehető. Még két kis lány és egy hétéves forma fiú van vele. Ő már felfogja, ez nem egy kirándulás. Sírni kezd, az anyukája vigasztalja, öleli, ő is a könnyeivel küzd. A kislányoknak az egyik önkéntes plüssöket ad, ők önfeledten játszani kezdenek az egyik üres ágyon. 

Barabás, 2022.03.04. Barabáson az Ökumenikus Segélyszervezet munkatársai települtek ki. Azt mesélik, nem csak menekülteknek kell segítség, a térség el van maradva, nem ritka, hogy helyiek is betévednek egy-egy adományért. Rachev Ivo bolgár származású, gyönyörűen beszél magyarul, ő irányítja az itteni munkát. Amióta folyik a háború, alig alszik, napi 12-14 órát dolgoznak, de a lelki terhelés még ennél is kimerítőbb. 

Barabás, 2022.03.04. A barabási művelődési ház menedékhelyén sok az önkéntes, a helyi önkormányzat dolgozói is besegítenek, gördülékenyen mindenre keresnek megoldást. Az alpolgármester azt mondja, nem gondolták, hogy valaha ilyen feladatot kapnak.

Nagybégány Ukrajna, 2022.03.05.

Fekvőhelyek érkeznek a település óvodájába, itt szállásolják el azokat a gyermekeket, akik szülő nélkül érkeztek. Vannak köztük tinédzserek és óvodás korúak is. Míg a kicsik játszanak, a nagyobbak telefonon követik a felnőttek háborúját. A település összefogott, igyekeznek mindent megadni a nélkülözőknek. Jelenleg Kárpátalján hivatalosan több mint 50 ezer menekült van. Lemberg megyében 70 ezer, Ivanofrankos megyében 45 ezer. De a számuk valójában ennél sokkal nagyobb. Akik a legelején érkeztek, szállodákba mentek, nem regisztráltak. Most már egyre több olyan ember jön, akinek nincs anyagi forrása. 

Beregsurány, 2022.03.05.

A határátkelő után táblák jelezik a Híd a Kárpátaljáért önkénteseinek a helyét. A menekültek itt tudnak regisztrálni, élelemhez jutni, melegedni. Ez csak egy állomás, több önkéntes azért érkezik ide, hogy tovább vigye a rászorulókat, akiknek annyi földi javuk maradt, amennyi náluk van.

Jókorát lódított Budai Gyula fideszes képviselő a négy évvel ezelőtti kampányban, amikor azt állította, „Czeglédy Csaba és bűnszervezete 50 millió forinttal támogatja a baloldali és álfüggetlen jelöltek, köztük Kész Zoltán kampányát”. Budait perbe fogták jó hírnév megsértése miatt, egy bírósági verdikt felmentette, kettő elmarasztalta, mígnem az Alkotmánybíróság (AB) mentette meg a minap, amikor a véleménynyilvánítás körébe utalta a honatya tényektől alig zavartatott állítását. Kész, aki tiszta volt, két nappal később elveszítette a választást, Budai, aki nem mondott igazat, ősszel beült Balog Zoltán helyére a parlamentbe. Az AB – egy különvéleménnyel, amely szerint a hamis tényállítás nem érdemel alapjogi védelmet – meghökkentőt húzott e döntéssel, lényegében szabadjára engedve a hazudozást a kampányban, egyben sajnálkozva az általa meg nem gátolt jelenség eszkalálódása fölött.